První třetina rozhodla, Oceláři zdolali Motor

01.12.2023 · Daniel Ježek
Šnůra domácích utkání pokračovala soubojem s českobudějovickým Motorem. Hráči s drakem na prsou rozhodli utkání v první třetině, kdy hostům nasázeli tři branky. Jihočeši sice v poslední části snížili na rozdíl jediné trefy, Oceláři ale náskok ubránili a zapsali další tři body.
24.kolo, pátek 1.12.2023
3:2
Třetiny: 3:0, 0:1, 0:1  Branky a nahrávky: 3. Voženílek (Pánik), 17. Kundrátek (M. Roman, Doktor), 19. Čacho (Marinčin) – 38. Ordoš (Gulaš, Kondelík), 55. Toman (Kachyňa, Doudera). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Lederer, Blažek. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 779. Střely na branku: 30:35. Zblokované střely: 8:22. Hity: 10:13. Vhazování: 32:28. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Smith, Marinčin, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Polášek, Nedomlel – Voženílek, Vrána (C), Pánik – M. Růžička (A), Sikora, Nestrašil – Hrehorčák, M. Roman, Doktor – Kurovský, Čacho, Dravecký (A).
Banes Motor České Budějovice: Hrachovina (21. Strmeň) – Pýcha, Štencel, Kachyňa, Doudera (A), Hovorka, Gulaši, Vráblík – Gulaš (C), Kondelík, Ordoš – D. Simon, Harris, Kubík (A) – M. Beránek, Toman, F. Přikryl – Valský, Koláček, Chlubna.

Pro utkání s českobudějovickým Motorem se do sestavy vrátil kanonýr Martin Růžička, Oceláři předvedli jednu z nejlepších prvních třetin v letošní sezoně. Hráči s drakem na prsou si během prvních dvaceti minut vypracovali tříbrankový náskok, který rozhodl o osudu pátečního utkání.

Poprvé Třinec rozvlnil síť hostující branky již ve třetí minutě. Richard Pánik od mantinelu nahodil kotouč do mezikruží, kam si nabruslil Daniel Voženílek. Sedmadvacetiletý útočník si potáhl kotouč blíže k brance a polovysokou střelou poprvé prostřelil Hrachovinu. Druhý zásah mohli Slezané přidat od deváté minuty, kdy na trestné seděl Gulaši. V největší šanci byl Růžička, jeho pokus ale branku minul. Hrachovina před tím odolal pokusům Voženílka a Romana.

Podruhé tak WERK ARENA slavila v minutě sedmnácté. Doktor od hrazené posunul puk na Romana, ten se neukvapil, našel Tomáše Kundrátka, který měl dostatek prostoru k zamíření a poslal kotouč do levého víka hostující branky. V devatenácté minutě pak Viliam Čacho tečoval nahození Marinčina, Hrachovina inkasoval potřetí.

Pro Dominika Hrachovinu utkání po první třetině skončilo, od druhé části hry hostující klec střežil Jan Strmeň. Ten musel hned ve dvaadvacáté minutě likvidovat střelu Růžičky. O minutu později se poprvé v utkání výrazněji přihlásili hosté, Gulaš se obtočil kolem třinecké branky, bekhendem ale Mazance nepřekonal. Pasáž hry s šancemi na obou stranách pokračovala, Pánikovu střelu po Nestrašilově příhře vyrazil Strmeň mimo branku, na druhé straně pak Valský napálil připraveného Mazance.

V sedmadvacáté minutě Kondelík vyprášil Mazancův beton, na druhé straně pak Čacho v úniku nepřekonal Strmeně bekhendovou střelou pod betonem. Hosté pak hráli podruhé v oslabení, když fauloval Přikryl, Třinci se ale přesilovka příliš nepovedla. Nevyužitá výhoda jakoby předznamenala další průběh třetiny, na větší šanci se muselo čekat do osmatřicáté minuty.

A byla z toho hned branka. Hostující Jan Ordoš převzal kotouč ve středním pásmu, najel si do pravého kruhu pro vhazování a prudkou střelou do horních pater branky překonal dosud bezchybného Mazance. Jihočechy tato trefa nabudila, v poslední minutě třetiny si hosté vybojovali svou první přesilovku, kterou si přenesli i do startu poslední periody. Na rozdíl jedné trefy se ale Motor nepřiblížil.

Ve čtyřicáté šesté minutě naopak mohli do tříbrankového trháku odskočit Oceláři. Jeřábek prudkou přihrávkou od modré hledal Romana, ten ale tečoval puk těsně mimo Strmeňovy branky.

Zápletku dostalo utkání pět minut před vypršením šedesáté minuty. Budějovičtí drželi kotouč v pásmu, nahození od modré se odrazilo od bránících hráčů do mezikruží, odkud z voleje bekhendem Mazance překonal Matěj Toman. Dvě minuty před koncem to hosté zkusili v šesti, Motor se držel ve velkém tlaku, třinecká obrana ale pracovala na jedničku a srovnání nepovolila. Třinec tak bodoval pošestnácté v řadě, tentokráte za tři body.

Vladimír Országh (Oceláři): "I když jsme první třetinu vyhráli 3:0, začátek nebyl z naší strany ideální. Soupeř výborně bruslil, měl tam nějaké šance. Uklidnily nás naše góly, ale i za stavu 3:0 byl zápas vyrovnaný až do konce. Několikrát nás podržel Mazi v brance a jsme rádi za tři body, které jsme urvali a nakonec ubojovali. Jsou to důležité body proti kvalitnímu soupeři."

Jiří Hanzlík (Motor): "Tradiční zápas v Třinci. Měli jsme relativně slušný vstup, dobré tři minuty. Pak přišla ztráta puku, domácí využitá šance a na konci třetiny se to opakovalo. Druhá ztráta, další gól a pak ještě jeden. I přes slušný obrázek hry jsme pokračovali za stavu 0:3, Oceláři jsou tým, který tyhle výsledky umí hrát. Měli jsme snahu, šance, zdramatizovali závěr, ale nepodařilo se nám korigovat. Třinec si to pohlídal."