VIT-TRI 2:6. Velká otočka Ocelářů, derby je naše!

04.02.2024 · Michal Samiec, foto: Petr Kotala
I druhé derby na ledě ostravského týmu skončilo vítězstvím Ocelářů s výrazným gólovým přídělem. Třinečtí vyhráli šesté utkání ve Vítkovicích v řadě, ovládli třetí derby sezóny a upevnili si svou pozici v elitní čtyřce.
43.kolo, neděle 4.2.2024
HC Vítkovice Ridera
2:6
Ostravar aréna
Třetiny: 2:1, 0:4, 0:1  Branky a nahrávky: 2. Kotala (Šoustal, Krieger), 3. Lakatoš (Rihards Bukarts) – 18. Miloš Roman (Martin Růžička, J. Jeřábek), 28. Miloš Roman (Martin Růžička, Voženílek), 33. Voženílek (A. Nestrašil, J. Jeřábek), 38. J. Jeřábek (Miloš Roman), 40. Hrehorčák (Nedomlel, Dravecký), 43. L. Hudáček. Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Lederer, Hlavatý. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 632. Střely na branku: 19:30. Střely mimo: 13:7. Zblokované střely: 20:17. Hity: 5:2. Vhazování: 34:25. Průběh utkání: 2:0, 2:6.
HC Vítkovice Ridera: Klimeš (41. Machovský) – Raskob, Percy, L. Kovář, J. Mikuš, R. Jeřábek, Auvitu – Lakatoš, Chlán, Rihards Bukarts – Patrik Zdráhal, Marcel Barinka, Fridrich – Jonáš Peterek, Krieger, Roberts Bukarts – Šoustal, Claireaux, Kotala.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek, M. Adámek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – Kurovský, P. Vrána, L. Hudáček – Hrehorčák, Holinka, Miloš Roman – Haas, Čacho, Dravecký.

Domácí hokejisté nabídli ve čtvrtém derby této sezóny Ocelářům, kteří se museli obejít bez tří důležitých útočníků a také nemocného brankáře Mazance, těžký úvod, po kterém měli hostující trenéři migrénu a fanoušky braly mdloby. Vítkovičtí neměli slitování – na konci druhé minuty prostřelil Kacetla po rychlé akci z hrany pravého kruhu Jakub Kotala a hned o 59 sekund později využil chybu v rozehrávce třineckých hokejistů úspěšným nájezdem z pravé strany Dominik Lakatoš. Hosté po inkasované brance zvýšili obrátky, ale z přehnané agresivity plynul také faul – Romanovo vyloučení ale domácí potrestat nedokázali. První kladné body pro červené barvy v tomto utkání.

Hostující hokejisté se po dvou těžkých zásazích z úvodu utkání a následně úspěšně ubráněné přesilovce zvedli a začali vyrovnávat hru. Oceláři si vyrobili díky prvnímu útoku dvě velké šance – nejprve pálil od modré Růžička a puk odražený od zadního hrazní zkoušel za přesunujícího se Klimeše poslat neúspěšně Nestrašil. To, že byl Klimešův zákrok mimořádný, mohou dosvědčit i třinečtí hráči, kteří už zvedali ruce nad hlavu. Následně vítkovický brankář vychytal bleskovým přesunem k pravé tyči Růžičku, který pálil z první z levého kruhu. Do samostatného úniku se pak tlačil Kurovský a z této situace vyplynula přesilovka hostů – Draveckého, který by dorážel za rozhozeného Klimeše, fauloval Lakatoš. Hosté přesilovku využili a po rychlé kombinaci pálil z osy kluziště Miloš Roman. Hosté měli naději, že by mohli skóre ještě v první třetině srovnat, ale jejich tlak v samotném závěru úvodní dvacetiminutovky, která nabídla strhující hokej, byl bezvýsledný.

Tak jako třinecké straně nabídl úvod zápasu podněty k přemýšlení, tak domácí trenérský štáb měl úkoly k vyřešení po prvních patnácti minutách druhé třetiny. V té domácí prakticky neexistovali na ledové ploše, hosté měli na ledě jednoznačnou převahu. V polovině třetí minuty byli domácí potrestaní za špatné střídání, Třinečtí ale druhou přesilovku nevyužili, naopak v jejím závěru byl vyloučen Hudáček. Ani ten ale neodpykal celý svůj trest, za zásah do Hrehorčákových slabin měl být potrestán domácí Chlán (trest nakonec šel odsloužit Kotala). Nicméně tento trest domácích už neušel bez trestu. Voženílkovu přihrávku skrz brankoviště na volného Růžičku sice domácí srazili, ale následný pas třineckého kanonýra zpoza branky do slotu už Miloš Roman využil k vyrovnání. Oceláři se snažili kout železo, dokud je žhavé a při dalším jejich náporu v útočném pásmu si vysloužili další faul domácí strany – Raskobovo vyloučení Vítkovičtí ale ustáli.

