Utkání číslo šest pro Pardubice, rozhodující bitvu uvidí v neděli WERK ARENA

23.03.2018 · Martin Stebel
V pořadí šesté měření sil třineckých Ocelářů a pardubického Dynama v rámci čtvrtfinále Generali play off přineslo víc radosti Východočechům. Svěřenci trenéra Miloše Holaně dokázali na domácím ledě v oboustranně ofenzivním střetnutí zvítězit poměrem 6:3. Postupujícího do semifinále tak určí teprve sedmý duel, který bude na programu v neděli 25. března od 17:20 ve WERK ARENĚ.
ČF6, pátek 23.3.2018
Pardubice
6:3
Tipsport aréna
Třetiny: 2:1, 3:0, 1:2  Branky a nahrávky: 13. M. Kaut (Perret), 16. J. Sýkora (T. Svoboda, Hrabal), 26. Poulíček (Perret, M. Kaut), 31. Dušek (M. Kaut), 32. Tomášek (Wishart), 60. M. Kaut (Rolinek) – 16. Adamský (Svačina), 46. Svačina (Krajíček, Roth), 48. Petružálek (R. Vlach, Dravecký). Rozhodčí: Hradil, Bulanov – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 10 072. Střely na branku: 38:37. Zblokované střely: 16:10. Hity: 11:9. Vhazování: 39:42. Nejlepší hráči: Martin Kaut – Vladimír Dravecký. Stav série: 3:3.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl (Klouček) – Trončinský, Mojžíš, Čáslava, Wishart, Ščotka, Cardwell, Hrabal – J. Sýkora, T. Svoboda, Tomášek – Dušek, P. Sýkora, Marosz – M. Kaut, Rolinek, Poulíček – Perret, Treille, Beran.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (od 31. Hamerlík) – D. Musil, Krajíček, Roth, Linhart, M. Doudera, Matyáš – Rákos, Svačina, Chmielewski – Polanský, Dravecký, R. Vlach – Marcinko, O. Kovařčík, Kvasnica – M. Kovařčík, Adamský, Cienciala – Petružálek.

Do čtvrtfinálového utkání číslo šest Oceláři nemohli poslat do hry zdravotně indisponovaného Martina Růžičku, naopak ve druhém útoku letos poprvé v rámci vyřazovací části nastoupil Aron Chmielewski. V prvních minutách byla aktivita na hokejkách domácího mužstva. Hrozil především francouzský reprezentant Perret. V prvním případě zkoušel třineckého brankáře ohrozit nahozením, podruhé neuspěl z velkého úhlu.

Oceláři se poprvé připomenuli v šesté minutě, kdy mezi kruhy dostal hodně prostoru k zakončení Milan Doudera. Pardubický gólman ovšem povyjel ze svého pracoviště, zmenšil střelecký úhel a neinkasoval. Skóre ze změnilo v čase 12:52, kdy na levém křídle nabral akceleraci domácí mladík Martin Kaut, jenž přebruslil Petružálka a svižnou střelou zápěstím poslal puk do horní části třinecké klece.

Pardubice ve svém tlaku pokračovaly a druhý gól na sebe logicky nenechal dlouho čekat. Střelu Josefa Hrabala ještě Šimon Hrubec dokázal zkrotit, ale proti následné dorážce dalšího exOceláře Jána Sýkory už byl naprosto bezmocný. Hosté ovšem brzy zaznamenali kontaktní trefu. 40 vteřin poté našel z rohu Svačina mezi kruhy Martina Adamského, který díky šikovnosti nadvakrát procedil puk mezi Kacetlovými betony.

Úvod druhé části byl jednoznačně ve znamení třinecké iniciativy. Nejprve Kacetl s nemalými obtížemi svým betonem vykopl Adamského přihrávku z levé strany mířící na druhou stranu na Svačinu. Pár okamžiků poté byl ve výhodné pozici Tomáš Marcinko, který se ocitl sám před Kacetlem, ale prudkou nahrávku z pravého křídla ideálně nezpracoval.

Udeřilo tak na druhé straně hrací plochy. Nahozený puk od modré čáry nešťastně tečoval nohou Milan Doudera do míst, kde byl zcela neobsazený Patrik Poulíček a ten už dorážel do poloodkryté branky. Další minuty sice patřily Slezanům, kteří svého rivala mocně zatlačili, ale ani ty největší šance se nedařilo gólově zhodnotit. Za zmínku stojí například solidní příležitost Michala Kovařčíka, jehož nájezd si Kacetl pohlídal.

