Střelecký den v Olomouci, Oceláři zvítězili 6:3

30.10.2018 · Daniel Ježek
Oceláři v patnáctém kole zavítali do Olomouce, na ledě zdejšího zimního stadionu si hráči s drakem na prsou do první přestávky vypracovali tříbrankový náskok, který se nakonec ukázal jako rozhodující. Třinečtí si nakonec s chutí zastříleli a zvítězili 6:3.
15.kolo, úterý 30.10.2018
3:6
Zimní stadion Olomouc
Třetiny: 0:3, 2:3, 1:0  Branky a nahrávky: 21. J. Knotek, 27. Irgl, 52. Škůrek (Skladaný) – 6. Svačina (Adamský, M. Doudera), 10. Gernát (Dravecký), 13. Krajíček (Martin Růžička, Roberts Bukarts), 22. Cienciala (Galvinš, D. Musil), 26. Roberts Bukarts (Marcinko, Martin Růžička), 34. Werek (Hrňa, Krajíček). Rozhodčí: Hejduk, Veselý – Bryška, Hlavatý. Vyloučení: . Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3 685. Střely na branku: 33:36. Zblokované střely: 10:2. Hity: 9:3. Vhazování: 29:30. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5, 2:5, 2:6, 3:6.
HC Olomouc: Konrád (od 13. min. Lukáš) – Ondrušek, J. Galvas, Jaroměřský, Škůrek, Švrček, Staněk, Dujsík – Irgl, Kolouch, Burian – Jergl, J. Knotek, Holec – Ostřížek, Nahodil, Strapáč – Skladaný, Mráz, Laš.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, D. Musil, Galvinš, Roth, M. Doudera, Adámek – Martin Růžička, Marcinko, Roberts Bukarts – Svačina, Polanský, Adamský – Hrňa, Werek, Dravecký – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski.

Oceláři se po dvou domácích duelech znovu představili na soupeřově kluzišti, v Olomouci se utkali s kohouty. Do utkání mnohem lépe vstoupili Slezané, kterým pomohla rychlá přesilovka. Tu ale hráči s drakem na prsou ještě nezužitkovali. Na začátku páté minuty už Třinečtí zvedali ruce nad hlavu, když Vladimír Svačina z mezikruží poprvé překonal brankáře Konráda.

Zápas pokračoval ve vysokém tempu i v dalších minutách. Konrád musel likvidovat pokus Chmielewského, na druhé straně pak Hrubec zlikvidoval akce Strapáče a Irgla. V desáté minutě se Oceláři radovali podruhé, Martin Gernát se dostal k vyražené Draveckého střele, třinecký bek si sjel do prostoru mezi kruhy a propálil Konráda k pravé tyči. Aby toho pro domácí nebylo málo, ve třinácté minutě Oceláři trefou Lukáše Krajíčka zužitkovali početní výhodu a vyhnali brankáře Konráda na střídačku.

Náhradní brankář Olomouce Jan Lukáš musel tři minuty po svém příchodu na led řešit tutovku Robertse Bukartse, lotyšský útočník ale z bezprostřední blízkosti ani nadvakrát neuspěl. Třetinu Slezané zakončili v přesilové hře, která se přesunula do prostřední periody. Úvod dvacetiminutovky ale nezastihl svěřence trenérů Varadi, Zadiny a Raszky v nejlepším rozpoložení. Po dvaadvaceti vteřinách třetiny v oslabení ujel Jan Knotek, který střelou k tyči nedal brankáři Hrubcovi žádnou šanci.

O chvíli později mohl v témže oslabení skórovat Irgl, Hrubec si tentokráte jeho střelu pohlídal. Udeřili tak opět hosté. David Cienciala si ze středního pásma nabruslil do útočné třetiny a střelou kolem nohou bránícího hráče navýšil na 4:1. Oceláři pokračovali v aktivní hře, několik dalších šancí ale za záda brankáře Lukáše nedostali. Olomoucký gólman tak další puk ze své sítě lovil v šestadvacáté minutě. První formace Třince si v situaci tří proti dvěma počínala velmi zkušeně, zakončení Robertse Bukartse pak s notnou dávkou štěstí doskákalo do domácí branky.

Olomoučtí ale dokázali rychle odpovědět. Zbyněk Irgl ujel třineckým obráncům a střelou mezi betony překonal brankáře Hrubce. Oceláři se však inkasovanou brankou nenechali rozhodit a pokračovali ve své hře. V dvacáté osmé minutě ještě Lukáš dokázal útok hostujícího celku zastavit, o pět minut později ale znovu kapituloval. Střelu Erika Hrni od modré čáry v předbrankovém prostoru šikovně tečoval Ethan Werek, olomoucký brankář byl bez šance. Do přestávky ještě Oceláři mohli navýšit své vedení v přesilové hře po faulu Nahodila, Slezanům se však tentokráte v početní výhodě nevedlo. Olomoučtí pak v poslední minutě ve své přesilovce zahrozili, Burian ale z hranice brankoviště nedokázal doklepnout puk za roztáhnutého Hrubce.

Závěrečná třetina se ze strany Ocelářů nesla v opatrném duchu. Hráči s drakem na prsou nejprve přečkali dvě početní výhody domácích, v padesáté minutě pak svou velkou šanci nevyužil Werek, když tváří v tvář brankáři Lukášovi trefil jen beton domácího gólmana. Olomoučtí pak ztroskotávali na brankáři Hrubcovi, který pokryl pokusy Galvase a Irgla.

V jednapadesáté minutě si kohouti zahráli početní výhodu, kterou po půl minutě ostrou ranou od modré využil David Škůrek. Domácí rázem dostali novou chuť a snažili se o další korekci výsledku, akce Galvase, Mráze ani Irgla ale za zády brankáře Hrubce neskončily. A když domácí nevyužili další přesilovku, a pokus Ciencialy s pořádnou dávkou štěstí zastavil Lukáš, skončilo utkání vítězstvím Ocelářů 6:3.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): "Chtěl bych v první řadě poděkovat divákům, kteří nás podporovali během celého zápasu. I za nepříznivého stavu a za hry, kterou jsme předváděli. Nechci jim nijak podlézat, ale opravdu jim patří dík, líbilo se mi to. Gratuluji soupeři, od Třince to byl vítr z hor. Myslím, že Braňo Konrád tam ještě chytil tři, čtyři branky, Honza Lukáš poté ještě jednu. V první třetině jsme předvedli špatný výkon, nedařilo se nám, hosté byli ve všem lepší. Když jsme se ve druhé třetině nadechovali k jakémusi odporu, tak jsme dostali další dva góly. Do třetí třetiny jsme chtěli jít tak, že za dosavadním průběhem utkání uděláme pomyslnou tlustou čáru a ačkoliv jsme třetinu vyhráli, tak se nám to příliš nepovedlo. Je to čtvrtá porážka v řadě, nad námi je pěkně černé mračno."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Samozřejmě nás těší tři body odsud, kde se nám dlouhodobě až tolik nedaří. V posledních zápasech jsme párkrát zaškobrtli, chtěli jsme na soupeře vletět, což se nám podařilo. V prvních dvou třetinách jsme byli dobří na kotouči, dávali branky, dostali se do vedení. Malinko jsme si to sami zkomplikovali ve třetí třetině, kdy jsme pustili domácí do brankových příležitostí, snížili a ještě se ze zápasu snažili udělat drama. Dvě třetiny se mi hodnotí velmi dobře, poté jsme si to mohli lépe pohlídat, ale tři body z utkání jsou hlavní, neboť z Olomouce se nevozí jen tak."