Z Litvínova se vracíme s prázdnou

01.10.2023 · Michal Samiec, foto: Jan Jindra
Na pět set kilometrů dlouhou cestu domů nasedli Oceláři do autobusu zklamaní a bez bodu. Druhý zápas po sobě museli Třinečtí na svém kontě snést větší počet inkasovaných branek – hráči Vervy překonali třinecké brankáře celkem šestkrát. Slezané se k vyrovnání nepropracovali ani náporem v posledních minutách, kdy odvolali brankáře.
7.kolo, neděle 1.10.2023
HC Verva Litvínov
6:4
Zimní stadion Ivana Hlinky
Třetiny: 3:1, 2:1, 1:2  Branky a nahrávky: 1. A. Kudrna (M. Sukeľ, Zīle), 18. O. Kaše (D. Kaše), 20. Válek (Abdul, Demel), 27. Hlava (Jaks, Koblasa), 35. Koblasa (Baránek), 42. M. Sukeľ – 3. Dravecký (Čacho, Kurovský), 29. L. Hudáček (M. Daňo, M. Adámek), 51. Pánik (J. Jeřábek, Martin Růžička), 58. Martin Růžička (A. Nestrašil, Kundrátek). Rozhodčí: Pražák, Ondráček – Zíka, Thuma. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 242. Střely na branku: 19:30. Střely mimo: 10:12. Zblokované střely: 13:26. Hity: 14:11. Vhazování: 32:36. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:4.
HC Verva Litvínov: Tomek – Demel, Zīle, Jaks, Baránek, Zeman, Czuczman, Šalda – Koblasa, M. Sukeľ, A. Kudrna – O. Kaše, D. Kaše, Hlava – Abdul, Kirk, Válek – Havelka, Gut, Jurčík.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (21. Švančara) – Marinčin, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, M. Adámek, Nedomlel – Martin Růžička, Voženílek, M. Daňo – A. Nestrašil, L. Hudáček, Pánik – Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman – Kurovský, Čacho, Dravecký – Wałęga.

Třinecký trenérský štáb po nepovedeném domácím představení s Hradcem Králové promíchal složení druhé a třetí útočné formace, ale okamžitý efekt to nepřineslo. První třetinu utkání v Litvínově domácí pro sebe zlomili v závěru. Do té doby měla úvodní dvacetiminutovka relativně vyrovnaný průběh. Zápas ale z pohledu hostů začal depresivně, už ve 37. sekundě pověsil Mazancovi puk do horních pater branky Andrej Kudrna. Vyrovnáno ale bylo záhy – v předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Vladimír Dravecký, který do branky poslal Čachův zpoza branky vyexportovaný puk.

Domácí nevyužili jedinou přesilovou hru první třetiny, kterou měli po vyloučení Nedomlela. Hráči Vervy nevyužili ani několik dalších nadějných příležitostí, například když po Abdulově šanci pomáhal brankáři Mazancovi Kundrátek. Ve třinácté minutě diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky viděli dokonce dvojšanci – nejprve výměna puku mezi Hlavou a Ondřejem Kašem a zpět, kdy puk ale nenašel adresáta před odkrytou brankou, a na druhé straně pak závar Vránovy formace, kdy centr třetího třineckého útoku pálil za padajícího Tomka, ale trefil pouze postavení litvínovského gólmana. Domácí pak přidali dva zářezy v závěru třetiny – nejprve ujel hostující obraně Ondřej Kaše a bůhví kde kolem pravé třinecké tyče procedil puk do sítě. Následně rychlý kontr domácích zakončil kličkou za Mazancův beton Lukáš Válek. Domácí tak po první třetině vedli o dva góly – 3:1!

Do druhé třetiny zamířil do třineckého brankoviště Švančara, ve hře se objevil i třináctý útočník Wałęga, protože v úvodu byl na ošetřovně kvůli zranění ve tváři Růžička. V úvodních minutách mohl Švančara sledovat dění na druhém konci hřiště opřený o horní tyčku své branky, do jeho hájemství se nevydala v prvních minutách žádná návštěva. Oceláři si sice na útočném konci žádné větší šance netvořili, ale opticky vyrovnali hru. Klíčovým okamžikem druhé třetiny byla sedmá minuta. Nejprve Třinečtí nedostali puk do Tomkovy sítě po velkém závaru Čachovy formace a na druhé straně udeřilo počtvrté. Domácí nedali při kombinační akci šanci Švančarovi cokoliv namítnout a Nicolas Hlava poslal puk do sítě počtvrté.

