Oceláři porazili Olomouc, dva góly pro Voženílka

27.09.2023 · Daniel Ježek
K pátému utkání nové sezony zamířili Třinečtí do Olomouce, Oceláři poprvé v ročníku oblékli třetí černou sadu dresů. Hráči s drakem na prsou si do poloviny třetí třetiny vypracovali tříbrankový náskok, který nakonec hostům stačil, byť se domácí dotáhli na jedinou trefu. Dvě branky zařídil Daniel Voženílek.
5.kolo, středa 27.9.2023
HC Olomouc
3:4
Zimní stadión Olomouc
Třetiny: 1:2, 0:0, 2:2  Branky a nahrávky: 18. Knotek (Kunc, Sirota), 56. Kucsera (Sirota, Macuh), 60. Kusko (Řezníček, Navrátil) – 6. Voženílek (Kundrátek, Nestrašil), 17. Voženílek (M. Růžička, Kundrátek), 43. Daňo (Polášek, M. Růžička), 51. Vrána (Nedomlel, Adámek). Rozhodčí: Šír, Obadal – Axman, Blažek. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 958. Střely na branku: 28:18. Zblokované střely: 15:6. Hity: 2:2. Vhazování: 35:33. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 3:4.
HC Olomouc: Konrád (Sedláček) – Ondrušek (C), Černý, Sirota, Rutar, Řezníček, Rašner, Švrček – Klimek, Nahodil (A), P. Musil – Chmielewski, Kusko, Orsava – Kunc, Knotek (A), Navrátil – Menšík, Macuh, Kucsera.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Švančara) – Smith, Marinčin, J. Jeřábek, Kundrátek, Nedomlel, Adámek, Polášek – Daňo, Voženílek, M. Růžička (A) – Pánik, Vrána (C), Hudáček – Nestrašil, M. Roman, Hrehorčák – Dravecký (A), Čacho, Kurovský.

Do utkání v Olomouci naskočili Oceláři v nové černé sadě dresů, v úvodní dvacetiminutovce tato třetí varianta Třineckým přinesla štěstí. Hráči s drakem na prsou byli od úvodního vhazování aktivnější, na začátku šesté minuty si Třinec vybojoval přesilovou hru, když fauloval Navrátil, hosté tento faul dokázali potrestat. Růžičkův pokus sice byl nejprve zablokován, následnou pumelici Tomáše Kundrátka od modré však mimo Konrádův dosah šikovně tečoval Daniel Voženílek.

V deváté minutě mohli hosté odpovědět, Silvestr Kusko dostal přihrávku před Mazancovu branku, domácí útočník ovšem nezakončil přesně. Olomouci se poté nevydařila ani přesilovka po faulu Hudáčka. Další velké věci se děly až v samotném závěru třetiny. Oceláři nejprve v sedmnácté minutě navýšili své vedení. Daniel Voženílek se ladně protlačil od modré až do předbrankového prostoru, zde urostlý třinecký forvard dlouhou kličkou poslal puk za Konrádova záda.

Domácí ale rychle kontrovali. Po necelých dvou minutách vyrazil Mazanec Kuncovu střelu pouze před sebe, na brankovišti pak úspěšně dorážel Jan Knotek. Snížení dodalo Hanákům elán do začátku prostředního dějství. Již po dvou minutách mohl srovnat Chmielewski, bývalý útočník Ocelářů ale nedotáhl svou akci ke gólové tečce. V devětadvacáté minutě byla aktivita domácích hráčů otupena, když na trestnou putoval Knotek. Třinec ale svou druhou početní výhodu nevyužil.

Třicátá čtvrtá minuta nabídla velkou šanci Jakuba Orsavy a následné trestné střílení Lukáše Nahodila. Prvního jmenovaného fauloval Smith, Mazanec tak nemusel zasahovat. Proti druhému nájezdníkovi už brankář Ocelářů vytáhl skvělý zákrok betonem. Tři minuty před druhou sirénou ještě fauloval Čacho, Olomouc ale ani tuto přesilovku nevyužila.

Úvod závěrečného dějství pak vyšel lépe hostům. Po dvou minutách hry Třinec slavil třetí trefu, ideální Poláškovo nahození od modré mimo Konrádův dosah tečoval Marko Daňo. Hra se poté uklidnila, Třinec se stáhl do defenzívy a domácí se dlouho nemohli pořádně prosadit. Oceláři naopak čekali na rychlé protiútoky, po jednom z nich pálil v polovině utkání do Konrádovy lapačky Polášek.

V další akci Třinečtí uštědřili Olomouci další tvrdou ránu. Nastřelení Richarda Nedomlela od modré se od zadního mantinelu odrazilo do předbrankového prostoru, kde hlídkoval Petr Vrána. Třinecký kapitán rychlým zakončení přidal třetí branku ve třetím po sobě jdoucím utkání. Za nesportovní chování byl navíc na trestnou lavici poslán domácí Kusko, Třinec ale pátou branku nepřidal.

Po konci přesilovky Pánik krásným obloučkem poslal do úniku Čacha, ten ale s kličkou na pravou stranu neuspěl. Na startu šestapadesáté minuty se kohoutům podařilo snížit, Lukáš Kucsera procedil kotouč skrz Mazancovu ruku do sítě. Olomoučtí se dvě minuty před koncem pokusili ještě něco se zápasem udělat a odvolali Konráda na střídačku. Pětačtyřicet vteřin před koncem Řezníčkovu střelu od modré přesně tečoval Silvestr Kusko. Vyrovnání už ale Oceláři nepřipustili a zapsali do tabulky tři body.

Jan Tomajko (HC Olomouc): "Do zápasu jsme nevstoupili dobře, souhlasím se Zdeňkem, že první třetinu byli lepší Třinečtí. My jsme prohráli skoro každý souboj o puk, soupeř nás přetlačil. Hráli jsme málo s pukem, nebyli jsme agresivní. Od druhé části to bylo lepší. Musíme příště takhle vydržet šedesát minut, čtyřicet je prostě málo. Do dalších kol je to ponaučení."

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): "Začnu od začátku. První třetina byla celkem v pořádku, hráli jsme, bruslili jsme, vyhrávali jsme souboje. Celkově jsme hráli slušný hokej. Druhá část byla ale velmi špatná. Tahali jsme za kratší konec. Jen se štěstím jsme nedostali vyrovnávací branku na 2:2. Upřímně to byla možná naše nejhorší třetina v sezoně. Ve třetí třetině jsme šli až do tříbrankového vedení. Závěr byl ale nepovedený. Ztráceli jsme kotouče, hlavně v obranném pásmu, což je smrtící. Naštěstí jsme tři body uhájili, Olomouc nás ale opravdu prověřila."