Oceláři porazili Dynamo, v nájezdech rozhodl Hudáček

01.03.2024 · Daniel Ježek
V posledním domácím utkání základní části Oceláři přivítali vedoucí Dynamo. Hráči s drakem na prsou šli na začátku druhé třetiny do tříbrankového vedení, hosté ale srovnali a rozhodnout musely nájezdy. V nich se jako jediný prosadil Libor Hudáček, který zařídil Ocelářům druhý bod.
51.kolo, pátek 1.3.2024
4:3sn
Třetiny: 1:0, 2:0, 0:3 - 0:0  Branky a nahrávky: 11. L. Hudáček (Daňo, Cienciala), 23. Helewka (Vrána, Cienciala), 25. Hrehorčák (Helewka, Smith), rozhodující nájezd L. Hudáček – 54. Pánik (Sedlák, D. Musil), 59. Radil (R. Kousal, A. Musil), 60. Pánik (Čerešňák, Radil). Rozhodčí: Jiří Ondráček, F. Vrba – Axman, P. Blažek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 28:38. Zblokované střely: 11:36. Hity: 8:5. Vhazování: 29:33. Průběh utkání: 3:0, 3:3.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Adámek, J. Jeřábek, Šenkeřík – M. Růžička (A), Nestrašil, Voženílek – L. Hudáček, Cienciala, Daňo – Hrehorčák, Vrána (C), Helewka – Kurovský, Čacho, Dravecký (A).
HC Dynamo Pardubice: Will (Pavlát) – Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Kolář, Vála, Koudelka – Hyka, Sedlák (C), Pánik – Radil, Zohorna (A), R. Kousal – Paulovič, A. Musil, Říčka – Vondráček, Poulíček (A), Mandát.

Do posledního domácího utkání základní části se do sestavy Ocelářů vrátili David Cienciala s Adamem Helewkou, branku hájil Marek Mazanec. Více ze hry v úvodních minutách měli hosté z Pardubic, kteří si již v páté minutě vybojovali první přesilovku, kdy byl na trestnou lavici poslán Hrehorčák. Do největší příležitosti se ale paradoxně dostali domácí, Daňo s Nestrašilem ujížděli do přečíslení, přihrávku prvního jmenovaného ale zhatil vracející se Hyka.

V jedenácté minutě Košťálek nejprve nechal vyniknout Mazance, v protiakci pak Oceláři vstřelili úvodní branku. Kotouč poskakoval ve slotu před pardubickou brankou, z druhé vlny si k němu sjel Libor Hudáček, který se trefil nad Willovo rameno. Vstřelená branka změnila obraz hry, rázem byli lepší hráči s drakem na prsou, své vedení mohli zkraje čtrnácté minuty navýšit. Šenkeříkovo nahození o centimetry mimo branku tečoval Daňo.

O dvě minuty později se do velké šance natlačil Kurovský, jehož do akce vyslal Voženílek, Kurovského střelu ale Will vyškrábl lemem lapačky. V samotném závěru třetiny se po vhazování v třineckém pásmu strhla potyčka mezi Draveckým a Sedlákem, sudí vyloučili hostujícího kapitána za hrubost, což předznamenalo vývoj prostřední části.

Hned ve dvaadvacáté minutě Sedláka na trestnou totiž následoval Vála, Třinec hrál v pěti proti třem, dvojnásobnou výhodu ale domácí nevyužili. Válův dřívější návrat na led nicméně Oceláři zařídili, Vránovo bekhendové zakončení z hranice brankoviště za záda Willa dorazil Adam Helewka.

O minutu a půl později se Třinec radoval potřetí. Kanaďané Smith s Helewskou připravili pozici pro Patrika Hrehorčáka, slovenský forvard vzal tíhu okamžiku na sebe a z osy pásma propálil Willa mezi betony.

Dynamo se po dvou rychlých brankách probudilo, Říčka s Paulovičem v protiakci ztroskotali na Nedomlelovi, v sedmadvacáté minutě pak Poulíček trefil tyč. Mazanec následně zneškodnil i nahození Koláře, po odpískání byl ale na trestnou poslán Smith a Pardubice mohly pokračovat v tlaku. Hostům se však nepovedlo využít ani tuhle přesilovku, ani tu následující po faulu Adámka z dvaatřicáté minuty.

