Růžička dvěma góly srazil Kometu

08.12.2023 · Daniel Ježek
V posledním domácím utkání dlouhé šňůry hostili Oceláři Kometu. V utkání měli střeleckou převahu hosté, produktivita ale byla na straně Slezanů. Dvěma góly duel na třineckou stranu překlopil Martin Růžička, čestný úspěch Komety šest vteřin před koncem vsítil Tomáš Marcinko.
26.kolo, pátek 8.12.2023
2:1
Třetiny: 0:0, 1:0, 1:1  Branky a nahrávky: 25. M. Růžička (Voženílek, J. Jeřábek), 56. M. Růžička (Adámek, Voženílek) – 60. Marcinko (Flek, Gazda). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 137. Střely na branku: 28:42. Zblokované střely: 11:18. Hity: 10:7. Vhazování: 26:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel – M. Růžička (A), Voženílek, Pánik – Kurovský, Vrána (C), Nestrašil – Hrehorčák, M. Roman, Sikora – Doktor, Čacho, Dravecký (A).
HC Kometa Brno: Lukeš (Kavan) – Lintuniemi, Kaňák, Holland, Kučeřík (A), Gazda, Ďaloga – Moses, Cingel, Pospíšil – Flek, Holík, Zaťovič (C) – Kos, Marcinko (A), Vincour – Kohout, Zbořil, Okál – Kratochvíl.

Oproti utkání s Pardubicemi naskočili do zápasu Třinečtí s Markem Mazancem v brance. Před startem duelu Oceláři poděkovali útočníkovi Komety Tomáši Marcinkovi, který v Třinci strávil šest sezon a získal čtyři mistrovské tituly.

Úvodní dvacetiminutovka byla v režii hostující Komety. Jihomoravané se častěji dostávali do šancí, Mazanec měl podstatně více práce, než jeho soupeř Lukeš. Ve čtvrté minutě musel třinecký brankář řešit akci čtvrté hostující pětky, Mazancovi pomohla horní tyč. V osmé minutě Marinčin podržel Marcinka, hosté se dostali do početní výhody, v samotném závěru přesilovky se málem radoval právě Marcinko, který dostal dostatek času v mezikruží, Mazanec ale skvěle zasáhl betonem.

V jedenácté minutě se poprvé ke slovu dostali Oceláři, Nestrašilova střela z pravého kruhu ale nebyla přesná. Kometa následně hrála druhou přesilovku. Mazanec vyrazil Gazdův pokus, Třinečtí pak jeli v přečíslení dvou proti jednomu. Čacho vyzval Poláška, ten ale Lukeše nepřekonal. V závěru početní výhody pak svou akci k dokonalosti nedotáhl Flek. V poslední minutě podrážel Ďaloga, Třinec si přesilovku přenesl do startu druhé části.

Hned v první minutě prostředního dějství sehráli Oceláři rychlou přesilovkovou akci, Růžička ale těsně minul levou tyč Lukešovy klece. Slezané se dostali do tempa, ve dvacáté čtvrté minutě Marinčin orazítkoval tyč, Růžička pak minul z předbrankového prostoru. Domácí však pokračovali v tlaku a jejich další akce přinesla branku. Centr Jeřábka nejprve tečoval Voženílek, za Lukešova záda nakonec kotouč usměrnil Martin Růžička.

V polovině třetiny mohli Třinečtí odskočit do dvoubrankového vedení, Marinčin křižně našel zcela volného Smithe, ten ale v ideální pozici přestřelil. Do hry se následně vrátili hosté. Ve třicáté čtvrté minutě Moses nenápadnou střelou vystrašil Mazance, o minutu později pak třinecký brankář skvěle vyčapal Flekovu střelu v přečíslení. Hostující útočník pak ještě dvakrát v krátkém sledu za sebou pokoušel své střelecké štěstí, v obou případech ale narazil na zeď jménem Marek Mazanec.

V čtyřiačtyřicáté minutě měl na holi druhou branku Růžička, třineckého kanonýra však při zakončení fauloval Zbořil, domácí tak hráli druhou přesilovku, kterou ale nevyužili. Po jejím skončení se ve velké příležitosti ocitl Marcinko, z pravého kruhu pro vhazování ale třineckou branku přestřelil. Na startu devětačtyřicáté minuty extřinecký útočník znovu střílel, tentokráte z předbrankového prostoru, ani tuto šanci ale Marcinko nevyužil.

Tlak Komety se stupňoval. Ve dvaapadesáté minutě dostal na pravý kruh nabito Gazda, lapačka Mazance ale byla proti hostující radosti. O dvě minuty později byli v třineckém pásmu opět aktivní Gazda s Marcinkem, Mazanec se roztáhl v brankovišti a zastavil dorážky slovenského útočníka.

Třinec kritické chvíle ustál a následně tvrdě udeřil. Nahození Mariana Adámka od modré před Lukešem nechytatelně tečoval Martin Růžička, čímž zapsal svou 340. branku v nejvyšší soutěži a dorovnal Ondřeje Kratěnu na pátém místě historické tabulky střelců extraligy.

Kometa se ale nehodlala vzdát, hned v další akci nebezpečně pálil Kos, Mazanec byl opět připraven. Vítr z plachet pak hostům sebral Vincour, který ve vlastním pásmu fauloval a daroval Třinci přesilovku. V ní mohl dát razítko na třinecké vítězství Voženílek, v sólu po pasu Růžičky ale neuspěl. Hosté to ještě v závěru zkusili při hře bez brankáře, gól Tomáše Marcinka šest vteřin před koncem ale přišel pozdě. Oceláři zvítězili 2:1.

Vladimír Országh (Oceláři): „Kometa hrála velmi dobře, hlavně v první třetině měla hodně šancí. Začátek nám nevyšel, podržel nás Mazanec. Pak jsme dali gól, hra se vyrovnala a boj to byl až do konce. Jsme rádi, že jsme to zvládli a i když jsme si závěr trošku zkomplikovali, máme tři body a jsme za ně rádi.“

Jaroslav Modrý (Kometa): „Pěkné utkání. Myslím, že jsme měli dost ze hry, vytvořili si dost šancí, ale musíme být víc efektivní. Náš gólman nám dal šanci, chytal dobře, ale my byli málo produktivní.“