CHL: Oceláře čeká v Lausanne zápas pravdy

14.10.2019 · Martin Stebel
Není cesty zpět. Všechno nebo nic. Postup či konec. Závěrečné šesté kolo skupinové fáze letošní Champions Hockey League rozsoudí, zda třinečtí Oceláři postoupí do play-off. K jistotě postupu musí zvítězit, ať už za dva či za tři body. Duel na ledě švýcarského Lausanne startuje v úterý 15. října od 19:45 hodin a v přímém přenosu jej odvysílá stanice Sport2 TV.

Lausanne HC

Tým ze země helvétského kříže průběžně vede tabulku skupiny D Ligy mistrů, ale výborně si počíná také v domácí soutěži. Po středeční porážce v Třinci už svěřenci trenéra Peltonena odehráli hned dva ligové zápasy a v obou případech zvítězili. Nejdříve uspěli v sobotu na ledě Langnau 3:1 (góly: Vermin, Jeffrey a Bertschy), v neděli brali všechny body i před domácím publikem, před kterým zdolali Lugano 5:2 (góly: 2x Jeffrey, Herren, Bertschy, Lindbohm). V aktuální tabulce Nation League patří Lausanne za vedoucím Bielem a druhým Curychem třetí pozice.

Také pro úterní bitvu oblékne dres Top Scorera pětadvacetiletý Christoph Bertschy (2+3). Kdo sledoval úvodní duel Ocelářů a Lausanne, ten zaregistroval jeho hlavní přednosti - výborné bruslení, obrovská dynamika a akcelerace pohybu. Bývalý hráč Minnesoty je s pěti góly nejlepším střelcem svého týmu také v národní lize. Mezi tři tyče se zřejmě postaví 35letý rutinér Tobias Stephan, který v minulém týdnu ukázal pod Javorovým své kvality. Bývalý brankář Dallasu má v současné době v Lize mistrů úspěšnost zákroků na hodnotě 91,1%.

Trenér Ville Peltonen byl při hodnocení prvního vzájemného střetnutí v prostorách mixzóny ve WERK ARENĚ poměrně stručný: "Byl to dobrý a kvalitní zápas. Měli jsme dobrou šanci, abychom zápas vyhráli, ale nevyšlo to. Jedním z důvodů prohry bylo, že jsme měli hodně vyloučených hráčů. Ve hře pět na pět se hrál dobrý hokej. Jeden bod není špatný, ale není to dost."

Minulé utkání Lausanne v domácí soutěži:

Neděle 13. října: Lausanne HC - Lugano 5:2 (0:0, 3:1, 2:1).

Branky a nahrávky: 23. Herren (Jooris, Moy), 29. Jeffrey (Nodari, Vermin), 36. Jeffrey (Genazzi, Vermin), 57. Bertschy, 60. Lindbohm.

Sestava Lausanne HC: Stephan – Junland, Heldner, Frick, Lindbohm, Genazzi, Nodari, Traber, Oejdemark – Kenins, Jeffrey, Warn – Vermin, Jooris, Bertschy – Herren, Almond, Moy – Antoinetti, Froidevaux, Leone.

Postupová matematika je snadná. Pokud Oceláři chtějí postoupit do vyřazovací části letošní CHL, musí zvítězit a nemusí se ohlížet na výsledek utkání Minsku proti Lahti. Třinečtí hokejisté půjdou do play-off také v případě úterní porážky. K tomu je ale zapotřebí, aby Pelicans zvítězili nad Juností za tři body.

Letadlo s třineckou výpravou vystartovalo z mošnovského letiště v pravé pondělní poledne a okamžitě nabralo směr Ženeva. Odtud se Oceláři po příletu přesunou autobusem do místa konání úterního utkání. Pozitivní zprávou je, že trenérském štábu už budou k dispozici také Guntis Galvinš a Tomáš Marcinko, kteří během prvního duelu inkasovali tvrdé údery a vynechali poslední extraligový zápas. Do Švýcarska naopak ještě neodcestoval Tomáš Kundrátek, který už ovšem na ledě individuálně trénuje a po zranění z úvodu sezony chystá návrat do třinecké obrany.

Dres TOP SCORER bude v úterý hrdě nosit Matěj Stránský, kterému se daří pravidelně bodovat nejen v tuzemské soutěži, ale také v rámci CHL, kde v pěti zápasech dosud zaznamenal dva góly a čtyři asistence. Příjemné dilema čeká trenéry v otázce nominace gólmana. Zdravotně v pořádku už je Patrik Bartošák, kterému se povedlo minulé extraligové klání ve Zlíně, ale nabízí se rovněž varianta se spolehlivým Petrem Kváčou, jenž na výbornou zvládl úvodní konfrontaci proti Lausanne.

"Je to nejdůležitější zápas v letošním ročníku Ligy mistrů. Skupina se vyvinula tak, že si to rozdáme o postup a je v tom zamíchaný také Minsk. Do utkání půjdeme s pokorou a s přáním postoupit, byť známe sílu soupeře a v úterý nás nečeká nic lehkého. Konečnou sestavu teprve s kolegy řešíme, ale asi bychom Tomáše Marcinka a Guntise Galvinše do Švýcarska nebrali, pokud by oba nebyli zdravotně v pořádku a způsobili do hry," prozradil po pondělním tréninku asistent trenéra Jiří Raszka.

Minulé utkání Ocelářů v extralize:

Pátek 11. října: PSG Berani Zlín - HC Oceláři Třinec 2:5 (1:1, 1:2, 0:2).

Branky a nahrávky: 20. Polanský (Gernát, Roth), 23. P. Vrána (Hrehorčák, M. Stránský), 38. Chmielewski (M. Kovařčík, M. Doudera), 45. Hrehorčák (Roth), 59. Dravecký (Krajíček).

Minulý vzájemný duel:

Středa 9. října: Oceláři Třinec - Lausanne HC 2:1p (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0).

Branky a nahrávky: 7. Hrňa (M. Stránský, P. Vrána), 64. M. Stránský (P. Vrána, Krajíček) – 34. Genazzi (Bertschy, Vermin).

HC Oceláři Třinec: Kváča – Roth, Gernát, D. Musil, Galviņš, Krajíček, M. Doudera, Zahradníček – M. Stránský, P. Vrána, Hrehorčák – Hrňa, Marcinko, Dravecký – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – D. Kofroň, Hladonik, Adamský – Polanský.

Lausanne HC: Stephan – Lindbohm, Frick, Heldner, Junland, Nodari, Grossmann – Bertschy, Jooris, Vermin – Wärn, Jeffrey, Ķēniņš – Moy, Almond, Leone – Antonietti, Froidevaux, Herren – Traber, Genazzi.

Tabulka skupiny D:

Další utkání skupiny D: Junosť Minsk - Pelicans Lahti (úterý 15. října od 18:00).

O zápase:

Termín utkání: úterý, 15. října 2019, 19:45
Místo utkání: Vaudoise aréna, Lausanne.
Onlajn přenos: onlajny.com
TV přenos: Sport2, Polsat Sport Extra.
Video přenos: championshockeyleague.com