Bylo to snadnější, než jsem čekal, soudí Jan Peterek

24.08.2012 · Martin Stebel
Dámy a pánové - to byla jízda. Poměrně jednoznačnou záležitostí bylo pro Oceláře mezinárodní měření sil na ploše Werk arény, kde zavítal reprezentační výběr Polska. Třinec svého rivala nešetřil a zvítězil přesvědčivě 7:1. Efektní trefou se prezentoval rutinér Peterek. O zápasové dojmy jsme požádali rovněž kouče Turka a autora jediné branky hostů, exOceláře Marcina Kolusze.

Čtyřicetiletý borec znovu prokázal svou kreativitu, šikovnost a herní eleganci. Ve 4. minutě si na pravé straně odstavil beka, získal prostor a pohotovou střelou nad brankářovo rameno zvyšoval na 2:0: "Zakončoval jsem z velkého úhlu, ale prošlo to. Zkusil jsem vystřelit přes bránícího hráče, gólman toho moc neviděl. Takový gól potěší," culí se třinecký veterán a pokračuje: "Na zápas jsme se připravili stoprocentně, protože reprezentace je reprezentace. Musím se ale přiznat, že jsem předpokládal větší boj. Bylo to snadnější, než jsem čekal. Pomohl nám začátek zápasu, kdy jsme dali brzy dvě branky a oni šli psychicky dolů. Soupeř nebyl nejsilnější, ale je dobře, že jsme si před extraligou trochu zvedli střelecké sebevědomí."

Turek: Sestava už je téměř hotová.

Třinecký lodivod Josef Turek mohl být spokojen nejen se střeleckou potencí svých svěřenců, ale kvitoval i herní nasazení a neutuchající apetit k navyšování skóre: "Měli jsme povedený start do zápasu, ale potom jsme malinko polevili a inkasovali kontaktní gól. Museli jsme udělat několik změn v sestavě. Všichni hráči podali dobré výkony, ale nebudeme z toho dělat závěry, těžké zápasy nás čekají teprve v září. Důležité bude správně načasovat formu na start ligy, ale každá výhra v přípravě potěší. Zápas neodehrál Venca Varaďa, který musel náhle po rozbruslení odjet za svou manželkou, která by dnes měla rodit. Věřím, že to dobře dopadne."

Za týden čeká v Žilině Oceláře generálka na extraligu: "Sestava už je téměř hotová, ale skoro každý zápas musím dělat drobné korekce. Chtěl bych mít ustálenou soupisku, ale vždy do toho mohou vstoupit různě vlivy. Dnes byl například z kádru vyřazen Zbyněk Hampl. Do sezony ale určitě počítám s Adamem Ruferem a Markem Zagrapanem. Zdeněk Čáp bude uvolněn do Hradce a Denis Kindl zahájí sezonu pravděpodobně v juniorech. Oba ale u nás mají otevřené dveře a bude záležet jen na jejich výkonech, kdy dostanou šanci."

Kolusz: Oceláři nás převálcovali. Byla radost je občas sledovat.

Marcin Kolusz je už druhým rokem polským kapitánem. foto: Jakub Kobliha

Jeho tým utrpěl drtivou porážku, přesto po zápase v press zóně nesmutnil, ale zářil jako slunce. Bývalý útočník Ocelářů Marcin Kolusz se totiž vrátil do míst, kde prožil krásné chvíle a po pátečním duelu se naladil na nostalgickou rétoriku: "Na Třinec mám jen ty nejlepší vzpomínky, byly to nejhezčí roky kariéry, místnímu klubu vděčím za mnohé. Oceláři nás dnes jednoduše převálcovali. Byla radost je občas sledovat. Hráli nejen efektivně, ale i efektně, pouze v první třetině jsme relativně drželi krok. Potom se třinecká mašina rozjela na plné obrátky a my jsme nestíhali. Nechci, aby to vyznělo jako alibismus, ale jsme po velice těžkém týdnu, kdy jsme na soustředění v Tychách makali pod vedením nového kouče Zacharkina. Únava byla znát. Teď se připravujeme na zápasy s Francií," říká kapitán polské družiny a pokračuje na téma nového trenéra: "Pan Zacharkin je odborníkem světové úrovně. Jsem přesvědčen o tom, že pro polský hokej to bude krok správným směrem. Díky němu se můžeme posunout kvalitativně dopředu. Myslím, že náš hokej se může pod jeho vedením zvednout a zhruba za dva až tři roky s Třincem odehrajeme vyrovnanější zápas," směje se závěrem.

(Obsáhlejší povídání s Marcinem Koluszem očekávejte na klubovém webu v nejbližších dnech)