Bitva na západní frontě, Oceláři vyzvou Energii!

12.01.2012 · Michal Samiec, Daniel Ježek
Naposledy v rámci základní části se Oceláři vydají na nejdelší pouť skrz extraligovou republikou. V rámci osmatřicátého kola se Slezané představí na ledě KV arény, kde svedou boj o tři body s místní Energií. Utkání začíná v 18 hodin!

Po nevydařeném utkání s Pardubicemi se třinečtí Oceláři přesunují o více než 500 kilometrů na západ, kde se mezi mantinely karlovarské KV arény postaví aktuálně předposlední Energii. V zápase půjde o hodně, neboť případná třinecká ztráta umožní přiblížení se pronásledovatelům. Karlovarští zase chtějí odkočit poslední Mladé Boleslavi. Jak dopadne poslední venkovní zápas třetí čtvrtiny?

Tým z lázeňského města si prošel změnou na kapitánském můstku, když Václava Baďoučka nahradil exlitvínovský Vladimír Kýhos. V dosavadních třech utkáních, ve kterých Karlovarské vedl Kýhos, se Energii podařilo získat šest bodů za dvě výhry a prohru z posledního kola proti Mountfieldu.

Cíl Energetiků je tedy jasný. V domácím utkání proti Slezanům se Karlovarští chtějí vrátit na vítěznou vlnu. Dopomoci by jim k tomu mohla série tří zápasů mezi vlastními mantinely, jenž po šedesáti minutách dopadly lépe pro Západočechy.

Energetici nehlásí žádné zraněné, co trenéry ale trápí, je koho postaví mezi tři tyče. Dlouhodobá jednička Lukáš Mensator se po zranění vrací do zápasového tempa, zatím ale neoplývá takovou jistotou zákroků jako před zraněním. Nejlépe to dokumentuje jeho poslední duel, kdy od prvoligové Kadaně inkasoval osm branek.

Poslední zápas Karlových Varů:

8. ledna: HC Mountfield České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 3. L. Květoň (Kranjc), 34. Langhammer (Gulaš), 43. Mikuš (Burian), 59. Kašpařík - 31. Skuhravý (Gawryletz), 45. Kumstát (Pech).

Sestava Karlových Varů v posledním zápase: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Němeček, Mikuš - L. Květoň, Kašpařík, Šimánek - Gulaš, Langhammer, Burian - Kuchejda, Mertl, Podlešák (12. Sailer) - R. Pšurný, Červený, Marek.

Oceláři nedostali od Karlových Varů gól již 86 minut hrací doby. Posledním přesným střelcem byl obránce Nosek. Jenže ten začátkem prosince odešel do Nižněkamsku, a tak posledním aktuálním střelcem Karlových Varů do sítě Třince je kapitán Skuhravý. (Foto: Jan Čech)

Z kabiny Ocelářů

Situace Ocelářů není bůhví jak oslnivá. V posledních devíti kláních získali Třinečtí čtyři body, v celé třetí čtvrtině zas bodů deset. To představuje polovinu zisku oproti předchozím čtvrtinám. Ke třem bodům měli hráči zpod Javorového blízko v posledním duelu s Pardubicemi, o bodový zisk je ale dvě minuty před koncem připravil Starý.

Potěšujícím faktem tak před zítřejším utkání může být alespoň dobrá dlouhodobá bilance proti Západočechům. Oceláři dokázali bodovat v posledních devíti střetnutích, poslední prohra Třince se datuje na 19. listopadu 2010. Třinečtí se navíc mohou nově spolehnout na služby obránce Tomáše Kloučka, který s Oceláři podepsal kontrakt do konce sezóny.

Radostné zprávy pro trenéry Marka s Kopřivou přicházejí také z listiny marodů. Z ní byl v minulém utkání vyškrtnut Václav Varaďa, s Oceláři do Karlových Varů odjel i Martin Adamský, který je, podle vlastních slov, připraven naskočit. Mimo stále zůstávají obránci Seman s Hrabalem a útočník Peterek.

Poslední zápas Ocelářů:

8. ledna: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 5. Bolf (Bonk, Orsava) - 48. Somík (T. Zohorna, Benák), 59. Starý (Koukal, Kolář I), 60. Kolář I (Koukal, Sičák).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík - Zíb, Bolf, Lojek, Kania, Richter, Hudec, od 25. navíc Cartelli - Orsava, Bonk, Varaďa - Klimenta, D. Květoň, M. Hořava - Kohn, Polanský, Hrňa - McGregor, Mičulka, Rufer.

Jestliže posledním střelcem Energie do třinecké sítě je Skuhravý, na druhé straně byl jediným autorem branky v posledním vzájemném zápase Tomáš Klimenta, který takto napnul síť Mensatorovy branky a rozhodl tak o důležitých třech bodech.

Vzájemné zápasy

Karlovarská Energie patří mezi týmy, se kterými Oceláři dokázali ve dvou prozatímních vzájemných zápasech této extraligové sezóny uhrát komplet šesti bodů. První měření sil proběhlo v půlce října v západočeské KV aréně a Oceláři dokázali vyhrát vysoko 6:2. Konečný poměr skóre se ale zrodil až ve třetí třetině, kdy mužstvo ze Slezska definitivně uklidnily branky Květoně, Adamského a Bonka, po dvou dějstvích byl totiž stav pro Třinec příznivý pouze o jediný gól. Mnohem těsnější zápas proběhl o zhruba měsíc a půl později v Třinci. Utkání rozhodla jediná branka, která padla v 54. minutě po zaváhání hostujícího beka Gřegořka. Oceláři přečíslení využili a vítěznou branku vstřelil Klimenta.

16. října: HC Energie Karlovy Vary – HC Oceláři Třinec 2:6 (0:1, 2:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 32. Skuhravý (Bombic), 34. Nosek (Skladaný, Melenovský) - 19. Lojek (Hudec, Kohn), 29. Adamský (Peterek, Kohn), 35. Květoň (Bonk, Hrabal), 46. Kvetoň (Hrabal), 50. Adamský (Peterek, Kohn), 55. Bonk (Květoň, Marosz).

27. listopadu: HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 54. Klimenta (Kohn, Zíb).

Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Lukáš Pech 31 (12+19)
Nejlepší střelec: Petr Kumstát 19
Nejlepší nahrávač: Lukáš Pech 19
Nejproduktivnější obránce: David Nosek 14 (7+7)
Nejtrestanější hráč: Václav Skuhravý 90
Nejlepší v +/-: Lukáš Pech +11
Brankáři: Dušan Salfický, 19 zápasů – 9 výher, 10 proher, úsp. 91,90 %, prům. 2,71 g/z

Bilance venku: 19 zápasů, 7-1-5-6, skóre 58:49, 28 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 2 výhry (1 v prodl.) – 8 proher (2 v prodl.), skóre 21:31, 7 bodů
Aktuální série: 4 prohry
Lídr kanadského bodování: David Květoň 24 (12+12)
Nejlepší střelec: Martin Adamský, David Květoň oba 12
Nejlepší nahrávač: Jan Peterek, Lukáš Zíb oba 16
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Zíb 20 (4+16)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 84
Nejlepší v +/-: Petr Hořava +8
Brankáři: Peter Hamerlík, 27 zápasů – 12 výher, 15 proher, úsp. 93,02 %, prům. 2,31 g/z