Porážka na úvod tripu

10.01.2024 · Michal Samiec, foto: Jiří Princ
Dynamický, pohledný a dlouhou dobu vyrovnaný zápas sehráli Oceláři na úvod třízápasového venkovního tripu pod Ještědem. Třinečtí ale po utkání mohli žehrat na neproměňování šancí, jediný gól z hole Romana ve třetí třetině v početní převaze na body nestačil. Komplet bodů tak putoval na konto Liberce.
29.kolo, středa 10.1.2024
Bílí Tygři Liberec
4:1
Home Credit Arena
Třetiny: 0:0, 1:0, 3:1  Branky a nahrávky: 33. Bulíř (J. Vlach), 44. Hawryluk (Knot, Flynn), 59. Filippi (D. Král), 60. Knot (Filippi) – 47. Miloš Roman (A. Nestrašil, Martin Růžička). Rozhodčí: Jaroš, Jakub Šindel – Brejcha, Zíka. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 106. Střely na branku: 33:31. Střely mimo: 12:11. Zblokované střely: 18:15. Hity: 3:5. Vhazování: 30:23. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Bílí Tygři Liberec: D. Král – Knot, McCoshen, Melancon, Michal Ivan, Budík, Derner, A. Král – Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský – Hawryluk, A. Najman, Flynn – Kelly Klíma, Bulíř, Birner – Pérez Lisa, Šír, J. Vlach.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek, M. Adámek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – Kurovský, P. Vrána, Pánik – Hrehorčák, Holinka, Miloš Roman – Sikora, Čacho, Dravecký.

Třinečtí Oceláři do dohrávaného utkání, které před vánočními svátky odložily tragické události v Praze, nastoupili velice aktivně. V prvních desítkách vteřin utkání byli nebezpeční před domácím brankářem Králem a rýsovalo se jim několik nadějných pozic. Domácí Tygři kontrovali v šesté minutě působením v útočném pásmu, při kterém poutal pozornost útočník Flynn. O další minutu později z levé strany centroval před Kacetla Bulíř, ale usměrnění Kellyho Klímy skončilo v Kacetlově výstroji.

V deváté minutě byl v největší šanci úvodní třetiny hostující benjamínek Sikora. Rychlý kontr a přečíslení Ocelářů rozvinul přihrávkou na levý kruh Jeřábek a kličku do protipohybu, kterou se následně Sikora prezentoval, ale sebral do lapačky Král. Ten byl na místě také v situaci, kdy se za domácí brankou zhostil puku Růžička a hledal před brankou svého spoluhráče. Nestaršil však kotouč do sítě nedostal. Domácí si dokázali vytvořit situace, kdy drželi puk v útočném pásmu, do žádné gólové šance se ale do první sirény neprokombinovali.

Pohledný a dynamický hokej pokračoval i v prostřední hrací době. Oceláři stejně jako v první třetině začali aktivně. Na rozdíl od první části hry si ale vytvořili v prvních minutách i několik velice dobrých šancí. Bohužel žádná ze střel Třineckých na začátku druhé části hry se neujala a pak převzali otěže utkání domácí. Nejprve měl šanci Adam Najman, v dobré příležitosti byl před brankou Kacetla i Klíma. Následně byl vyloučen první hokejista zápasu – za vysokou hůl byl vykázán Kurovský. Tygři početní výhodu ale nevyužili.

Prosadili se až několik minut po ní. Z nenápadné situace v předbrankovém prostoru dostal kotouč do třinecké sítě nepokrytý Michal Bulíř. Po inkasované brance zvýšili Oceláři obrátky, ale k vyrovnávacímu gólu se nepropracovali. Šance měli, například se snažil do Královy branky dostat ze slotu skákavý puk neúspěšně Pánik. Následoval druhý trest pro hosty – vyloučen byl tentokrát Voženílek. Domácí zmáčkli Třinecké před jejich brankou, ale Kacetl odolal veškerým pokusům domácích. Vyrovnat následně mohl Růžička, který těžil z výborné práce Čacha. Ten u pravého mantinelu vybojoval díky své vysoké aktivitě puk a naservíroval jej na pravý puntík třineckému kanonýrovi. Růžičkova střela s přispěním blokujícího hráče domácích skončila mimo. Domácí si tak do závěrečné dvacetiminutovky přenesli nejtěsnější vedení.

Úvodní minuty závěrečné dvacetiminutovky normální hrací doby byly ve znamení přesilových her. Nejprve byl vyloučen Pánik a jeho vyloučení dokázali ještě Oceláři odbránit. To se jim už ale nepodařilo po dalším vyloučení Kundrátka, které přišlo záhy po návratu třetího vyloučeného hráče Třince na led. Na konci čtvrté minuty se střelou z první z levého kruhu prosadil Jayce Hawryluk. Minutu a půl po druhé brance domácích byl vyloučen první hráč na straně Tygrů. Bulířův faul dokázali Oceláři po další minutě potrestat. Miloš Roman nejprve nevyužil dobré pozice na slotu, ale poté, co se hosté rychle vrátili zpět do pásma, se třinecký útočník prosadil z pravé strany střelou švihem. Slezané pak byli po snižující brance jednoznačně aktivnějším týmem na ledě.

Osm minut před třetí sirénou byl vyloučen další domácí hráč – Derner podrazil Čacha a Třinečtí si mohli v závěru utkání pomoci početní převahou. Tu ale nevyužili, naopak nebyli daleko od toho, aby sami z hole Vlacha inkasovali. Paradoxně byli třinečtí hokejisté aktivnější až proti kompletnímu soupeři. Tři minuty před vypršením šedesáté minuty hry měl šanci po aktivitě první formace hostů Voženílek. Nedal a poté, co třinecká střídačka chtěla stáhnout ze hry Kacetla, využil situace Tomáš Filippi a značně tak ztížil závěr utkání pro hostující družstvo. Oceláři ještě jednou zkusili hru bez brankáře a po buly v útočném pásmu přidal ještě jeden zásah Ronald Knot. Konečné skóre z tohoto zápasu tak zní – Tygři 4, Oceláři 1.

Zdeněk Moták (Oceláři): „Hodnotí se mi to těžce. V první třetině jsme hráli dobrý hokej. Měli jsme několik příležitostí, šancí na gól. Ve druhé třetině nás přibrzdila vyloučení, která jsme měli. To nás poslalo dolů do kolen. Ve třetí třetině jsme dostali gól v oslabení, dostali jsme se na kontakt, ale vyrovnat už se nám nepodařilo. Viděli jsme vyrovnané utkání, pro diváky celkem pohledné. Pro nás bohužel se špatným koncem.“

Jiří Kudrna (Liberec): „Bylo to velice těžké utkání. Hostům patřil začátek, ale myslím si, že v první polovině úvodní třetiny jsme hru vyrovnali. Ve druhé třetině jsme předváděli výbornou hru, vytvářeli si brankové příležitosti a šli do vedení. Proti Třinci to bylo samozřejmě těžké utkání, protože v určitých pasážích ukazovali, jakým silným týmem jsou. My ale podali výborný výkon počínaje Danielem Králem. Celý tým dobře pracoval a drželi jsme se naší hry, která nám v posledních zápasech přináší úspěch. Nesmírnou bojovností a kvalitou hry kluků jsme si došli pro tři body. Velká pochvala pro celý tým.“