Zůstaneme na křesle lídra i po bitvě na jihočeském rybníku?

07.11.2010 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Ve 20. kole hokejové Tipsport extraligy budou Oceláři předmětem šlágru kola. Momentálně nejlepší tým extraligy totiž zámíří na led třetích Budějovic. Souboj o čelo soutěže začíná v 18:10 a v přímém přenosu jej bude vysílat stanice ČT4 Sport!

Souboj třetího s prvním - Budějovic s Třincem, to je šlágr posledního kola před reprezentační přestávkou. A především domácím půjde o hodně. Oba týmy totiž v tabulce dělí čtyři body a případná výhra Třince by znamenala úprk a pohodový náskok na výsluní extraligy. Stráví Oceláři reprezentační přestávku jako králové dosavadního průběhu soutěže nebo se jejich už nyní luxusní náskok na třetí místo ztenčí?

HC Mountfield

České Budějovice před sezónou mohutně obměnily kádr, což se jihočeskému týmu vyplatilo. Po letech strádání a paběrkovaní na pozicích mimo elitní šestku přišlo stoprocentní zlepšení. Mountfiled je totiž společně s Vítkovicemi jediný tým, který stačí třineckému tempu na čele soutěže. Ba co víc, hned šestkrát v dosavadním průběhu extraligy tento peleton vedl. Ovšem nikdy ne na déle než tři kola.

V posledních zápasech ale Budějovičtí tak vyrovnané výkony nepředvádějí, a také proto maličko ztratili. Výhru doma totiž střídá pravidelně porážka venku. Naposled v Pardubicích, kde Jihočeši dokonce nevstřelili branku. Poslední dva domácí zápasy jsou ale jasným varováním. Doma Mountfield nastřílel pět branek Slavii a sedm Kladnu!

Podle všeho tedy budějovický klub zvládl složité léto, vždyť se mu podařilo nahradit také dlouholetou legendu v bráně Romana Turka. Mladíček Jakub Kovář se totiž zhostil jedničky sebevědomě, v devatenácti kolech do brankoviště nikoho jiného nepustil a drží si solidní průměr 2,13%. Daří se i Martynkovi, který v létě do Budějovic zamířil právě z kádru Třince. Se sedmi góly je dokonce druhým nejlepším střelcem svého týmu.

Poslední zápas Českých Budějovic:

4. listopadu: HC Eaton Pardubice – HC Mountfield 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Buchtele (Nakládal, Radil), 15. Kaberle (Kolář I, Koukal), 36. Kaberle (Kolář I, Koukal).

Sestava Českých Budějovic v posledním zápase: Kovář - Snopek, Vydarený, Ptáček, Jank, Novák, Šulc, Tůma - Šimánek, Mikeska, R. Pšurný - Gulaš, Langhammer, L. Květoň - Martynek, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, Podlešák.

Rostislav Martynek odehrál za Třince přes čtyři stovky zápasů a nasázel více než sto branek. Teď už ale „kope“ za českobudějovický Mountfield. V probíhajícím ročníku má na svém kontě již sedm branek, jednu z nich dal v 7. kole Třinci.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři se vezou znovu na vítězné vlně, která je momentálně čtyři zápasy dlouhá a zatím nejdelší v odehraných dvaceti kolech. Pohodová nálada by tak mohla zmírnit účinek budějovického ledu, kde Oceláři zvítězili naposled na Štěpána roku 2008.

Pikantní bude sledovat souboj doma výborného útoku Budějovic a v posledních třech kolech precizní obrany Třince. Oceláři během své vítězné série inkasovali pouze dvakrát. Velkou měrou se na tom podílel brankář Peter Hamerlík, který si (připočteme-li start za Znojmo) v posledních pěti zápasech připsal hned tři shut-outy!

