Vítězství na závěru tripu

14.01.2024 · Michal Samiec, foto: Roman Mareš
S bilancí tři zápasy, dvě výhry a šest bodů na kontě se Oceláři vracejí z pětidenního a třízápasového výjezdu do Čech. Domů jedou s dobrou náladou – na výhru v Karlových Varech navázali i stoprocentním výsledkem na Kladně. Domácí dokázali Oceláře rozladit pouze na krátkou část druhé třetiny, v závěrečné dvacetiminutovce se hosté dostali zpátky do tempa a utkání překlopili zpět na svou stranu.
36.kolo, neděle 14.1.2024
Rytíři Kladno
3:5
ČEZ stadion
Třetiny: 1:2, 2:0, 0:3  Branky a nahrávky: 12. Klepiš (Ticháček, Smoleňák), 35. Martin Procházka (Melka, Smoleňák), 35. Jarůšek – 6. Pánik (Sikora, Kurovský), 8. Kundrátek (Nedomlel, Martin Růžička), 41. J. Jeřábek (Martin Růžička), 48. Kurovský (M. Adámek, Pánik), 50. Pánik (Kurovský, M. Adámek). Rozhodčí: Cabák, Jakub Šindel – V. Svoboda, Klouček. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 232. Střely na branku: 24:27. Střely mimo: 18:10. Zblokované střely: 12:8. Hity: 11:11. Vhazování: 40:32. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:5.
Rytíři Kladno: Bow – Ticháček, T. Hejda, V. Veber, Slováček, T. Voráček, Martenet – Jágr, Klepiš, Tralmaks – Sideroff, Pytlík, D. Kusý – Martin Procházka, Melka, Smoleňák – O. Bláha, Babka, Jarůšek.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Polášek, Smith, Kundrátek, Nedomlel, M. Adámek, J. Jeřábek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – Kurovský, P. Vrána, Pánik – Hrehorčák, Sikora, Miloš Roman – Wałęga, Čacho, Dravecký.

Zvědavé pohledy před startem utkání směřovaly do brankovišť obou týmů. Domácí vsadili na kanadského internacionála Bowa a záda mu kryla nová lotyšská posila Mareks Mitens, kterou Rytíři angažovali po dlouhodobém zranění Brízgaly. Hosté popáté v řadě dali přednost Kacetlovi, který si nominaci na utkání zasloužil díky čistému kontu v Karlových Varech. Ocelářům kromě dlouhodobě zdravotně indisponovaných Daňa s Hudáčkem na Kladně chyběl i obránce Marinčin. První minuty teprve druhého vzájemného utkání Rytířů s Oceláři v této sezóně nic zajímavého nepřinesly.

První vzruch přinesla šestá minuta. To hosté těžili z dobré práce Sikory. Třinecký benjamínek – „košíkář“ a čerstvě plnoletý hokejista – totiž získal v rohu puk a nabil jej na osu útočného pásma do ideálního prostoru Richardu Pánikovi a jeho střela z první skončila v síti. Sikora se mohl díky této brance radovat z prvního kanadského bodu v extraligové kariéře ve svém dvanáctém utkání. O 87 sekund později nahodil od modré puk na Bowa Tomáš Kundrátek. Kotouč zacloněn Voženílkem a Nestrašilem zmizel kanadskému brankáři z radaru a skončil za brankovou čárou. Slezané pak mohli navýšit vedení v přesilovce, ta se jim ale vůbec nepovedla. Zcela odlišně dopadla první početní výhoda na druhé straně – Rytíři ji využili hned po pěti sekundách, když v síti skončila střela Jakuba Klepiše z levé strany. Vyrovnáno mohlo být záhy, když se nebezpečným pokusem prezentoval Kusý – hráč, který vybojoval první přesilovku domácích. Čtyři minuty před první sirénou ještě na druhé straně orazítkoval tyč kladenské branky Smith.

První minuty druhé třetiny byly ve znamení vyrovnané bojovné hry – šance se nerodily prakticky žádné. Z tohoto popisu se vymyká snad pouze příležitost Procházky poté, co Oceláři ztratili puk v útočném pásmu a Smoleňák dlouhou přihrávkou zrychlil hru směrem ke Kacetlovi. Ke změně tohoto standardu došlo až po polovině normální hrací doby – první velkou šanci měli Třinečtí, kdy v situaci dva na jednoho volil střelu Růžička. Následně kotouč cinknul o pravou Bowovu tyč, když z pravého rohu centroval do brankoviště Voženílek. Poté se dokonce u videa musela řešit situace, kdy vysokou holí poslal puk do sítě Pánik.

