Rozhodla naše aktivita v úvodu, shodně konstatují Květoň a Zíb

05.03.2011 · Martin Stebel
Vynikající vstup do play-off! Oceláři zvládli premiéru ve vyřazovací části letošního ročníku a dokázali deklasovat Litvínov tenisovým "kanárem" - 6:0. Utkání zhodnotil autor branky v oslabení David Květoň a spolehlivý zadák Lukáš Zíb. Třinec vede před nedělní odvetou 1:0 v sérii.

Pokud bychom hledali hráče, kterému se letos proti Severočechům z Krušných hor skutečně daří, jasným adeptem je David Květoň. Pátý letošní duel - pátý brankový úspěch: "Nevedu si přesnou statistiku proti Litvínovu, ale tuhle sezonu se mi na ně asi opravdu daří. Neřekl bych ale, že to je oblíbený tým. Asi to bude shoda náhod. Nedával bych tomu nějakou velkou váhu. Prostě mi tam proti nim vždy něco šťastně spadne," culí se pohotový střelec a jedním dechem dodává: "Každý útočník touží dávat goly, ale v play-off je úplně jedno, kdo skóruje. Je to play-off a tam se počítá výhra. Osobní statistiky jsou vedlejší."

Receptem na úspěch v zahajovacím střetnutí byla aktivita v první části. Oceláři dokázali soka přebruslit a vytvořit si šance: "Bylo nám jasné, že bude třeba soupeře přestřílet a vnutit mu svou hru. Úvod zápasu nám vyšel výborně a to byl základ naši výhry," popisuje úvodní dějství a pokračuje: "Ve druhé třetině jsme nechtěli polevit na tempu. Výborně nám vyšlo oslabení, kdy jsme se dvakrát prosadili. Bylo tam trošku i štěstí. Měli jsme dobré bruslení a aktivní hrou jsme si vytvořili šance."

Před nedělní třineckou odvetou zvedá varovný prst a krotí optimismus mnohých příznivců: "Litvínov je výborný soupeř a dnešní výsledek je poněkud zkreslující. Povedlo se nám odskočit ve skóre a náskok udržet. V neděli to může být zcela jiný zápas, ale doufám, že znovu uspějeme," přeje si třiadvacetiletý forvard.

Lukáš Zíb. foto: Marian Ježowicz

Základem pro úspěch ve vyřazovací části je spolehlivá defenzíva. Jedním z pilířů zadních řad je i Lukáš Zíb: "Byl to těžký zápas. Litvínov má sílu v útočné fázi a není snadné proti nim hrát. Odvedli jsme poctivý a disciplinovaný výkon směrem dozadu, což byl základ k výhře. Dokázali jsme udržet tempo a pohyb, ale zítřejší duel může být úplně jiný. Do zápasu půjdeme hlavně s pokorou, ale druhý bod v sérii chceme pro sebe určitě urvat."

Kuriózní situace nastala v prostřední periodě. Oceláři se během Zíbova pobytu na trestné lavici dokázali hned dvakrát gólově projevit. Nejprve David Květoň a po něm Martin Růžička dokonali litvínovské dílo zkázy: "To jsem snad ještě nikdy nezažil. Ze začátku jsem byl na trestné lavici trochu nervozní, ale to brzy skončilo. Při prvním gólu jsem si oddechl, při druhém už jsem se neubránil úsměvu," přiznal bek s tvrdou střelou.

Litvínovská Benzina dokázala v předkole vyřadit plzeňské Indiány, což mnozí odborníci vyhodnotili jako překvapení. Co bylo podle Lukáše nejdůležitějším aspektem pro triumf proti černožlutým?: "Náramně se nám povedla první třetina. Litvínov jsme asi překvapili nesmírnou aktivitou, což rozhodlo. Před soupeřem máme vždy respekt. Říkali jsme si, že musíme hrát poctivě a základem musí být kvalitní defenzíva. Perfektně nám opět zachytal Peter Hamerlík. Je to výborný pocit pro celý tým, když máte vzadu takovou jistotu. Dnes se nám ale mimořádně dařilo jak směrem dopředu, tak i dozadu. V play-off je však poměrně jedno, jakým výsledkem zvítězíte," uvědomuje si původem Jihočech.

Důležitým faktorem sobotního střetnutí bylo obecenstvo. Třinecký zimák, kterým několikrát obíhala mexická vlna, byl znovu zaplněný a frenetické povzbuzování Ocelářům evidentně pomohlo: "Každý zápas v domácím prostředí je vynikající, pokud máte v zádech takto perfektní podporu. Dnes jsme měli opravdu skvělé fanoušky. Diváci se chytli hned na začátku a mohutně nás podporovali. To je pro každého hokejistu vždy energie navíc," vyjadřuje na dálku vděčnost a respekt fanouškům červenobílých.

Fotogalerii z utkání Třinec - Litvínov naleznete zde.