MISTR 2023/2024

Vzhůru do boje: Oceláři jsou v Praze, v úterý tam odstartuje semifinále!

01.04.2024 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Je to tady, další přímý střet dvou velkých rivalů, dvou těžkých vah. Oceláři se utkají se Spartou ve třetím play off v řadě, tentokrát v semifinále. Dokáží ambiciózního soka skolit i tentokrát? Napoví první dva zápasy. Napínavá série startuje na ledě favorita, první zápas na ledě O2 areny má úvodní buly v úterý v 18:30 (O2 TV Sport).

Věděli jste, že?

Oceláři: S pokorou jdeme dál!

Možná až nečekané komplikace způsobili Třinci odhodlaní hráči Motoru, Oceláři ve čtvrtfinále vedli nad soupeřem z jihu Čech už 3:0 na zápasy, přesto o jejich postupu musel rozhodnout až nevyzpytatelný Game 7. Ten ale Třinečtí zvládli s velkým přehledem, soupeře nepustili prakticky k žádné gólové šanci. Předvedli výkon, od kterého se mohou rozhodně odrazit.

"Série s Motorem byla náročná fyzicky i mentálně. Věřím, že si přeneseme dál sílu, s jakou jsme zvládli poslední sedmý zápas. Soupeři jsme opravdu skoro nic nedovolili. Stejné to bylo v prvních zápasech série. Tohle bude cesta i do klání se Spartou," hlásí asistent trenéra Ocelářů Vladimír Országh.

Přestože Třinec sice přišel o pár dnů odpočinku navíc, na druhou stranu jede do Prahy v zápasovém tempu. A času na zregenerování taky nebylo málo. Oproti minulé sezoně, kdy Oceláři k titulu mistrů došli s největším počtem odehraných zápasů v historii, mají stále rezervu.

"Sparta odpočívala dva týdny, my měli volno čtyři dny, což je podle mě dostatek času, abychom stihli v klidu zregenerovat a připravit se. Delší volno je vždycky ošemetné. Na jednu stranu můžete odpočinout, na tu druhou ale vypadnout z tempa," zamýšlí se kouč.

Martin Růžička zatím v letošním play off čeká na první trefu, v obou předchozích bitvách se Spartou byl klíčovou osobností Ocelářů.

Se Spartou se Oceláři utkají pošesté v historii. Do Prahy tým odcestoval s jednodenním předstihem, hned v úterý se Třinec pokusí svého rivala poprvé v sezoně porazit. Odvézt si domů alespoň bod, to by byl stav, který by Oceláři před víkendovými odvetami ve WERK ARENĚ brali. Stát se může cokoliv. Kdo je ale papírovým favoritem série, je jasné.

"Souhlasím, Sparta bude v téhle sérii určitě favorit. Ukazuje to postavení po základní části, jejich hladký průběh čtvrtfinále i naše vzájemné zápasy. V play off se ale naštěstí tohle všechno ruší. Před rokem s námi taky málokdo počítal, byli jsme outsider a všichni víme, jak to nakonec dopadlo," dodává Országh.

Sparta: Největší suverén čtvrtfinále

Říká se o ni, že je každý rok silnější. Sparta dělá pro to, aby ukončila takřka dvě dekády dlouhé čekání na zisk mistrovského titulu, všechno. A v průběhu letošní sezony se zdá, že by to klidně mohlo klapnout. Tým z Holešovic prolétl základní části prakticky bez větších zaváhání. Série proher byste hledali marně. Krize tým z hlavního města míjely a výpadkovkami to braly rovnou na Kladno a Mladou Boleslav. Sezonu zakončila Sparta na druhém místě a mohla se dlouho připravovat na play off.

V něm zatím válí, ve čtvrtfinále byla nejsuverénnější ze všech. Liberec jako jediná z postupujících dokázala vyřadit v nejkratším možném čase, tedy ve čtyřech zápasech. A měla tak dostatek času na další trénink, regeneraci i léčení šrámů. Ten nejcitelnější po nešťastném faulu Flynna utrpěl klíčový bek Sparty Michal Moravčík.

Miroslav Forman je zatím největším hrdinou Sparty v play off. Ve čtyřech zápasech čtvrtfinále s Libercem posbíral šest bodů (3+3).

Nejzásadnější změnou Sparty oproti minulým letům je obsazení trenérských postů, z pozice hlavního trenéra vede pražský tým poprvé Pavel Gross, který ví, jak těžké je stát se šampionem z bohaté a úspěšné kariéry v Německu. Sparta pod jeho vedením působí organizovaně, těžko byste hledali slabiny.

Tým se může opřít o zatím výborné výkony brankáře Jakuba Kováře, kterému kryje záda další reprezentant Josef Kořenář. Velká jména na Spartě hrají i v obraně a útoku. Vyřazovací boje ale už několikrát ukázaly, že stát se v nich může vážně všechno.

Kolik vítězných bodů Třinec z Prahy přiveze?

Statistika HC Oceláři Třinec HC Sparta Praha
Bilance v play off 7 zápasů, 4/3, skóre 13:13 4 zápasy, 4/0, skóre 16:9
Bilance venku/doma v play off 3 zápasy, 1/2, skóre 5:10 2 zápasy, 2/0, skóre 6:4
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 4-1-1-4, skóre 21:24 10 zápasů, 6-2-1-1, skóre 39:26
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 výhra 5 výher
Vzájemná bilance (v play off) 31 zápasů, 18/13, skóre 102:84 (58% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – venku 15 zápasů, 7/8, skóre 41:46 (47% úsp.)
Lídr bodování Libor Hudáček 5 (2+3) Miroslav Forman 6 (3+3)
Nejlepší střelec Richard Nedomlel, Libor Hudáček, David Cienciala, Miloš Roman, Viliam Čacho všichni 2 Miroslav Forman 3
Nejlepší nahrávač Libor Hudáček, Marko Daňo oba 3 Filip Chlapík 4
Nejproduktivnější obránce Richard Nedomlel 3 (2+1) Jakub Krejčík 4 (2+2)