Následovaly dvě hrubé chyby třineckých hokejistů v zadních řadách. Nejprve po zmatku po vhazování před Kacetlovým brankovištěm nepokryli Oceláři Martina Procházku a ten snadno do odkryté branky srovnal. Třinečtí tak dokonale prohospodařili nadějný náskok, který si vyrobili v úvodu utkání. Bylo ale ještě hůř – 19 sekund po Procházkovi se prosadil Richard Jarůšek. Ten ujížděl sám na Kacetla, byl vytlačen do strany, ale v posledním možném okamžiku poslal puk na třineckou branku a ten prošel pod betony třineckého brankáře do sítě. V závěru třetiny ještě mohl po šťastném odrazu kotouče do jízdy vyrovnat Nestrašil, poté se ještě nechal vyloučit Martenet a hosté si přenesli sto sekund početní výhody do závěrečné třetiny normální hrací doby.

Ve své druhé početní výhodě v utkání si Oceláři dokázali pomoct. Martin Růžička z modré čáry citlivou přihrávkou vyslal do úniku Jakuba Jeřábka a ten pro přesilovku netypickou situaci proměnil střelou mezi Bowovými betony. Následně vznikla před Bowem těžká situace pro domácí při náporu třetí formace Třineckých – nechybělo moc a po pohledné kličce mohl Sikora kromě přihrávky zaznamenat i gól. V osmé minutě přišla ale efektivní kombinace hostů – vyraženou střelu Adámka od modré poslal do sítě Daniel Kurovský. Následně kladenský brankář zlikvidoval dvě stoprocentní šance hostů – tvrdou střelu Růžičky z mezikruží a bekhendovou střelu po otočce Hrehorčáka z hrany brankoviště.

Neuteklo od Kurovského branky mnoho a přišel pátý gól v síti Rytířů. Richard Pánik nakopl motory na pravém křídle ve středním pásmu, natlačil se před beka, udělal Bowovi kličku a dokázal v těžké pozici zavěsit. Oceláři tak v první polovině třetí třetině vstřelili tři góly, předvedli druhý obrat v utkání a domácí tak do závěrečných minut vstupovali s dvoubrankovým mankem. Ideální situace pro domácí se zápasem něco udělat přišla šest a půl minuty před třetí sirénou – za Kacetlovou brankou fauloval Roman. Domácí v přesilovce neuspěli, tlačili i v dalším průběhu zbytku utkání – už necelé tři minuty před koncem třetí třetiny totiž odvolali Kladenští brankáře. Hořelo to jak před třineckou brankou, tak měli hosté několik možností zápas definitivně rozhodnout do prázdné branky. Žádný další gól už nepadl, takže konečné resumé – Rytíři 3, Oceláři 5!

Zdeněk Moták (Oceláři): "Mám smíšené pocity. První třetina z naší strany byla poměrně slušná, podařilo se nám dát dva rychlé góly, pak jsme ale inkasovali a druhá třetina byla z naší strany hodně mizerná. Domácí samozřejmě pracovali velice dobře, ale my jsme si ve druhé přestávce museli vyříkat určité věci, které musíme dělat. Pak jsme dali gól brzy z přesilovky, to pro nás bylo osvěžení. Dali jsme další dva góly, dobrou obrannou hrou už si vítězství pohlídali a za to jsem rád. V šesti dnech jsme odehráli tři těžké zápasy a já jsem rád, jak jsme i přesto dokázali pracovat ve třetí třetině a otočit zápas."

Pavel Skrbek (Rytíři Kladno): "My jsme se ani nenadechli a po dvou střelách prohrávali 0:2. Podařilo se nám vrátit do hry kontaktním gólem na konci třetiny, ve druhé třetině jsme zlepšili pohyb, drželi se na puku a otočili skóre. Bohužel absolutně hloupým faulem při přečíslení dva na jednoho jsme darovali soupeři přesilovku. Chybí nám i víc obětavosti, soupeř nám zblokuje každou druhou střelu a nám už se střílet ani nechce. Naopak když soupeř napřáhne, my se rozestoupíme. Dostali jsme čtvrtý a pátý gól a i když ještě nějaké šance byly, už jsme srovnat nedokázali."