Z Brna s jedním bodem, do play off z třetího místa

03.03.2024 · Daniel Ježek, FOTO: HC Kometa Brno
Závěrečné utkání základní části sehráli Oceláři na ledě Brna. Hráči s drakem na prsou nejprve srovnali brněnské vedení, když se trefil Daňo, Nestrašil pak poslal Slezany do vedení, Kometa ale zvládla zareagovat a v prodloužení Marcinkem urvat dva body. Oceláři tak zakončili základní část se ziskem 99 bodů na třetí příčce.
52.kolo, neděle 3.3.2024
3:2p
Winning Group Arena
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 1:0  Branky a nahrávky: 21. Cingel (Zaťovič), 51. Moses (Zbořil), 62. Marcinko (Pospíšil) – 26. Daňo (L. Hudáček), 46. Nestrašil (M. Růžička, Voženílek). Rozhodčí: Šindel, Květoň – Zíka, Štěpánek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700 (vyprodáno). Střely na branku: 30:25. Zblokované střely: 18:21. Hity: 2:3. Vhazování: 31:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
HC Kometa Brno: Furch (Lukeš) – Ďaloga, Gazda, Ščotka (A), Holland, Kaňák, Moro, Svoboda – Zaťovič (C), Cingel, Flek – Pospíšil, Kollár, Moses – Vincour, Marcinko (A), Kos – Okál, Zbořil, Kohout.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Šenkeřík, Smith, Nedomlel, Kundrátek, Polášek, Adámek – Voženílek, Nestrašil, M. Růžička (A) – Daňo, Cienciala, L. Hudáček – Helewka, Vrána (C), Hrehorčák – Dravecký (A), Čacho, Kurovský – Sikora.

Do závěrečného utkání základní části v Brně vstoupili Oceláři s Ondřejem Kacetlem v brance. Třinecký gólman musel v sedmé minutě řešit prudkou střelu Ščotky, kterou vyrazil před sebe, Cingelova dorážka pak mířila těsně vedle klece. Hned v minutě následující zaútočili Oceláři, Vrána v přečíslení dvou proti jednomu uvolnil Hrehorčáka, Furch byl připraven.

V deváté minutě byli současně vyloučeni Vrána s Mosesem, o dvě minuty později pak Třinec pykal za hru v šesti, Kometa ale svou první přesilovku nevyužila. V patnácté minutě střílel na vzdálenější tyč Smith, brankář Komety opět zasáhl. Přesilovou hru pak zahrávali Oceláři, avšak se stejným výsledkem, jako před tím domácí. Pět vteřin před sirénou ještě Pospíšil střelou mezi nohama ohrozil Kacetla, ten byl připraven.

Úvodní branka tak padla až po změně stran, a to po dvaceti vteřinách prostřední části hry. Flek uvolnil Lukáíše Cingela, jemuž se první pokus nepovedl, po zpětné přihrávce od Zaťovičem už Cingel procpal kotouč do branky. Oceláři mohli reagovat po třech minutách Čacho ale orazítkoval jen horní tyč Furchovy branky. V šestadvacáté minutě už se mohli hosté radovat. Nenápadná akce Marka Daňa po levé straně skončila k překvapení všech až za Furchovými zády, domácí brankář nedokázal utěsnit mezírku mezi betonem a tyčí a puk proskákal do sítě.

V úvodu druhé poloviny utkání měl obrovskou příležitost domácí Zaťovič, po Flekově přihrávce ale napálil pouze tyč Kacetlovy branky. O chvíli později pak Kacetl zlikvidoval slibný pokus Mosese. Oceláři pak dostali příležitost druhé přesilové hry v zápase, tu sehráli velmi dobře, Furcha ale nepřekonali. To samé lze říct o následné početní výhodě Komety, Marcinko místo zakončení z předbrankového prostoru ještě hledal Pospíšila, což domácí útočník nečekal a Kacetl nemusel zasahovat.

Tři minuty po startu poslední třetiny jeli domácí v přečíslení dvou proti jednomu, Kohoutovo zakončení po Okálově pobídce Kacetl vytěsnil do rohu. Na druhé straně Nestrašil s Voženílkem připravili pozici pro Růžičku, nejproduktivnější Ocelář ale své bodové konto nerozšířil. Po vzájemné potyčce pak byli vyloučeni Hudáček s Pospíšilem, hrálo se v plném počtu na obou stranách, za třineckou obranu se dostal Tomáš Marcinko, který ale tváří v tvář brankáři Kacetlovi neuspěl.

Elitní formace Ocelářů pak sehrála pohlednou kombinaci, kdy Růžička zpoza Furchovy branky našel mezi třemi bránícími hráči Andreje Nestrašila, který z mezikruží propálil Furcha mezi betony. V padesáté minutě předvedl Kacetl tři fantastické zákroky, kdy třinecký brankář zastavil dvě střely Fleka a jednu Zaťoviče. Při bránění fauloval Polášek, Steve Moses vyslal z levého kruhu nechytatelnou dělovku do horního růžku třinecké branky.

Poslední desetiminutovka mnoho velkých příležitostí nenabídla. Nejaktivnější byl Růžička, který na led chodil ob střídání, v závodě o korunu nejproduktivnějšího hráče základní části ale o jeden bod prohrál s libereckým Filippim. Duel se tak prodlužoval, z nastaveného stavu oběhlo šestaosmdesát vteřin, když zápas rozhodl Tomáš Marcinko. Útočník domácích si najel z pravé strany do předbrankového prostoru a procedil kotouč mezi Kacetlovými betony.

Vladimír Országh (Oceláři): „Viděli jsme dobrý zápas ve vynikající atmosféře. Ani jedno mužstvo si nic nedarovalo a remíza byla zasloužená. V prodloužení jsme tahali za kratší konec, ale potkaly se dvě dobré mužstva, které postoupily přímo do čtvrtfinále. Jsme za tuhle předpřípravu a namlsaní se na vyřazovací boje rádi.“

Jiří Otoupalík (Kometa Brno): „Plně souhlasím s koučem Třince. Utkání bylo velice dobré, kvalitní, před vyprodaným stadionem také dramatické. Jsme rádi, že jsme získali důležité body a stvrdili postup mezi nejlepší čtyři týmy základní části. Úspěšnost sezony se hodnotí po play off, po problémech, které jsme tady měli, ale tým nakonec sezonu zvládl a já jim za to děkuju. Teď si odpočineme, potrénujeme a dobře se připravíme na play off.“