Vydřené vítězství na Kladně

26.01.2020 · Michal Samiec
Těžkou dřinu absolvovali Oceláři v neděli odpoledne na Kladně. V první třetině jednoznačně dominovali a do dalšího průběhu utkání si přenesli dvoubrankové vedení, které se nakonec ukázalo jako rozhodující. Domácí pouze snížili gólem z hole Austina, což nestačilo. Třinečtí přidávají do banku další důležité tři body.
40.kolo, neděle 26.1.2020
Kladno
1:2
ČEZ Stadion
Třetiny: 0:2, 1:0, 0:0  Branky a nahrávky: 25. Austin (Jágr, Zikmund) – 7. Galviņš (Martin Růžička), 10. Hrňa (M. Doudera, O. Kovařčík). Rozhodčí: Hodek, Obadal – Komárek, Malý. Vyloučení: 6:5, navíc Lakos (Kladno) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 713. Střely na branku: 23:32. Střely mimo: 11:11. Zblokované střely: 15:10. Hity: 11:8. Vhazování: 26:28. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Rytíři Kladno: Godla – Austin, B. Nash, Kehar, Lakos, Barinka, Romančík – Jágr, Vampola, Zikmund – Strnad, Melka, Redlich – Hovorka, Machač, Valský – O’Donnell, T. Kaut, Š. Bláha – Stach.
HC Oceláři Třinec: Kváča – M. Doudera, Zahradníček, F. Haman, Galviņš, Roth, Gernát – Martin Růžička, P. Vrána, Wolski – M. Stránský, Marcinko, Hrehorčák – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Dravecký, Polanský, Adamský – Hrňa.

Úvodní třetinu třetího vzájemného měření sil mezi třineckými Oceláři a nováčkem letošní sezóny z Kladna odehrály oba týmy ve speciálních dresech v rámci projektu Legenda legendám. Třinečtí hokejisté nastoupili v trikotech s podobiznou Radka Bonka a v první části hry jim tato specialita šla k duhu.

První dvacetiminutovka byla jednoznačně v režii hostujícího týmu. Třinečtí drtivě vyhráli na střely i šance, domácí měli souvislejší pobyt v pásmu pouze na začátku utkání a v přesilovce, která přišla na řadu po Hamanově faulu na konci první minuty. Poté začali iniciativu přebírat hráči slezského týmu a v polovině sedmé minuty otevřel skóre Guntis Galviņš. Schované nahození zapadlo za Godlu a lotyšský obránce v barvách třineckého klubu tak oslavil svoje včerejší čtyřiatřicáté narozeniny a zároveň stý zápas za Třinec, ke kterému nastoupil právě na Kladně. Třinečtí pak nevyužili první přesilovku, ale minutu na to Erik Hrňa šikovně tečoval další nahození na Godlu a ten musel ze své sítě lovit už druhý puk. Z následujících deseti minut odehráli Oceláři tři v početní výhodě pět na čtyři, ale potvrdili, že se jim v posledních dnech nedaří v početních výhodách tolik jako předtím. Snažili se o aktivitu, ale ani překvapivá a kreativní řešení první formace nevedla ke třetí brance v síti Rytířů.

Ráz druhé třetiny určila vyloučení. Oceláři nejprve nepovedeně odehráli zbývající minutu z trestu Austina, který se přenesl z první třetiny, aby se hned nato bránili druhé přesilovce Rytířů v utkání. Vyloučen byl Dravecký a domácí si přesilovkou pomohli dostat se zpět na dostřel hostujícímu týmu. Střelu nejlepšího střelce Kladna, obránce Brady Austina, Kváča neviděl a poprvé tak lovil puk ze své branky. Hosté pak bez využití sehráli dvě přesilovky po vyloučení Romančíka a Kauta a zejména v té v pořadí čtvrté v zápase nebyli daleko od gólu. Po brance volala samostatná akce Wolského nebo střela Rotha z první. Třinecký bek z vrcholu kruhu trefil tyč. Přesilovku pak hráli ještě i domácí, když byl vyloučen Hrňa, ale přes optický tlak nebyli schopni vymyslet situaci, která by vedla k vyrovnávacímu gólu.

Prvních deset minut třetí třetiny bylo ovlivněno dalšími tresty, které rozdali hlavní rozhodčí. Dva na straně Ocelářů a jeden pro kladenské hráče. Rytíři měli výbornou šanci vyrovnat, protože tresty pro Galviņše a hráčskou lavici za špatné střídání na sebe prakticky navazovaly. Neskórovali, naopak dobrou příležitost měl v situaci dva na jednoho právě vyloučený lotyšský obránce, který se utrhl do úniku spolu s Martinem Růžičkou. Oceláři měli dobrou pasáž před šestým vyloučením domácího hráče, když v signalizované výhodě trefil tyč Wolski. Zbývajících deset minut třetí třetiny patřilo domácím, kteří si vyrobili několik dobrých střeleckých pozic, poslední desítky vteřin se z větší části odehrály před Kváčou. Kladenští si ale v samotném závěru nevyrobili žádnou situaci, ze které by mohli vyrovnat. Oceláři si tak na Kladně připisují důležité vítězství, o to sladší, jak vydřené bylo. Třinečtí hokejisté vyhráli s Kladnem pošesté v řadě.

David Čermák (Rytíři Kladno): "První třetinu jsme prospali. Svou nedisciplinovaností jsme Třinci darovali tři přesilovky, tím se hosté dostali do tlaku a vstřelili dva góly. Nám chyběl pohyb, hodně jsme zaostávali. Od druhé třetiny se hra vyrovnala, v posledním děství jsme byli lepší. Bohužel se nám nepovedlo vyrovnat, Třinci gratuluji k vítězství.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Do zápasu jsme vstoupili dle představ. Dobře jsme bruslili, třetinu vyhráli 2:0 a položili základ vítězství. Od druhé třetiny jsme hráli hodně přesilovek a oslabení. Početní výhody nám v poslední době trochu váznou, nejsme schopni si pomoci k lepšímu výsledku. Soupeř začal hrát velmi dobře a v poslední třetině měl víc šancí. Poslední třetinu jsme uhráli srdcem, bojovností a obětavostí hráčů, za což jim děkuji. Za tři body jsme rádi, splnili jsme cíl. Ve hře ale jsou aspekty, které musíme zlepšit.