Zlaté body z Karlových Varů!

12.01.2024 · Michal Samiec, foto: Jakub Knap
Třinečtí hokejisté na ledě Karlových Varů potvrdili, že se v poslední době v ofenzivní tvorbě trápí. Proti Energii předvedli dominantní výkon, měli řadu gólových šancí, ale dlouho drželi proti domácímu týmu pouze těsné vedení. To si ale ve třetí části dvěma brankami Voženílka pojistili a nakonec zaslouženě vyhráli za tři body!
35.kolo, pátek 12.1.2024
0:3
KV Arena
Třetiny: 0:1, 0:0, 0:2  Branky a nahrávky: 5. Martin Růžička (J. Jeřábek), 41. Voženílek (Martin Růžička, A. Nestrašil), 60. Voženílek (A. Nestrašil, Martin Růžička). Rozhodčí: Hribik, M. Sýkora – Brejcha, Thuma. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 355. Střely na branku: 24:31. Střely mimo: 9:8. Zblokované střely: 14:14. Hity: 13:10. Vhazování: 24:29. Průběh utkání: 0:3.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Huttula, Plutnar, Stříteský, Rohan, Bartejs, A. Rulík, Tureček – Kangasniemi, Hladonik, T. Rachůnek – Beránek, Černoch, Jiskra – O. Procházka, Kofroň, Redlich – Kružík, R. Přikryl, Koffer.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek, M. Adámek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – Kurovský, P. Vrána, Pánik – Hrehorčák, Sikora, Miloš Roman – Wałęga, Čacho, Dravecký.

Do prvního vzájemného utkání této sezóny, které se hrálo v Karlových Varech, vstoupili oba nejvzdálenější extraligoví soupeři oslabeni. Hostům z Třince stále scházelo duo elitních útočníků Daňo – Hudáček, domácí byli také citelně oslabeni, scházel například nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč Gríger. Úvod utkání byl pozvolnější, ale hned na začátku čtvrté minuty Růžička uvolnil do šance Nestrašila a Rachůnek jej musel faulovat. Hned nato šel na trestnou i třineckou kapitán, a tak se hrálo ve čtyřech na obou stranách. V této situaci Jeřábek objel Frodlovu branku a bekhendově poslal nečekanou přihrávku do slotu, kde byl úplně volný Martin Růžička, který bez potíží otevřel skóre. Po buly mohl druhý gól přidat Pánik, který se šikovně uvolnil od pravého mantinelu, a ve zkrácené přesilovce pak trefil Kacetlovu tyč Kangasniemi.

Pak byly k vidění dvě přesilovky. Nejprve měli jednu domácí po Hrehorčákově vyloučení a po jeho skončení byl faulován Čacho Plutnarem. Oba týmy byly v početní výhodě nebezpečné, ale ke gólu to nevedlo. Stejně jako velký tlak Ocelářů už při hře pět na pět, kdy dokázali na dlouhé desítky sekund zavřít Energii před Frodlem – dvě velké šance měl v této pasáži první třetiny Pánik. Domácí se pak snažili být v závěru první třetiny aktivní v útočném pásmu, ale do nebezpečných situací se prakticky nedostávali. Hosté měli v první třetině jasnou převahu, první dvacetiminutovka skončila jednobrankovým vítězstvím Třince.

Úvodní desítky sekund druhé části hry byly ve znamení třineckého tlaku. Oceláři se ale do větší šance nedostali, stejně jako domácí poté na druhé straně. Vidět byl především Beránek – nejprve při tlaku Energie několikrát obkružil Kacetlovu branku, ale nikoho nenašel a do zakončení se nedostal. Byl vidět i později, v šesté minutě opět objel třineckou svatyni a snažil se zakončit hned za tyč, ale byl zablokován. Hra se následně přelévala ze strany na stranu bez větších šancí a takto se zápas překlopil do druhé poloviny normální hrací doby.

Větší šance – a možná první skutečná gólovka druhé třetiny – byla k vidění až ve třinácté minutě, kdy si díky dobrému pohybu nabruslil do další gólovky Pánik, ale ani tentokrát se mu i kvůli levé tyči karlovarské branky nepodařilo vstřelit branku. Hosté pak měli dobrou pasáž před brankou Energie, když tlačila Nestrašilova formace, k druhému gólu to ale nevedlo. Třinečtí následně měli dvě přesilové hry – první po vyloučení Huttuly se jim vůbec nepovedla, ve druhé po faulu Bartejse si už díky střele Voženílka a dorážce Jeřábka vyrobili šance, ale ani tuto pasáž neproměnili v gól. Hosté si tak do závěrečné třetiny normální hrací doby přeneseli i přes výraznou střeleckou převahu pouze jednobrankové vedení a také ještě zbývající necelou minutu přesilové hry.

A Třinečtí si své dosavadní trápení v přesilovkách vykompenzovali hned na začátku třetí části hry – dohrávanou početní převahu využil po rychlé kombinaci s Nestrašilem a Růžičkou Daniel Voženílek. Hned vzápětí byl ve velké šanci před Kacetlem agilní Beránek a poté na druhé straně po kombinaci hostů Nestrašil. V dalším průběhu se Oceláři soustředili na pevnou obranu, ale dokázali také držet puk v útočném pásmu – nicméně k další gólové šanci to nevedlo. Deset a půl minuty před třetí sirénou byl vyloučen Marinčin. Domácí Energie přesilovku nevyužila, byť v ní byla velice nebezpečná. Nevyužila ani pasáž následující, kdy ještě držela momentum z herně povedeného fragmentu třetí části hry.

Zápas plynule směřoval ke třetí siréně, obrana Ocelářů jakýmkoliv myšlenkám domácích o dramatizaci odolával. A to i v oslabení, které přišlo pět minut před koncem třetí třetiny po faulu Pánika. Domácí opět ukázali, že v přesilových hrách umí být v tomto utkání nebezpeční, ale ke kýžené kontaktní brance se nedostali. Zhruba sedmdesát sekund před třetí sirénou pustil Frodl do hry šestého bruslaře Karlových Varů a domácí zkusili zápas zdramatizovat s odkrytými zády. Ti se ale k ničemu nedostali, naopak prázdnou branku trefil Daniel Voženílek. Konečné skóre – Energie 0, Oceláři 3!

Vladimír Országh (Oceláři): „Jsme rádi za tři body, nebyl to vůbec lehký zápas. Energie hraje v poslední době velmi dobře, to i dnes potvrdili. My jsme rádi, že jsme udrželi nulu, ale měli jsme i štěstí, když nás zachránila tyčka. Kluci to dnes ale odmakali, šli naproti výhře, která je pro nás důležitá.“

Václav Eismann (Energie): „Po delší době z naší strany nepovedené utkání. Byl to mdlý výkon, chyběla nám pohybová energie. Přes důsledně pracujícího soupeře jsme se nedostávali do šancí. Nebyl to náš den, nebylo to naše utkání a Třinec bere tři body zaslouženě.“