Bitva v Praze body nepřinesla

28.02.2021 · Daniel Ježek
Poslední měření sil dvou nejlepších celků v základní části nabídlo kvalitní hokej a atraktivní podívanou. Oceláři v zápase museli dotahovat vedení domácích, Spartě se ale v poslední třetině povedlo odskočit a získat tři body. Souboj o Prezidentský pohár tak zůstává otevřený.
49.kolo, neděle 28.2.2021
Sparta Praha
4:2
O2 aréna
Třetiny: 2:1, 1:1, 1:0  Branky a nahrávky: 11. Řepík (Horák), 20. Sobotka (Řepík, Horák), 25. Sukeľ (Polášek, Říčka), 52. Forman (Sukeľ, Košťálek) – 15. O. Kovařčík (Chmielewski, Gernát), 22. Kundrátek (M. Kovařčík, O. Kovařčík). Rozhodčí: Hodek, Hejduk – Ondráček, Špůr.. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 34:39. Zblokované střely: 13:9. Hity: 5:4. Vhazování: 31:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.
HC Sparta Praha: Salák – Tomáš Dvořák, Jurčina (A), Němeček, M. Jandus, Polášek, Košťálek, Kalina – Rousek, Horák, Řepík (C) – Kudrna, Tomášek, Sobotka – Buchtele, Pech (A), Říčka – Zikmund, Sukeľ, Forman.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – Gernát, M. Doudera, Freibergs, D. Musil, Zahradníček, Kundrátek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko, Rodewald – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký (A) – Hrňa.

V úvodních minutách střetnutí se oba celky sice rozjížděly trochu pomaleji, od sedmé minuty ale nabídla bitva Sparty s Oceláři atraktivní hokej. V sedmé minutě si první vážnější šanci vytvořili hostující Slezané, Rodewald ale pobídky Marcinka nevyužil. V polovině první periody byla k vidění první trefa, postaral se o ni domácí kapitán Michal Řepík. Dvaatřicetiletý útočník využil zmatků v třinecké obraně a střelou do horního růžku poprvé překonal Štěpánka.

Hráči s drakem na prsou chtěli na vedení domácích rychle reagovat, Ocelářům se to povedlo v patnácté minutě. Aron Chmielewski dobře podržel kotouč a vybídl mezi kruhy stojícího Ondřeje Kovařčíka. Třinecký forvard nedal z voleje Salákovi žádnou šanci. V osmnácté minutě mohli Třinečtí skóre otočit, Petra Vránu ale ve vyložené příležitosti zastavil pohotový Salák. V samotném závěru třetiny domácí hráli první přesilovku, tu dokázali využít po minutě a dvou vteřinách. Vladimír Sobotka měl dostatek prostoru v mezikruží, Štěpánek na tuto střelu nedosáhl.

Vstup do druhé části se velmi vydařil týmu trenéra Václava Varadi. Oceláři drželi kotouč v útočném pásmu, po minutě a půl zaznamenali vyrovnávající branku. Skryté nahození Tomáše Kundrátka doplachtilo do horního růžku sparťanské branky. Hra se ale následně otočila a u kormidla byli Pražané, když vše způsobil faul Stránského. Sparta sice početní výhodu nevyužila, po jejím konci ale na levé straně napřáhl Matúš Sukeľ, Štěpánek nedokázal zakročit.

Další minuty prostředního dějství byly velmi vyrovnané, šance se střídaly na obou stranách. Oceláři byli velmi blízko gólové radosti v třicáté čtvrté minutě, kdy Marcinko na brankovišti chtěl do sítě dorazit Kurovského nahození. Salák však dokázal udržet kotouč před brankovou čárou, což potvrdil i videorozhodčí. Od pětatřicáté minuty pak Slezané hráli svou první přesilovou hru. Hrňovu střelu vytěsnil Salák, brankář domácích si následně poradil i se střelou Růžičky. Dvě minuty před koncem druhé třetiny pak brankář Sparty odolal i tlaku při akcích druhé třinecké formace.

Oceláři se s nepříznivým stavem nechtěli smířit a od úvodního vhazování poslední třetiny se tlačili do útočného pásma. V obrovských příležitostech ke srovnání byli především členové čtvrté útočné formace. Dravecký ani Roman ale ve velkém závaru nedokázali dotlačit kotouč za záda ležícího Saláka. Ve čtyřicáté čtvrté minutě si Slezané vybojovali druhou přesilovku, ani tuto možnost ale nezužitkovali. Po návratu potrestaného Kaliny na led zase mohl zahrozit Stránský, z bezprostřední blízkosti ale domácího brankáře nepřekonal.

Poslední desetiminutovku zápasu začali lépe domácí, Sobotkův únik ale zastavil ofsajd. V padesáté druhé minutě už se Sparta radovala, Štěpánkem vyraženou střelu Sukeľa do sítě doklepl Miroslav Forman. Domácí následně mohli své vedení navýšit v početní výhodě po faulu Chmielewského, Oceláři ale toto oslabení přečkali. Tři minuty před vypršením šedesáté minuty se Třinečtí natlačili do útočného pásma a zkusili hru bez brankáře, s výsledkem však již nic neudělali. Náskok na prvním místě se tak ztenčil na jeden bod.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Jsem rád, že jsme po delší době odehráli velice kvalitní utkání, navíc s takhle kvalitním soupeřem. Zápas se mi z obou stran moc líbil. Závěr byl trošku vyhecovaný, ale to je normální. Za stavu 4:2 jsme nechtěli, aby se to nějakým způsobem zvrhlo a začalo prát. Říkali jsme rozhodčím, aby si to pohlídali. Je výborné, že byly vidět emoce, blíží se konec sezony a ten bude právě o emocích. Výhrou jsme si zajistili účast v příštím ročníku Ligy mistrů, což je pro klub skvělé.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Nesehráli jsme vůbec špatný zápas, ale máme z něj nula bodů. Myslím, že za tu bojovnost a šance, které jsme si vytvořili, jsme si zasloužili dát gól, jenž by nám v utkání pomohl. Samozřejmě jsme všichni zklamaní, ale porážku hodíme za hlavu a připravíme se na úterní domácí zápas s Litvínovem. Tři kola před koncem základní části na nás Sparta ztrácí jeden bod, takže to máme ve svých rukou.“