Dynamo bylo i nadále směrem dopředu maximálně efektivní. Poté co Východočeši získali v obranném pásmu zdánlivě ztracený puk, vystartoval bleskově dopředu v samostatném úniku Antonín Dušek a bekhendovým blafákem překonal Šimona Hrubce už počtvrté. Od té chvíle se mezi tři třinecké tyče postavil Peter Hamerlík, ale ani on neudržel čisté konto příliš dlouho. Po necelé minutě ho překonal precizní střelou do horního rohu David Tomášek.

Závěrečná perioda začala náporem třineckých hokejistů, kteří ještě toužili duel zdramatizovat. Před Kacetlem se ocitl volný kapitán Krajíček, ale pardubický strážce svatyně se prezentoval efektním semaforem. Trefa Jiřího Polanského ze 46. minuty nemohla platit, jelikož hráč s číslem 23 měl při kontaktu s kotoučem svou hůl příliš vysoko ve vzduchu.

Regulérní branka byla k vidění až pár vteřin poté. V pokračující přesilovce se nepovedla střela Lukáši Krajíčkovi, jenže pomalý puk přesto doputoval k Vladimíru Svačinovi, který v čase 46:00 pohodlně snížil na 2:5. Necelé dvě minuty poté už byl pardubický náskok ještě těsnější. Výtečnou práci odvedl Dravecký, který za brankou vyhrál fyzicky náročný souboj, nabídl puk Vlachovi, jenž zadovkou prodloužil na Jakuba Petružálka. Útočník s dresem číslo 88 neměl v předbrankové zóně problém skórovat.

Nápor Ocelářů následně zastavila častá vyloučení. Dynamo mělo k dispozici dokonce dlouhou početní výhodu pěti proti třem, ve které měl nejblíže ke gólu Marosz, jenže ve výhodně pozici trefil připraveného Hamerlíka. V závěrečných minutách hosté zkusili hru bez gólmana, mohutně tlačili, ale snižující zásah už to nepřineslo. Naopak prázdnou branku trefil dvacet vteřin před koncem Martin Kaut.

Oceláři zaslouží uznání za vůli a nadšení ve třetí části, na celkový triumf to však nestačilo. Rozhodující bitvu proto uvidí v neděli WERK ARENA. Třinečtí fandové znovu budou skálopevně věřit sloganu, jenž letos během play-off v domácí hale stoprocentně platí a který zdobí sektor na stání: "Tady vládne Třinecko!"

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Musíme hráče pochválit, jak utkání začali. Bylo na nás jasně vidět, že to nechceme pustit a chceme se do Třince vrátit. Dali jsme pěkné branky, vytvořili si spoustu šancí a stav 5:1 po dvou třetinách hovoří za vše. To je pasáž hry, za kterou musím hráče strašně moc pochválit. Jsem ale hodně naštvaný, jak jsme začali třetí třetinu. Říkali jsme si v kabině, že máme skóre hodit za hlavu a jít do toho, jako by to bylo 0:0. Lehkovážností a nedůrazem jsme nabídli Ocelářům šanci. Jsem ale v uvozovkách rád. Když jsme uhráli doma čtvrtý zápas 3:0 a lítali jsme někde v oblacích, tak garantuju, že mužstvo teď sedí na zadku a pojede s obrovskou pokorou na sedmý zápas, který chceme vyhrát.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Nezačali jsme špatně. Udělali jsme však dvě hrubky, po kterých domácí skórovali. V průběhu utkání jsme se zlepšovali, ve druhé třetině jsme sahali po vyrovnání, ale nepodařilo se nám dát gól. Naopak branky, které jsme domácím vzápětí darovali, rozhodly. Jsem samozřejmě rád, jak tým přistoupil ke třetí třetině. Přidali jsme a domácí se o výsledek strachovali. S nějakou porcí štěstí jsme s tím ještě mohli zamíchat. Je to vzpruha do sedmého zápasu, který nás čeká v neděli. Věřím, že v něm nebude výkon ve všech fázích utkání takový, jako byl v šestém zápase.“