Porážka na závěr tripu

05.01.2024 · Michal Samiec, foto: Hynek Haruda
Třinečtí hokejisté po třech zápasech vyšli bodově naprázdno. Z pohledu hostů dobře rozehraný zápas, když dvakrát byli na ledě litvínovského zimáku ve vedení, nakonec Litvínovští otočili ve svůj prospěch. Vítězný gól padl těsně před druhou sirénou, ve třetí části si domácí zápas pohlídali. Motákův tým se tak do Slezska vrací z tripu s jednou výhrou ze dvou utkání.
33.kolo, pátek 5.1.2024
HC Verva Litvínov
5:2
Zimní stadion Ivana Hlinky
Třetiny: 0:1, 3:1, 2:0  Branky a nahrávky: 22. Kirk (T. Urban, Abdul), 38. D. Kaše (O. Kaše, Hlava), 40. O. Kaše (D. Kaše, Hlava), 46. Abdul (T. Urban), 60. Hlava (Zīle) – 13. Hrehorčák, 23. Smith (Hrehorčák, Holinka). Rozhodčí: Vrba, L. Květoň – Lhotský, Zíka. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 524. Střely na branku: 39:27. Střely mimo: 13:13. Zblokované střely: 21:15. Hity: 0:3. Vhazování: 36:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2.
HC Verva Litvínov: Tomek – D. Zeman, Baránek, Jaks, Zīle, P. Demel, Czuczman, Šalda – Koblasa, Jícha, A. Kudrna – O. Kaše, D. Kaše, Hlava – Abdul, Kirk, T. Urban – Havelka, Jurčík, Zygmunt.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek – Martin Růžička, Miloš Roman, Voženílek – A. Nestrašil, P. Vrána, Pánik – Kurovský, Holinka, Hrehorčák – Haas, Čacho, Dravecký.

Domácí Cheza vstoupila do utkání tak, že jednoznačně ukazovala touhu odčinit středeční výprask. Na domácím ledě je totiž před dvěma dny solidně vyškolila karlovarská Energie. Úvod byl v režii černých chemiků – hned v první minutě začali svěřenci trenéra Mlejnka náporem, kolem branky byli aktivní a důrazní bratři Kašovi. Po jedné ošemetné situaci se dokonce poměrně ztěžka zvedal z ledu třinecký gólman Kacetl. V deváté minutě byla k vidění první hokejová standardní situace – vyloučen byl domácí obránce Jaks a velkou šanci si v početní výhodě připsal specialista na tyto situace Růžička, ale Tomek byl na místě.

Hosté se nakonec dostali do vedení – už při srovnaném počtu hráčů na ledě obral aktivně napadající Patrik Hrehorčák za brankou o puk Abdula a snažil se jej poslat do horkého předbrankového prostoru. Než kotouč doputoval na hůl spoluhráče, srazil si jej za svá záda širokou částí brankářské hole domácí gólman Tomek. Domácí Verva pak mohla srovnat ve dvou přesilovkách – hned po vedoucí brance byl vyloučen Roman a čtyři minuty před první sirénou i Kundrátek. Ve druhé přesilovce domácí trefili tyč, vedení Třineckých tak odolalo.

Hned po deseti sekundách druhé třetiny domácí zaváhali v předbrankovém prostoru a hostující první pětka měla několik těžkých střel, kterým čelil statečně brankář Tomek. Poslední nebezpečný pokus byl z Romanovy hole. Gól nedal ani Pánik, když jej na Tomkově brankovišti hledal Vrána, prosadil se až o chvíli později z předbrankového prostoru na druhé straně Liam Kirk, který dokázal přehodit Kacetlův beton. Vyrovnané skóre ale trvalo pouhou půlminutu, pak nedůrazu před litvínovskou bránou využil Adam Smith a z druhé vlny si sjel pro svůj premiérový – a pro tým stý – gól v této sezóně. Třinečtí následně nevyužili několik nadějných situací vyplývajících z laciných chyb domácích v obraně, mimo jiné po dalekém výletu brankáře Tomka k modré čáře.

Po polovině normální hrací doby byl vyloučen Demel a Oceláři měli k dispozici druhou přesilovku v utkání. Ale ani tu hosté nevyužili, byť si do velké šance před branku sjel Jeřábek. Ve druhé polovině druhé třetiny se o ofenzivní tvorbu snažili i domácí hráči – například střele Czuczmana zhruba tři a půl minuty před druhou sirénou moc nechybělo. Slezané nakonec po druhé třetině prohrávali – nejprve po aktivní pasáži Třineckých v útočném pásmu vyvezl puk David Kaše, který pak hledal před Kacetlovou brankou některého z kolegů, ale Marinčin přihrávku domácích do slotu nešťastně poslal do vlastní sítě. Stav byl vyrovnán na 2:2 a na vlastňáky to bylo 1:1. Domácí půlminutu před druhou pauzou skóre úplně otočili, když se prosadil i Ondřej Kaše. Ten využil toho, že Oceláři trestuhodně nepohlídali prostor na slotu a propálil Kacetla.

Ještě na konci druhé třetiny byl vyloučen Czuczman a hosté si třetí přesilovku přetáhli do závěrečné dvacetiminutovky normální hrací doby. Oceláři s přesilovkou naložili ale prachbídně, a tak se museli za vyrovnáním hnát ve srovnaném počtu hráčů na ledě. Místo tlaku za srovnávací brankou však přišel čtvrtý zásah v Kacetlově sítě. V šesté minutě se z prostoru levého kruhu prosadil Jindřich Abdul a navýšil vedení Vervy, která tak potvrdila, že na domácím ledě dokáže soupeře dostat do úzkých.

Bez výrazných změn ve vývoji utkání vstoupily oba týmy do závěrečné desetiminutovky, tedy za dvoubrankového vedení domácího výběru. Oceláři si situaci navíc sami komplikovali – šest minut před třetí sirénou fauloval ve snaze zabránit samostatnému úniku Zygmunta Roman a domácí tak mohli zápas definitivně zlomit ve svůj prospěch. Litvínov sice soupeře mačkal, pátý gól ale nepřidal. Následně byl faulován vysokou holí Čacho, přesilovku mohli v závěru hrát hosté a navíc si ji posílili o šestého muže, když na lavičku odvolali Kacetla. Sto sekund před třetí sirénou sebral Pánikovi největší šanci závěru zápasu Tomek, domácí zbytek třetí části hry ubránili. Navíc přidali do prázdné třinecké klece ještě jeden zápas, když se po zrušeném hybridním icingu prosadil Nicolas Hlava. Cheza tak potřetí v sezóně dokázala Motákův soubor porazit, konečné skóre tedy zní – Verva 5, Oceláři 2.

Zdeněk Moták (Oceláři): „Měli jsme až příliš mnoho zbytečných ztrát a ne jen v obranném, ale i ve středním pásmu. Za tyhle ztráty nás domácí trestali. Pro diváka to asi nebyl špatný zápas, ale já jsem z našeho výkonu poměrně dost zklamán. Domácím gratuluji.“

David Kočí (Litvínov): „Jsme rádi, že jsme se dokázali na zápas nastavit mnohem lépe než minule. Od začátku utkání jsme pracovali, zápas se vyvíjel ve vlnách. Chvíli byl lepší soupeř, chvíli my. Byl to slušný zápas nahoru-dolů a my dokázali potrestat chyby soupeře, tím jsme překlopili zápas na svou stranu.“