Domácí s konstantního tlaku následně vysvobodil faul Pauloviče, Oceláři ale početní výhodu nezužitkovali. V závěru periody pak byl podruhé v této části vyloučen Adámek, obrovský tlak Pardubic ale branku nepřinesl díky obětavosti Nedomlela, Čacha a Kundrátka, při Sedlákově dorážce pak domácím pomohla tyč.

Přesilovka Východočechů nicméně pokračovala i ve třetí části, v jejím závěru si tři střelecké pokusy v řadě připravili Říčka s Radilem, Mazanec ale byl stoprocentní. V osmačtyřicáté minutě předvedli Oceláři svižnou akci, Růžička z levé strany našel najíždějícího Voženílka, jeho střelu z první vyrazil Will svým bleskovým betonem. V pokračující akci však fauloval Hudáček, Dynamo opět okupovalo třineckou třetinu, Mazance ale hosté nepřekonali.

V padesáté čtvrté minutě vykřesal Dynamu naději Richard Pánik, bývalý útočník Třince za Mazance dorazil nahození Sedláka. Na gól hostí mohl bleskově reagovat Martin Růžička, nejproduktivnější hráč soutěže ale se svou krátkou kličkou neuspěl.

Dvě a půl minuty před třetí sirénou mohl o vítězi definitivně rozhodnout Voženílek, který ve sprinterském souboji přebruslil Sedláka, pak ale narazil na Willův beton. Dynamo se pak usadilo v útočném pásmu, Will odjel na střídačku a hosé snížili. Nahození Roberta Kousala z pravé strany propadlo Mazancovi do sítě, když dobrou práci na brankovišti odvedl Radil.

Hosté pokračovali v tlaku, Will opět sprintoval na střídačku, Daňo mohl rozhodnout, když ze středního pásma trefil prázdnou branku, sudí ale odpískali faul Kundrátka na Pánika a Oceláři místo radosti museli hrát oslabení. Jednačtyřicet vteřin do konce základní hrací doby poslal Čerešňák nahození od modré, kotouč se od zadního mantinelu odrazil k Richardu Pánikovi, který umlčel WERK ARENU.

Utkání se prodlužovalo, hned v první minutě mohli hosté dvakrát rozhodnout. Na Mazance postupně sami najížděli Sedlák a Hyka, gólman Ocelářů dokázal zneškodnit oba nájezdy. Na druhé straně si od levého hrazení přes osu až k zakončení najel Hudáček, Will byl připraven. O minutu později ujížděl do úniku Pánik, jeho zakončení Mazanec zneškodnil, Pánik však v pádu sestřelil Jakuba Jeřábka, který opouštěl ledovou plochu s vážným zraněním na nosítkách. V závěru prodloužení ještě fauloval Cienciala, který tak nemohl zasáhnout do nájezdů.

Jediným úspěšným střelcem v nájezdech byl Libor Hudáček, který překonal Willa kličkou mezi nohama. Oceláři tak poprvé v sezoně porazili Pardubice a získali dva body.

Marek Zadina (Pardubice): „Velmi dobré utkání, které splňovalo parametry nasazením, bojovností i emocemi. Skvělé pro oba týmy na závěr základní části. V prvních dvou třetinách jsme nehráli moc dobře, dělali jsme chyby, měli hodně vyloučených. Takhle tady nemůžeme hrát. I když jsme se dostali do díry 0:3, zahráli jsme třetí třetinu velmi dobře a i v prodloužení jsme měli spoustu šancí. Oceláře podržel Mazanec, rozhodly až nájezdy a v nich byl Třinec šťastnější. Mně se ale zápas líbil, kluci do poslední chvíle věřili, že jsme schopni zápas nevzdat a to se jim potvrdilo.“

Zdeněk Moták (Oceláři): Dnešní sport zastiňují myšlenky na Kubu Jeřábka. Kubo, prosím, drž se… Druhá věc je, že by se někteří aktéři dnešního zápasu měli stydět.“