Růžičkův rekord a pět branek, Oceláři srazili Liberec

02.02.2024 · Daniel Ježek
V souboji o přímý postup do čtvrtfinále Oceláři na svém ledě přivítali Liberec. Výsledek 5:1 sice hovoří jednoznačně, utkání pro Třinec ale nebylo vůbec jednoduché, Slezané zlomili soka až třemi brankami v poslední třetině. 324. asistenci v ocelářském dresu si připsal Martin Růžička, který tak na trůnu této statistiky vystřídal Richarda Krále.
42.kolo, pátek 2.2.2024
Bílí Tygři Liberec
5:1
Třetiny: 1:1, 1:0, 3:0  Branky a nahrávky: 14. Čacho (Adámek, J. Jeřábek), 37. Marinčin (M. Růžička, Voženílek), 46. Nestrašil (J. Jeřábek, M. Adámek), 48. M. Růžička (Voženílek), 52. L. Hudáček (Kundrátek, M. Růžička) – 12. Flynn (A. Najman, Hawryluk). Rozhodčí: Mrkva, Obadal – Hlavatý, Blažek. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0 Diváci: 4 496. Střely na branku: 32:34. Zblokované střely: 17:19. Hity: 5:6. Vhazování: 34:25. Průběh utkání: 0:1, 5:1.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Švančara) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek, Adámek – M. Růžička (A), Nestrašil, Voženílek – Kurovský, Vrána (C), L. Hudáček – Hrehorčák, Holinka, M. Roman – Sikora, Čacho, Dravecký (A).
Bílí Tygři Liberec: D. Král (Hrenák) – McCoshen, Melancon, Knot, Budík, Ivan, Galvas, Aubrecht – Rychlovský, Filippi (A), Faško-Rudáš – Flynn, A. Najman, Hawryluk – Birner (C), Bulíř (A), Klíma – Vlach, Šír, Zachar.

Aktivněji do utkání vstoupili hosté z Liberce. Již ve druhé minutě z levého kruhu střílel Bulíř, Kacetl ale tuto střelu pokryl. V páté minutě fauloval Hudáček, Bílí Tygři svou první přesilovou hru ale nesehráli nijak dobře, brankář Ocelářů nemusel likvidovat žádnou větší příležitost. Chvíli po konci početní výhody ale Severočeši zahrozili, Faško-Rudášova pohotová střela ale třineckého brankáře nezaskočila. Oceláři se k první větší příležitosti dostali až v deváté minutě, Voženílkova střela po vhazování ale mířila těsně nad.

Po překlopení první třetiny do její druhé poloviny začaly ve WERK ARENĚ rovněž padat branky. Nejprve zkraje dvanácté minuty skóroval Liberec, když se puk zpoza Kacetlovy branky dostal k Oscaru Flynnovi, jehož prudká střela z mezikruží šla mimo dosah třineckého brankáře. Za Oceláře pak mohl o minutu později srovnat Čacho, ten ale před odkrytou brankou pouze promáchl. Další příležitost Ocelářů již znamenala srovnání, Adámkovu střelu od mdoré mimo Králův dosah přesně tečoval Viliam Čacho.

V osmnácté minutě fauloval Hawryluk, Třinec hrál přesilovku, tu ale nedokázal proměnit. Podobně dopadla také početní výhoda na začátku prostřední dvacetiminutovky po faulu McCoshena. V pětadvacáté minutě naopak proti pravidlům hrál třinecký Hrehorčák, kterého po jednatřiceti vteřinách následoval na trestnou Dravecký. Bílí Tygři měli k dispozici dlouho přesilovku pěti proti třem, tu ale nedokázali proměnit, největší šanci Rychlovského zastavil vynikající Kacetl.

Oceláři se po ubráněném oslabení vrhli do útoku, Čacho však v přečíslení tří proti jednomu zvolil střelu, se kterou ale neuspěl. O chvíli později pak na druhé straně vyloženou příležitost nevyužil Bulíř, když netrefil odkrytou branku Třince. V sedmatřicáté minutě od modré vystřelil Martin Marinčin, jeho prudkou střelu si nešťastně za záda vlastního brankáře srazil jeden z bránících hráčů.

Útočný hokej pokračoval i na startu závěrečného dějství, již po dvou minutách mohl srovnat Najman, který ale v jasné střelecké pozici netrefil branku. Následně fauloval Jeřábek, hosté ale ani tuto přesilovku nedokázali přetavit v branku. Udeřili tak Oceláři. V šestačtyřicáté minutě byl Jeřábkův pokus od modré sražen do předbrankového prostoru, kde se nejlépe zorientoval Andrej Nestrašil, který pohotovou dorážkou zapsal druhou trefu v utkání.

Oceláři byli i nadále při chuti, za další dvě minuty se opět radovali, když Martin Růžička si po pravém křídle najel do útočného pásma a z vrcholku kruhu zamířil přesně do horního růžku Královy branky. V padesáté minutě fauloval Aubrecht, lavička Liberce sice protestovala, sudí ale toto ocenil dvěma minutami za nesportovní chování a Třinec měl k dispozici dvouminutovou přesilovku pět na tři.

Třinečtí se sice nedokázali dlouho dostat do větší šance, Kundrátek pak ale přihrávkou na brankovou čáru vyšachoval všechny čtyři Bílé Tygry a Libor Hudáček střílel do prázdné branky. Druhou asistenci si připsal Martin Růžička, po něhož to byla 324. asistence v třineckých barvách, Růžička se tak osamostatnil na čele této poslední statistiky, které vévodil Richard Král.

Liberec mohl korigovat stav utkání v početní výhodě po faulu Voženílka, Oceláři ale oslabení odehráli velmi dobře a hosté se do větší příležitosti nedostali. A když v samotném závěru Hawryluk napálil tyč Kacetlovy branky, radovali se Slezané z přesvědčivého vítězství 5:1.

Filip Pešán (Bílí Tygři): „Myslím si, že jsme kromě několika závarů v defenzivní zóně dnes byli většinu zápasu lepší než Třinec. Přehrávali jsme je, nedávali vyložené šance. Asi třikrát jsme netrefili úplně prázdnou branku a Třinec nás pak vytrestal v jednoduchosti. Po dvou standardních situacích a důrazu před brankou nám dal dva góly, jeden jsme si dali vlastní, jeden z půlmetrového ofsajdu a pak naše frustrace z nepovedeného večera vyústila ve vyloučení do tří, kdy Třinec zasadil definitivní hřebíček.“

Zdeněk Moták (Oceláři): „My jsme si plně vědomi toho, že měli hosté vyložené šance a netrefovali prázdné branky. My jsme si to i řekli po zápase a dokážeme s tím pracovat. V první třetině byli Tygři dobře brusliví, přebruslili nás a my si s tím nevěděli rady. Důležitým aspektem bylo ubráněné oslabení tři na pět, které jsme sehráli výborně a nakonec šli do vedení. Zápas byl dlouho otevřený, ale střelecky se nám dařilo a výborně zachytal Káca.“