Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Loučení hvězd
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Zdeněk Moták: Přicházím do Třince, protože chci být úspěšný

10.05.2022 · Adam Sušovský
Klub HC Oceláři Třinec na tiskové konferenci oznámil jméno nového hlavního trenéra. Přečtěte si první rozhovor, který Zdeněk Moták v roli hlavního kouče Ocelářů poskytl přítomným novinářům.

Pane trenére, vítejte v Třinci. Jak dlouho jste přemýšlel, jestli na nabídku Ocelářů kývnete?

Určitě jsem si nějaký čas na přemýšlení vzal. A taky jsem se nejprve dovolil u majitelů a vedení klubu v Olomouci, jestli s Třincem vůbec můžu jednat. Vážím si, že jsem byl oslovený a vážím si i toho, že jsme se s vedením obou klubů dohodli. 

Vašim asistentem bude Vladimír Országh, vybral jste si ho sám?

Přesně tak, vybral jsem si ho na základě vlastního názoru. Hledal jsem k sobě asistenta a našel. S Vladem jsme se až dosud neznali, setkali jsme se na hotelu v Žilině a byla to příjemně strávená hodina hodně zajímavým rozhovorem. Posléze jsme si řekli, že do toho půjdeme. Chtěl jsem k sobě spolupracovníka, který bude mít i jiný názor. Potřebuju oponenturu a argumenty, když budou správné, rád je přijmu. 

Třinecký klub má každý rok vysoké ambice, jak se k nim stavíte?

Chci mluvit o poctivé práci. Jen ta vás posune dál. Budu si klidně tahat nohy ze zadku, aby mužstvo bylo úspěšné a Oceláři dělali lidem dál radost. 

Po kom nastupujete, moc dobře víte. Václav Varaďa za sebou zanechal tři mistrovské tituly v řadě, mluvili jste spolu? 

Upřímně jsem mu pogratuloval, v esemesce po posledním finále jsem mu napsal, že je neskutečné, co tady dokázal. Na mě teď budou logicky vysoké nároky, ale ty jsou vysoké v každém klubu, v každé organizaci. Každý chce dosáhnout maxima možného, a v Třinci ještě o trošku víc. I proto se sem těším. Věřím, že mě tohle angažmá zase posune o kus dál. 

Kolik lidí vám připomíná, že to tady budete mít těžké? 

Každý, koho potkám. Většinou při druhé větě.

A co vy na to? 

Že si to uvědomuju, ale i proto jsem nabídku Třince vzal. To bychom se ale mohli zase vrátit k tomu, o čem jsem už s vámi mluvil. K poctivé práci. 

Jste spokojený s kádrem, který v Třinci budete mít k dispozici, nebo byste chtěl přivést ještě další posily? 

Bavíme se spolu s Vladem Országhem i Janem Peterkem o všech, kteří by eventuálně přicházeli do úvahy, případné posily jsou záležitostí každodenního jednání. Jsme spokojeni s posilami, které jsme už dotáhli a další budeme hledat. Nabízí se nám teď mistrovství světa, kde Vlado Országh bude osobně, to je ideální možnost. KHL zároveň asi nebude přijímat hráče z Evropy, takže je tady možnost vést jednání i s hráči, kteří do Ruska nebudou moct nebo nebudou chtít odejít. 

Už máte Třinec nakoukaný? Nechybělo moc a došlo k pikantní sérii v play off, stačilo vám s Olomoucí v předkole porazit Vítkovice a jeli byste do Třince…

Bylo by to pikantní, to víte, že mě to tenkrát napadlo… Doteď mě zklamání z toho vyřazení nepominulo, ale hned jsem se vrhnul do hokeje. Chtěl jsem ho vidět co nejvíc, a viděl jsem zápasů spoustu. Ať už v televizi, nebo osobně. Byl jsem i v akademii Salzburku, v Ostravě jsem sledoval tréninky české reprezentace, i to člověka posouvá. O třineckém týmu něco vím, svůj názor na hráče mám, ale mluvit o tom zatím nechci. Je třeba vzít na vědomí, že máme individuální přípravu a s týmem budu poprvé osobně mluvit až někdy šestého června. Spoustu věcí bych nejprve rád řekl hráčům osobně.

V deníku Sport s vámi před časem vyšel rozhovor, kde jste mluvil o tom, že byste rád trénoval hokejovou Barcelonu. Splnilo se to příchodem do Třince?

Práce téhle organizace je dlouhodobě výborná a teď je znásobená třemi zisky titulu za sebou. Oceláři Třinec jsou TOP organizace, nejlepší v republice. Mám k téhle práci respekt a pokoru, ale zdravý respekt. Přicházím do Třince proto, že chci být úspěšný. 

Několik sezon jste pracoval ve Spartě, takže jste na tlak, který s tím souvisí, zvyklý?

Jasně. Důležité je, jak je člověk spokojený se svou prací a s tím, co všechno ji dává. Vždycky se sám sebe ptám: Dělám to dobře? Můžu udělat ještě něco navíc? Jak jde tým dál posunout? A nakonec si tím největší tlak na sebe vytvářím sám. Mám už nějakou zkušenost, sportovní i lidskou. Chci být maximalista, to je někdy svazující, ale jinak to neumím. 

Třinecký hokej byl léta letoucí postavený na ofenzivní hře, Václav Varaďa tým naučil bránit. Co můžeme čekat od vás? 

To je zase jedna z věcí, kterou bych rád nejprve řekl hráčům. Každý trenér má na hru svůj názor, má své priority, každý je v něčem jiný. O tom, jak budeme hrát, se spolu pojďme bavit v srpnu, až hráči tyhle informace dostanou ode mě. 

×
Odehrané v 12:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
HC Verva Litvínov