Oceláři mají skalp rozjetého Brna

23.01.2024 · Michal Samiec, foto: Marian Ježowicz
Třinečtí Oceláři na začátek třízápasového týdne na domácím ledě hostili rozjetou brněnskou Kometu. Dvěma brankami se na vítězství nad těžkým soupeřem podílel Cienciala, také další nový muž ve třinecké sestavě, Kanaďan Helewka, si připsal kanadský bod.
39.kolo, úterý 23.1.2024
5:1
Třetiny: 2:0, 1:1, 2:0  Branky a nahrávky: 4. Martin Růžička (A. Nestrašil, Voženílek), 4. Cienciala (J. Jeřábek), 30. Cienciala (Kundrátek, Helewka), 54. A. Nestrašil (Martin Růžička, J. Jeřábek), 60. Voženílek (A. Nestrašil) – 37. Marcinko (Ščotka). Rozhodčí: Šír, Mejzlík – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 079. Střely na branku: 27:32. Střely mimo: 12:14. Zblokované střely: 14:28. Hity: 4:8. Vhazování: 39:30. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Polášek, Smith, Kundrátek, Nedomlel, M. Adámek, J. Jeřábek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – Helewka, P. Vrána, Cienciala – Wałęga, Miloš Roman, Sikora – Haas, Holinka, Dravecký.
HC Kometa Brno: Furch – Gazda, Ďaloga, Osburn, Ščotka, Holland, Kaňák, Hrbas – Flek, Cingeľ, Zaťovič – A. Zbořil, Marcinko, K. Pospíšil – Moses, Kollár, Okál – Kohout, J. Kos, Vincour.

Bez šesti hráčů v základní sestavě předvedli Oceláři na domácím ledě jeden z nejpreciznějších výkonů aktuální sezony, Kometu Brno na svém ledě rozstříleli 5:1 a zvládli jeden ze stěžejních zápasů s přímým konkurentem v boji o čtvrté místo.

Trenér Zdeněk Moták neměl k dispozici zraněné Martina Marinčina, Marka Daňa, Libora Hudáčka, nemocného Daniela Kurovského, ani distancované Patrika Hrehorčáka a Viliama Čacha. Naopak mohl poprvé počítat s kanadským centrem Adamem Helewkou.

Hrdinů měl ten večer ale několik: Martin Růžička díky bilanci 1+1 zaznamenal další velký milník, jako teprve čtvrtý hráč v historii extraligy totiž zaznamenal 700 kanadských bodů v dresu jednoho týmu: David Cienciala naopak dvěma góly oslavil svůj návrat do rodného města, stal se střelcem vítězné trefy zápasů a jeho nejlepším hráčem.

Ale pojďme popořadě… Kometa do Třince přijela se sérií pěti zápasů bez ztráty bodu, forma ambiciózního soupeře ale budila hrůzu jen do čtvrté minuty zápasu. V ní Oceláři hned dvakrát v rozmezí pouhých 13 vteřin skórovali a dali zápasu jasný směr. Nejprve zakončoval po krásné přihrávce od Nestrašila u zadní tyče do prázdné branky Martin Růžička, následně se uvedli třineckému publiku dva nováčci. Helewka skvěle clonil před Furchem, a tak nahození Davida Ciencialy skončilo až v síti za ním. Rozhodčí zprvu gól kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti neuznali, ale po zásahu třineckého videokouče využili domácí trenéři trenérské výzvy a byli s ní úspěšní. Ještě v první třetině navíc Oceláři mohli skórovat i potřetí, jenže rána Smithe skončila jen na horní tyčce.

Kometa měla poměrně dost střeleckých pokusů, těžké zákroky byste ale Mazancovi napočítali na prstech jedné ruky. Od druhé třetiny už navíc také střeleckou převahu přebrali Oceláři a zaslouženě se dočkali také třetí trefy, odražený kotouč ve 29. minutě sebral David Cienciala a okamžitě ho schovanou střelou za tělem obránce nasměroval do pravé šibenice.

Třinec tenhle večer dělal jen minimum chyb, ta první přišla prakticky až na konci druhé třetiny. Oceláři nezvládli závěr vlastní přesilovky, Ščotka zavezl kotouč až k brankovišti a tam dorážel za záda Mazance kotouč důrazný Tomáš Marcinko, bylo to 1:3 a Kometa byla zpátky ve hře.

Hosté začali velmi aktivně také třetí třetinu, měli do ní dobrý vstup a velký tlak, jenže Mazanec i s přispěním obětavých obránců dlouho odolával. A tak zápas definitivně zlomily až chyby na brněnské straně a zbytečná vyloučení, jedno z nich gólem na 4:1 v 54. minutě potrestal po krásné křižné přihrávce střelou z první Andrej Nestrašil. Hosté sice za beznadějného stavu nesložili zbraně, i díky dalším dvěma přesilovkám ještě zkoušeli vykřesat naději, ale Mazanec dál odolával v podstatě až do konce. V poslední vteřině se navíc se svými spoluhráči mohl ještě jednou zaradovat, když opuštěnou brněnskou branku trefil Daniel Voženílek.

Oceláři tak v kalendářním roce zvládli i třetí domácí zápas na svém ledě a drží pozice zaručující přímý postup do čtvrtfinále, v pátek hrají doma s Plzní.

Vladimír Országh (Oceláři): „Pro nás je tohle strašně důležité vítězství. Veděli jsme, že Kometa hrála v posledních zápasech skvěle. Hodně nám pomohl začátek. Dali jsme dva góly, uklidnili jsme se. Hlavně první dvě třetiny jsme hráli velmi dobře. Pak jsme dostali gól na konci naší přesilovky, tam jsme dali Brnu šanci. Měli pak šance, tlak, podržel nás Marek Mazanec. Pro nás opravdu velmi důležité body, pochvala do kabiny.“

Jaroslav Modrý (Kometa): „Měli jsme špatný vstup do utkání. Hráli jsme proti týmu, který velmi dobře koučovaný. Mají hodně zkušeností na to, aby si dobře rozjetý zápas dokázali správně pohlídat. Když už jsme se dostali do šancí, podržel je v důležitých momentech gólman. Jen zmíním jednu pozitivní věc, jsem moc rád, že se nám vrátil brankář Dominik Furch, že jsme ho viděli zase zpátky v bráně.“