MISTR 2023/2024

Odchovanec Švančara odchytal první minuty v extralize

01.10.2023 · Adam Sušovský, Ondřej Kuchař
Své první minuty v Tipsport extralize odchytal třinecký odchovanec Patrik Švančara, v utkání 7. kola po první třetině vystřídal Marka Mazance. Prohře Ocelářů ve špatně rozehraném utkání ale zabránit nedokázal.

Jednadvacetiletý odchovanec klubu Patrik Švančara se v letošní sezoně stal 38. gólmanem v historii, který v dresu Třince v nejvyšší české soutěži zasáhl do soutěžního utkání. V Litvínove si v neděli za Oceláře připsal také své první odchytané minuty.

Švančara se přitom do branky Ocelářů v ostrém utkání nejvyšší soutěže postavil už podruhé, ve druhém kole proti Spartě ale naskočil až na závěrečný penaltový rozstřel, první minuty v Tipsport extralize tak odchytal až o tři týdny později v Litvínově.

"Věděl jsem, že nájezdy se Spartou půjdu chytat, pokud na ně dojde. Chtěl jsem být trpělivý a na hráče si počkat, co udělají, jak naznačí. Bohužel většina zvolila střelu, a vyšlo jim to. Dnešní zapas s Litvínovem byl pro mě strašně těžký. Bylo fakt náročné se do utkání dostat, jelikož na mě skoro nic nešlo. O to to bylo horší. Každopádně jsem i z toho mála chtěl využít maximum. Nepovedlo se, tak to v hokeji občas chodí," soukal ze sebe zklamaný mladík.

Nejlepší gólman uplynulého ročníku Chance ligy, který při zranění Ondřeje Kacetla kryje záda Marku Mazancovi, se do branky dostal od druhé třetiny za stavu 3:1 pro Litvínov. Za čtyřicet minut přitom čelil pouze osmi střelám soupeře, po chybách celého týmu z nich třikrát inkasoval a Oceláři nakonec na severu Čech padli 4:6.

"Vždycky je těžké skočit do jakéhokoliv rozjetého zápasu. Musíte se snažit dostat do tempa, chytit rytmus. Vlastně chcete pomoct jak klukům na ledě, tak v mém případě i Mazimu. Snažil jsem se tým oživit, nepodařilo se to."

V aktuální sezoně Švančara odchytal taky dva zápasy za partnerský Frýdek-Místek. "Tempo extraligy je obrovské, oproti Chance lize je to ve všem o level výše. Ať už jde o šikovnost jednotlivých hráčů nebo celkový systém hry," přidal třinecký odchovanec.