O necelé dvě minuty později snížil dorážkou Adámkovy střely z předbrankového prostoru Libor Hudáček a bylo to rázem o dvě branky. Ve třinácté minutě druhé části hry byl vyloučen první hráč Litvínova Havelka a hosté mohli momentum zápasu překlopit na svou stranu. V přesilovce ale navázali na to, jak s nimi naložili posledně doma s královéhradeckým Mountfieldem. Třinečtí si vytvořili závar, měli i nějakou nebezpečnou střelu, ale přesilovka zůstala nevyužita. Naopak hned po jejím skončení byl za seknutí do Tomka vyloučen Pánik a domácí s početní převahou naložili mnohem efektivněji – po 14 sekundách ji využil Petr Koblasa a kopec, který měli Oceláři vyšlapat, byl rázem zase o trochu vyšší. Oceláři po čtyřiceti minutách prohrávali o tři góly, navíc poslední třetinu začínali v minutovém oslabení po vyloučení Hudáčka.

Oceláři na začátku třetí třetiny přežili zbytek oslabení, které se přesunulo z konce druhé třetiny a to přes velkou šanci Davida Kašeho. Na konci druhé minuty už ale Švančara lovil třetí puk ze své sítě, když mu poslal věšák přes beka do horní části branky Matúš Sukeľ. Domácí vedli o čtyři branky, a přestože se hokej hraje celých šedesát minut čistého času a dokud potřetí nezazní siréna, může se s utkáním stát ledacos, o čemž se mimochodem Oceláři před týdnem tvrdě přesvědčili v utkání s Vítkovicemi, vypadal úkol vyrovnat tento zápas velmi složitě.

Devět minut před koncem třetí třetiny poté, co za Tomka zapadla výzva Jeřábka Richardu Pánikovi na teč, vycítili hosté naději a v následujících minutách byli polití živou vodou. Pár sekund po Jeřábkově gólu byl navíc ve velké šanci Růžička, následně mohl ještě snížit Wałęga a o chvíli později zakončoval Voženílek, který si poté vynutil i faul. Oceláři mohli hrát přesilovku, ihned se ale sami provinili proti pravidlům, a tak se pokračovalo ve čtyřech na obou stranách. Hosté v této situaci odvolali brankáře a byli odměněni – ze své přesilovkové pozice na levé straně snížil na rozdíl dvou branek Martin Růžička. Třinečtí ještě v závěru před Tomkovým brankovištěm vytvořili pořádný kolotoč, ale k další úpravě skóre to už nevedlo. Konečné resumé – Verva 6, Oceláři 4.

Zdeněk Moták (Oceláři): "Musím pogratulovat Litvínovu, hráli velice dobře. I když jsme se připravovali na brejkové a přesilové situace, v první třetině jsme je nezvládli. Inkasovali jsme tři góly a naši odpovědi byl gól jen jeden. Za kratší konec jsme tahali i ve druhé třetině, udělali jsme bohužel taky dva fauly v útočném pásmu, což by se nám nemělo stávat. Domácí nás za to trestali. Snad jen závěrečná třetina byla z naší strany kvalitnější. Určitě to nebylo o kondiční připravenosti, protože ve třetí třetině jsme měli navrch a mohli jsme branek vstřelit ještě víc. Výsledek je ale jasný, domácí byli lepší, rychlejší, bruslivější, dali do zápasu více srdce a hráli sebevědomě, proto zvítězili."

Karel Mlejnek (Litvínov): "Budeme mít k týmu nějaké poznámky, ale máme za sebou velmi dobrý vstup do zápasu. Každý pobyt Třince u nás v pásmu byl o dominantních útočnících, kteří se umí udržet na kotouči a dělali nám velké problémy. Veškerá obětavost a nasazení našich hráčů vedlo ale k tomu, že jsme někdy i zuby nehty neinkasovali góly. Dávali jsme dnes branky z přečíslení, to utkání překlopilo na naši stranu. Samozřejmě to bylo podpořené velmi dobrým výkonem gólmana a domácího publika."