Na konci třinácté minuty rychlou akci dva na jednoho, respektive tři na dva zakončili důrazní Nestrašil s Danielem Voženílkem. Domácí si vyžádali na základě trenérské výzvy přezkoumání u videa, ale rozhodčí svůj verdikt potvrdili. A protože challenge nebyl úspěšný, hosté měli k dispozici další početní výhodu. Tu Oceláři nevyužili a teprve zhruba pět minut před sirénou se dostali ke hře také svěřenci trenéra Trnky. Paradoxně ale v jejich nejlepší pasáži v prostřední hrací době inkasovali další dva góly – nejprve za Klimeše zaplulo nahození Jakuba Jeřábka od modré čáry a následně se domácí brankář marně natahoval po střele Patrika Hrehorčáka ke vzdálenější tyči. Domácí ještě dostali třetí puk do Kacetlovy sítě, ale Chlánův zásah byl po konci druhé třetiny, což si nechali sudí na ledě potvrdit videorozhodčím.

Domácí do třetí třetiny přesto, že se jim nepodařilo ještě do druhé sirény dát gól, který by ukrojil trochu z třineckého náskoku, vstoupili aktivně – přeci jen smazat třígólové manko během celé hokejové třetiny možné je. V prvních minutách byli domácí aktivnější, ale potom jim zasadil další ránu do sebevědomí Libor Hudáček. Ten využil hrubky Kováře, který poslal slabý pas po modré na Mikuše, Hudáček puk sebral a samostatný nájezd zakončil přesně nad rameno Machovského, který od úvodu třetí části hry nahradil v brance Klimeše. Mezi sedmou a osmou minutou měli hosté dva náznaky akce dva na jednoho – puk vedl nejprve Voženílek, pak Čacho a druhý do tandemu najížděl vždy Kurovský. Poprvé hostům zhatil lepší využití šance domácí bek, který zablokoval Voženílkův pas, ve druhé situaci Čacho ztratil puk.

Do závěrečné desetiminutovky se tak vstupovalo za čtyřbrankového vedení Třineckých. Domácí stále neskládali zbraně a snažili se vyvinout tlak v útočném pásmu, hosté měli možnost nakouknout občas do některého z vytvořených okýnek. Sedm a půl minuty před třetí sirénou měl velkou šanci před Kacetlem Zdráhal a následně fauloval Polášek. Vítkovičtí však početní převahu nevyužili a ztratili tak poslední reálnou šanci se zápasem něco udělat. Poslední minuty utkání už velké šance nepřinesly a dění na ledě bylo poklidné. Oceláři dospěli k třetí výhře v řadě. Konečné skóre – Vítkovice 2, Oceláři 6!

Zdeněk Moták (Oceláři): "Za nepřizníveho stavu 0:2 a přesilovce domácích jsem si říkal, že to bude dneska těžká jamka. Je nemožné, abychom takhle začali utkání. Z naší strany tam nebylo do desáté minuty nic, všechno bylo špatně, ale důležité je, že dalších padesát minut už bylo odehráno kvalitně. Hráli jsme to s bojovností, nasazením a vším, co po hráčích chceme. To jsem jim řekl a poděkoval s tím, že věřím, že se už takový výpadek z naší strany opakovat nebude. Zápas se hrál ve výborném prostředí, atmosféra derby byla skvělá a výkonem tomu pomohly oba celky.

Pavel Trnka (Vítkovice): "Zápas se mi hodnotí těžce. Měli jsme skvělý vstup do zápasu, ale u toho to zůstalo. Vedli jsme 2:0 a následně ustoupili od hry, kterou jsme si řekli, že chceme hrát. Deset minut z naší strany bylo dobrých, zbytek byl průměrný výkon. Ve druhé třetině jsme se snažili nadechnout, ale dostali jsme čtyři branky a to rozhodlo. Proti tak zkušenému soupeři se s tím stavem těžko něco dělá.