MISTR 2023/2024

Trenér juniorů René Mucha: Přípravu jsme zahájili jinak, konkurence se zvýšila

01.09.2022 · Šárka Kolková
Příprava je u konce, přichází začátek nového ročníku. Třineckým juniorům sezona odstartuje již tento víkend. Venku změří své síly s Jihlavou a Kometou. U přípravy ale ještě zůstaneme. Hlavní trenér René Mucha hodnotí období před začátkem sezony, novou partu i spojení mladých hráčů se seniorským hokejem.

Letní příprava je za vámi a nová sezona za dveřmi. Jaké jsou vaše dojmy? A jak jste spokojený?

S letní přípravou jsme spokojeni, byť jsme museli některé věci měnit, ale to se stává. Přípravu jsme zahájili letos jinak. Začali jsme zdravotními prohlídkami. Někteří prodělali v minulosti covid a my jsme chtěli mít jistotu o zdravotním stavu hráčů. Naštěstí nikdo žádný závažný problém neměl. Oproti loňsku se letos příprava vrátila klasicky na osm týdnů. Byli jsme rádi, že díky našemu vedení jsme mohli odjet na soustředění na Mikulášskou chatu. Měli jsme všechny kluky pohromadě a mimo Třinec. Samozřejmě jsme mohli tmelit partu. Na novou sezonu se stoprocentně těšíme. Pro kluky je to premiéra, protože nás čeká 52 natvrdo sehraných utkání jako v mužské soutěži. Nejslabší tým padá. Nejlepších osm týmů klasické play-off.

Jak na vás letošní parta působí?

Jsme rádi, že kluků máme letos víc než loni. Zvýšila se nám konkurence a je to jenom dobře. I na trénincích to jde vidět. Konkurence dělá svoje.

V rámci přípravy jste absolvovali i soustředění v Nízkých Tatrách. Jak si mužstvo vedlo?

Větší část byla v režii kondičního trenéra Standy Synčáka, který stejně jako my trenéři to prostředí velmi dobře zná. Hlavně nám vyšlo počasí. Jeden den nám trochu pršelo, ale vše jsme ve venkovním prostředí zvládli. Splnili jsme všechny povinnosti, k tomu patřil i výstup na Chopok. Všichni včetně trenérů ho zvládli.

Na co jste se v přípravném období zaměřili nejvíc?

Nejvíc, to se tak nedá říct. Začátek šel postupně do objemu, pak se přešlo na dynamické a rychlostní věci. Letní příprava byla naplánována a konzultována s kondičním trenérem A-týmu. Příprava byla zakončena testy, které dopadly dobře. Uvidíme, jestli se to ukáže v průběhu sezony. Byť začátek minulé sezony nebyl ideální, v té druhé části jsme na tom byli kondičně jednoznačně dobře. A odměnou nám bylo semifinále.

Váš tým vyhrál všech sedm přátelských utkání. Jediným kamenem úrazu byl turnaj v Karlových Varech, kde jste dokázali zvítězit jen nad výběrem Mannheimu. Dokážete nám říct, proč se juniorům nedařilo?

První utkání jsme hráli proti Mladé Boleslavi, ve kterém šlo vidět, že nám chtějí oplatit prohru ve čtvrtfinále z minulé sezony. První dvě třetiny byli lepším týmem než my. Byly tam momenty, kdy jsme se dostávali do hry. Druhý gól přišel z naší strany pozdě a Mladá Boleslav vyhrála zaslouženě.

Druhé utkání s Kolínem jsme si prohráli sami. V půlce zápasu jsme vedli 2:0 a měli jsme spoustu přesilových her a šancí, které jsme podcenili nebo neměli potřebné štěstí v zakončení. Soupeř dal kontaktní branku a nakonec souboj došel až do prodloužení. První příležitost jsme měli my, ale finálová nahrávka nám nevyšla a soupeř prakticky samostatným nájezdem rozhodl.

Ve třetím utkání s Mannheinem to vypadalo, že máme zápas pod kontrolou při vedení 4:1, ale nedokázali jsme se koncentrovat na všechny věci. Dostali jsme dva rychlé góly. Naštěstí šestá branka rozhodla. Zhodnotil bych to takhle, v soubojích s německými týmy jsme měli dobré vstupy. Ale taky i slabé chvilky, v kterých jsme inkasovali.

Obecně ale můžeme říct, že příprava byla úspěšná. Na čem však musí vaši svěřenci ještě zapracovat?

Dejme tomu, že byla úspěšná, ale důležitý bude vstup do sezony. Nepřeceňujeme je a zůstáváme při zemi, protože ligová utkání budou mít parametry jako souboj s Bruslaři v Karlových Varech.

Několik juniorů se během léta připojilo i k partnerskému Frýdku-Místku. Budou mít podle vás jejich zkušenosti větší přínos pro tým?

Měli by je mít. Pokud dostávali příležitost, mělo by to být vidět. Na druhou stranu, pokud na to hráč má, tak by měl za chlapy hrát. Je to úspěch pro celou Akademii a hráči vidí, že to má smysl.

Velké zkušenosti určitě nasbíral obránce Marek Ročák, jenž se připojil k hlavnímu týmu mužů a proti Slovanu Bratislava si připsal svůj premiérový gól. Co na jeho výkon říkáte? A může to být motivace i inspirace pro další hráče?

Pro ty, kteří v hokeji chtějí něco dokázat, je Marek určitě dobrý příklad. Marek je typem hráče, který má dar v bruslení, což je jeho velká devíza. Nebojí se hrát pod tlakem. Pro nás byl v závěru uplynulé sezony rozdílový hráč. Byly zápasy, ve kterých se jeho ice time pohyboval okolo 23 minut. Jsme za to rádi a věříme, že se v hlavním týmu udrží a odehraje tam velké procento utkání.

Sezona 2022/23 pro vás odstartuje již tento týden. S čím do nového ročníku půjdete?

Sezona bude dlouhá, protože nás čeká 52 soubojů. Chvílemi je to přerušené akcemi nároďáku, ale sezona se rozhoduje po novém roce. Ale začátek je určitě velmi důležitý. Loni jsme si vyzkoušeli tu opačnou stránku, ale nechceme loňský ročník v tomhle opakovat. Chceme zahájit sezonu líp. Pro nás je lepší, že začínáme venku. Uvidí se po prvním víkendu. Na zápasy se samozřejmě moc těšíme. Čekají nás těžcí soupeři. Na programu je duel s Jihlavou, kde budeme hrát na tréninkovém hřišti v malé hale, kde někteří ještě nehráli. A co si budeme vykládat, v Brně mají hodně talentovaných kluků a seniorský tým zatím nehraje. Myslím si, že oba souboje budou na začátek velmi vyhecované.