Ve skvělé formě hrající obrana se bude muset znovu obejít bez obránce Semana. Otázkou však je, jak si povede ofenzíva. Ta totiž do Budějovic odjela výrazně oslabená o dvojici Radek Bonk a Ladislav Kohn. Oba trápí nepříjemná angína, a tak musejí brát penicilin. S marody Havlem a Lefebvrem tak Ocelářům chybí hned čtyři elitní útočnící, což znamaná povolání juniorů. V Budějovicích by tedy měl hrát i David Ostřížek hostující v Třebíči.

Poslední zápas Ocelářů:

5. listopadu: HC Oceláři Třinec – PSG Zlín 2:1 prodl. (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 22. D. Květoň (Polák, Richter), 64. Peterek – 39. Roman Vlach.

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík – Krajíček, Zíb, Richter, Hrabal, Lojek, Hudec – Orsava, Kohn, M. Růžička – D. Květoň, Peterek, Polák – McGregor, Hampl, Varaďa – Hrňa, Polanský, Adamský.

Vzájemný zápas

Jeden duel už spolu letos Třinec s českobudějovickým Mountfieldem sehrál. Začátkem října ve Werk aréně – tehdy Oceláři vyhráli 3:2 v prodloužení. Byl to jeden ze zápasů, kdy Slezané otáčeli solidní manko soupeře. Skóre otevřel v jedenácté minutě Martynek, hned v zápětí na rozdíl dvou branek navýšil R. Pšurný. Dvojčátka se ale po změně stran narodila i Ocelářům – slepenými góly se prezentoval McGregor a Polák. O dvou bodech pro soubor z Lesní rozhodl v prodloužení Polanský.

3. října: HC Oceláři Třinec – HC Mountfield 3:2 prodl. (0:2, 2:0, 0:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 24. McGregor (Peterek, Květoň), 24. Polák (Varaďa, Hořava), 63. Polanský (Lojek) - 11. Martynek (Pletka, Kašpařík), 11. Pšurný R. (Pšurný M., Červený).

O zápase

Poslední zápas před reprezentační přestávkou čeká na Třinecké v neděli 7. listopadu, kdy v rámci 20. kola zajíždějí na led Budvar arény, tedy domovského stánku českobudějovického Mountfieldu. Zápas začíná kvůli televiznímu přenosu kanálu ČT4 Sport v 18:10. Kromě televizního přenosu bude k dispozici i textový onlajn přenos a videopřenos na tv.hokej.cz.

Statistické okénko – HC Mountfield

Umístění v tabulce: 3.
Bilance: 19 zápasů, 9-3-1-6, skóre 52:42, 34 bodů
Bilance doma: 9 zápasů, 6-2-0-1, skóre 35:20, 22 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher, skóre 27:23, 13 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Milan Gulaš 14 (6+8)
Nejlepší střelec: Jiří Šimánek 8
Nejlepší nahrávač: Milan Gulaš, Michal Mikeska, Pavel Kašpařík, Jan Snopek všichni 8
Nejproduktivnější obránce: Jan Snopek 9 (1+8)
Nejtrestanější hráč: Michal Mikeska 53
Nejlepší v +/-: Jan Snopek +10
Brankář: Jakub Kovář, 19 zápasů – 12 výher, 7 proher, úsp. 93,35 %, prům. 2,13 g/z
Hrál v drese soupeře: Rostislav Martynek, Václav Pletka.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 1.
Bilance: 19 zápasů, 10-3-2-4, skóre 59:46, 38 bodů
Bilance venku: 9 zápasů, 5-1-1-2, skóre 26:22, 18 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 7 výher (1 v prodl.) - 3 prohry, skóre 28:22, 20 bodů
Aktuální série: 4 výhry
Lídr kanadského bodování: Vojtěch Polák 16 (8+8)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 9
Nejlepší nahrávač: Václav Varaďa, Jan Peterek oba 10
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Zíb 9 (3+6)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 34
Nejlepší v +/-: Jan Peterek, Martin Adamský oba +7
Brankáři: Peter Hamerlík, 8 zápasů – 6 výher a 2 prohry, úsp. 94,76 %, prům. 1,67 g/z