Bitva v Olomouci za tři body, rozhodl Roman

28.12.2023 · Daniel Ježek
K poslednímu venkovnímu utkání v roce 2023 zavítali Oceláři do Olomouce. Do zápasu lépe vstoupili domácí, kteří se trefou Černého dostali do vedení. Třinečtí ale zásluhou premiérové trefy Miroslava Holinky v extralize do první přestávky vyrovnali, v závěrečné části pak teč Miloše Romana přisoudila Slezanům tři body.
31.kolo, čtvrtek 28.12.2023
HC Olomouc
1:2
Zimní stadión Olomouc
Třetiny: 1:1, 0:0, 0:1  Branky a nahrávky: 15. Černý – 18. Holinka (Hrehorčák), 45. M. Roman (Nestrašil, J. Jeřábek). Rozhodčí: Obadal, Staňo – Frodl, Klouček. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 500 (vyprodáno). Střely na branku: 23:17. Zblokované střely: 17:25. Hity: 6:9. Vhazování: 31:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
HC Olomouc: Sedláček (Frgál) – Ondrušek (C), Řezníček, Švrček, Černý, Rašner, Rutar, Mareš – Kusko, Knotek (A), Bambula – Plášek ml., Nahodil (A), Navrátil – Kunc, Macuh, P. Musil – Klimek, Anděl, Menšík.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Smith, Marinčin, J. Jeřábek, Kundrátek, Polášek, Adámek, Nedomlel – Voženílek, M. Roman, M. Růžička – Pánik, Vrána (A), Nestrašil – Hrehorčák, Holinka, Kurovský – Dravecký (C), Čacho, Haas.

Úvodní třetina utkání na olomouckém ledě se hrála ve vysokém tempu, diváci ale dlouho čekali na větší šance. V prvním minutách se střelci obou celků spíše hledali a nedokázali přesně seřadit svá mířidla. Větší rozruch tak přinesla až třináctá minuta kdy nejprve krosčekoval domácí Knotek, aby jej po patnácti vteřinách za katr následoval třinecký Jeřábek. Hrálo se tak ve čtyřech na obou stranách.

Více prostoru na ledové ploše vyhovovalo spíše olomouckým hokejistům, ti dokázali tuto herní situaci využít ke vstřelení první branky. Tomáš Černý se na modré ujal kotouče a vší silou jej napálil do sítě Mazancovy klece. Vedení domácího celku ale nemělo příliš dlouhého trvání, již po dvou a půl minutách Oceláři srovnali. Hrehorčák vybojoval kotouč pro Miroslava Holinku, který z bezprostřední blízkosti prostřelil brankáře Sedláčka a zapsal premiérovou trefu v české nejvyšší soutěži.

V samotném závěru první třetiny fauloval třinecký Růžička, patnáct vteřin po jeho návratu na led na trestnou pak putoval Polášek, hosté ale obě oslabení přečkali bez úhony. Nicméně přesilovky dodaly domácím krev do žil a Olomouc byla v úvodní desetiminutovce prostředního dějství aktivnějším týmem. Největší šanci v sedmadvacáté minutě ale Michal Kunc nedokázal proměnit, když v tváří v tvář brankáři Mazancovi nezamířil přesně.

Jeden z klíčových zákroků jako by zvýšil odhodlání třineckých hráčů, kteří od poloviny utkání diktovali tempo hry a častěji se dostávali do šancí. Pánik připravil dobrou příležitost pro Kurovského, ten ale ze skvělé pozice minul. Obdobně dopadl i Voženílek, který nemířil přesně po námazu Smithe.

Dvě a půl minuty po začátku poslední periody usedl na trestnou domácí Menšík, Třinci se v přesilovce dlouho nedařilo, nakonec ale vsítil vedoucí branku. Nahození Jeřábka od modré přesně v pádu tečoval Miloš Roman. Tři minuty po hostující brance mohl skóre srovnat Bambula, z bezprostřední blízkosti si ale na Mazance nepřišel. Na druhé straně pak v protiakci zahrozil Růžička, ten se ale po dobrém zákroku hostující obrany k zakončení nedostal.

V padesáté minutě byl vyloučen Řezníček, Oceláři ale příležitost na navýšení svého vedení odmítli. Velkou šanci pak neproměnil Pánik. Pět minut přes třetí sirénou se v sólové akci snažil prosadit Voženílek, ani jemu ale nebylo přáno zvýšit třinecké vedení. Domácí se následně snažili dostat do souvislejšího tlaku, obrana Slezanů ale fungovala na jedničku a nepouštěla Olomoucké do větší příležitostí.

Minutu a půl před koncem to Mora zkusila bez brankáře, Mazanec musel likvidovat nebezpečné nahození Kunce, třinecký brankář i přes clonu dvou protihráčů vyrazil kotouč mimo svou branku.

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Oproti předchozím zápasům, které jsme prohráli, to byl od nás daleko lepší výkon. Sice jsme prohráli, ale takhle musíme pokračovat v dalších zápasech a ono se to obrátí. Vytvořili jsme si šance, ale když proti Třinci nemáte větší úspěšnost, tak je těžké vyhrát. Nepomohli jsme si přesilovkou, což oni ano, to byl rozdíl mezi oběma týmy. V maličkostech byl Třinec lepší, detaily rozhodly. Náš výkon byl ale výborný a takhle musíme pokračovat.“

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): „Byla tady výborná divácká kulisa, kromě toho i výborná úroveň utkání, nebyla to žádná vánoční selánka, ale kvalitní extraligový hokej, který musel bavit diváky až do posledních vteřin. Domácí byli velice nepříjemní až do samotného závěru. Oba týmy se potřebovaly zbavit proher, jsem rád, že se nám to podařilo. Řekli jsme si, že musíme naši hru ještě více zjednodušit a bojovat více, než doposud. Hráči to plnili. V poslední době se nám nedaří střílet góly, tak dnes jsme je nedostávali, a to je pro nás velice důležitá zpráva. Domácí byli dnes velice kvalitním partnerem.“