Oceláři neproměňovali šance, třetí derby pro Vítkovice

26.12.2023 · Daniel Ježek
Na Štěpána se ve WERK ARENĚ proti sobě postavili krajští rivalové. Třetí ocelářské derby sezony dopadlo lépe pro hosty z Vítkovic, kteří v Třinci zvítězili 4:2. Trefy Ocelářů obstarali Martin Růžička a Richard Pánik.
30.kolo, úterý 26.12.2023
HC Vítkovice Ridera
2:4
Třetiny: 1:2, 1:1, 0:1  Branky a nahrávky: 15. M. Růžička (Nestrašil, Pánik), 25. Pánik (Vrána, Marinčin) – 11. Barinka (Peterek), 18. Bukarts (R. Jeřábek, Krieger), 23. Chlán (Auvitu), 47. Grman (Mikuš, Kalus). Rozhodčí: Šír, Vrba – Hlavatý, Axman.. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 44:31. Zblokované střely: 24:14. Hity: 9:2. Vhazování: 39:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Polášek, Nedomlel – M. Růžička (A), Voženílek, Nestrašil – Kurovský, Vrána (C), Pánik – Hrehorčák, Holinka, M. Roman – Haas, Čacho, Dravecký (A).
HC Vítkovice Ridera: Machovský (Klimeš) – Raskob, Percy, Grman, Mikuš (A), L. Kovář, Auvitu, R. Jeřábek – Lakatoš (C), Dej (A), Kalus – Peterek, Barinka, Fridrich – Vondráček, Krieger, Bukarts – R. Půček, Chlán, Claireaux.

Lepší vstup do třetího moravskoslezského derby sezony měli hosté z Vítkovic. Ostravané si již ve čtvrté minutě vybojovali první přesilovou hru utkání, tu ale nedokázali zužitkovat. Po ubráněném oslabení se do šancí začali dostávat také domácí Oceláři, rána Marinčina od modré v sedmé minutě ale doputovala jen do lapačky připraveného Machovského.

Třiačtyřicet vteřin po uplynutí poloviny první třetiny viděla zaplněná WERK ARENA první branku. Postarali se o ni hosté z Ostravy. Jonáš Peterek nadvakrát vystřelil kolem bránícího Adámka, ke Kacetlem vyraženému kotouči se jako první dostal Marcel Barinka, který jej po ledě poslal za záda bezmocného domácího brankáře.

Hráči s drakem na prsou po inkasované brance přidali na tempu, na konci čtrnácté minuty dostali příležitost téměř dvouminutové přesilovky pět na tři, kterou po necelé minutě využili. Martin Růžička si netradičně najel na pravou stranu, kam mu kotouč poslal Nestrašil, třinecký kanonýr z první poslal puk pod horní tyč hostující branky. Vyrovnaný stav ale vydržel jen tři minuty, jednobrankové vedení na stranu Vítkovic v osmnácté minutě vrátil Roberts Bukarts, který tečoval střelu Radka Jeřábka.

Hned po čtrnácti vteřinách prostřední dvacetiminutovky v útočném pásmu fauloval Voženílek, Vítkovice nabídnutou přesilovku přetavily v třetí branku. Šest vteřin před návratem potrestaného Oceláře na led prostřelil Kacetla Petr Chlán, který se trefil z pravé strany útočného pásma. Na třetí trefu hostí Třinec reagoval za dvě minuty, Richard Pánik zakončil rychlý protiútok na milimetr přesnou střelou do levého horního rochu Machovského branky.

Hra se po dvou rychlých brankách trochu uklidnila, větší šance si ani jeden ze soupeřů nedokázal vypracovat. Střelecky byli v druhé polovině třetiny aktivnější hosté, Kacetl musel v této periodě likvidovat celkem čtrnáct pokusů, další branky ale padaly až po druhé přestávce.

Třiačtyřicet vteřin po startu poslední části hry se nejprve ze vstřelené branky radoval Dominik Lakatoš, sudí ale vítkovickou radost rychle ukončili, když gól pro faul Lakatoše neuznali. Třinec se dostal do přesilovky, kterou po půl minutě vylepšil Marinčina hákující Mikuš. Oceláři tak měli skvělou příležitost ke srovnání stavu, Voženílkovi ale v rozhodujícím okamžiku přeskočil kotouč hokejku a hosté se v dlouhém oslabení ubránili.

Neproměněná dvojnásobná přesilovka mohla Oceláře mrzet dvojnásob v sedmačtyřicáté minutě, kdy se hosté dostali opět do dvoubrankového vedení. Mario Grman nenápadným nahozením od modré překvapil všechny včetně Kacetla, kotouč zastavila až síť třinecké branky.

Vítkovické vedení mohl v padesáté čtvrté minutě navýšit Vondráček, který v přečíslení střílel z jedničky po pasu Bukartse, Kacetl ale byl připraven. Oceláři se v následujících minutách pokoušeli o korekci stavu, k radosti hostujícího sektoru se ale dlouho nemohli prosadit přes pečlivou obranu ostravského celku. Na startu devětapadesáté minuty měl třetí branku domácích na hokejce Pánik, slovenský forvard ale v úniku Machovského ani nadvakrát neprostřelil.

Třinec ještě zkusil hru bez brankáře, závěrečný tlak domácích přinesl několik střeleckých pokusů, Machovský ale všechny střely s přehledem zlikvidoval. Třetí derby tak skončilo vítězně pro Vítkovice.

Zdeněk Moták (Oceláři): "Musím pochválit kulisu, vyprodaná hala, výborná atmosféra. Hrál se velmi dobrý hokej z obou stran se špatným koncem pro nás. Bohužel jsme celý zápas prohrávali a nedokázali vždy na góly hostí odpovědět. Taky jsme bohužel nedokázali proměnit ve třetí třetině celkem dlouhou přesilovku pět na tři, to pravděpodobně rozhodlo. Měli jsme ještě tlak, šance i střely do branky, ale bohužel se to k nám dnes neodráželo. Zároveň ale nemůžu říct, že nám chybělo štěstí: na to já nevěřím. Hokej se hraje na góly a ty jsme dnes bohužel nedávali."

Jiří Veber (Vítkovice): "Měli jsme dobrý vstup do utkání, i když jsme pak soupeři nabídli přesilovku pět na tři, kterou využili. Vzápětí jsme ale ještě získali vedení a rozhodlo asi druhé oslabení pět na tři v závěrečné třetině, které jsme udrželi a pak i s trochou štěstí zápas uhráli. Musím pochválit celé mužstvo, že odvedli velmi dobrou práci a fanouškům, kteří nám vytvořili velmi dobrou kulisu. Díky tomu jsme získali všechny tři body."