Zlatý gólman Milota: Jsme mistři a zní to neuvěřitelně!

11.04.2023 · Klub
Patřil mezi stěžejní postavy nových šampiónů, není o tom sporu. Šestnáctiletý gólman Jakub Milota v roli brankářské jedničky výbornými výkony dotáhl třinecký dorost potřetí v historii klubu k titulu mistrů České republiky, přímo v Plzni na konci rozhodujícího finále sotva hledal slova: "Že jsme mistry? To je neuvěřitelné," řekl Milota přítomným novinářům. Přečtěte si celý rozhovor se zlatým gólmanem.

Bavíme se spolu jen pár okamžiků poté, co jste s dorosteneckým týmem ukončili finálovou sérii a zvedli nad hlavu pohár pro mistry České republiky. Jak ti to zní?

Zní to neskutečně... Kdyby nám tohle někdo řekl na začátku sezony, asi tomu moc nevěříme. V play off jsme ale ukázali týmový duch, vyhráli jsme!

Přitom v prvním kole play off s Jihlavou jste byli jen půl minutky od vyřazení, tam se celá mistrovská jízda zlomila?

Play off je krásné v tom, že potřebujete mít také velkou dávku štěstí. My ho s Jihlavou měli a za to jsme velice rádi. Štěstí nám přálo a my mu to vrátili.

Od zmíněného obratu v samotném závěru jste v play off neprohráli jediný zápas, suverénním způsobem jste prošli nejen semifinálovou sérii, ale nakonec i finálem proti obhájcům titulu. Co se s týmem stalo?

Většina kluků byla ze začátku play off možná trošku nervózní, pro mladší ročníky to bylo první play off mezi dorostenci. Starší jim ale pomohli, všechno si sedlo a... Nakonec jsme vyhráli.

Jak bys finálovou sérii proti Plzni zhodnotil?

První dva zápasy byly hodně gólové, padalo hodně branek, v Třinci se hrálo asi trošku více útočně. Tady v Plzni už si jakoby nikdo nechtěl nic darovat, každý se snažil hrát důsledně a udělat maximum pro vítězství. My chtěli víc, proto jsme vyhráli.

Váš styl přitom hodně lidí přirovnává k dospělému áčku, mluví se o účelném a vítězném hokeji. Souhlasíš?

Pro mě je to těžké hdonotit, ale občas se na áčko doma kouknu a asi na tom něco bude.

Jako brankář si odchytal celé play off, byl to velký záhul na kondici?

Dá se to. Musíte se ale dobře mentálně připravit, to hraje největší roli. Fyzická stránka pak přijde sama.

Když se ještě vrátíme k poslednímu finálovému zápasu, Plzeň jste dokázali porazit 3:2. Kdy ti bylo v zápase nejhůř?

Asi za stavu 3:2, Vlado Dravecký tam jednu čáru vytáhl z brakové čáry. Řekl bych, že to byl klíčový moment zápasu. Podařilo se nám ho odehrát a zbytek už jsme si pohlídali.

Ukázala i tahle situace, že jeden musí pomoct druhému?

Přesně tak. Hokej je týmový sport, každý musí makat na sto procent pro tým, jen tak se dostaví také výsledky.

V brance jsi celé play off působil psychicky hodně silně, pomohly ti i zápasy v juniorce a mládežnické reprezentaci, které si v průběhu sezony také absolvoval?

Určitě. Celá sezona se mi hodně povedla, zatím asi má nejlepší sezona kariéry. Doufám samozřejmě, že mám před sebou samozřejmě ještě lepší sezony, ale abych odpověděl na vaší otázku, tak asi jo. Těžil jsem v play off z toho, co jsem odchytal během sezony.