Parádní zápas s Tygry za tři body!

19.01.2020 · Michal Samiec
I třetí reprízu dubnového finále mezi Třincem a Libercem vyhrává domácí tým. Oceláři dokázali v první třetině třikrát pokořit elitního brankáře Hrachovinu a výborně nakročili za třemi body. Liberečtí dvakrát snížili na rozdíl jediné branky, ale více nezvládli. Domácí berou komplet bodů!
38.kolo, neděle 19.1.2020
Liberec
4:3
Třetiny: 3:1, 1:2, 0:0  Branky a nahrávky: 6. P. Vrána (Martin Růžička), 15. Wolski (Martin Růžička), 18. M. Stránský (Gernát, Marcinko), 33. Hrňa (Hrehorčák) – 11. L. Hudáček (Lenc, Kotvan), 32. Lenc (Birner, Bulíř), 37. Ordoš (Derner, Birner). Rozhodčí: Hradil, Obadal – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 140. Střely na branku: 24:26. Střely mimo: 7:10. Zblokované střely: 3:19. Hity: 12:11. Vhazování: 37:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – Krajíček, M. Doudera, Galviņš, D. Musil, Roth, Gernát – Martin Růžička, P. Vrána, Wolski – M. Stránský, Marcinko, Hrehorčák – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Dravecký, Polanský, Adamský – Hrňa.
Bílí Tygři Liberec: Hrachovina – Šmíd, Knot, Derner, Graborenko, Kotvan, T. Hanousek – Birner, Bulíř, Ordoš – Marosz, L. Hudáček, Lenc – L. Krenželok, P. Jelínek, Zachar – J. Vlach, A. Musil, Rychlovský.

Třetí vzájemné měření sil mezi posledními dvěma extraligovými finalisty zahájil z hlediska zápisu do protokolu utkání Aron Chmielewski. Ten byl prvním vyloučeným hráčem, ale první hokejovou „standardku“ Tygři nevyužili. Ještě po návratu polského útočníka na led měl šanci hostující Graborenko, ale nedal a na druhé straně rychlý protiútok a chybku v liberecké obranné fázi potrestal po Růžičkově přihrávce Petr Vrána. Na začátku deváté minuty byl faulován ve vyložené šanci právě asistent u prvního třineckého gólu, ale nařízené trestné střílení na rozdíl od utkání v Pardubicích Wolski nevyužil. Na konci jedenácté minuty bylo v Třinci vyrovnáno. Libor Hudáček se prosadil dorážkou vlastní střely. Další změna stavu přišla o čtyři minuty později, když Růžička zpoza branky našel na pravém kruhu Wojtka Wolského, který se tentokrát nemýlil a přidal svůj osmý gól za Oceláře. Do konce třetiny přidali domácí ještě jednu branku. Po buly v útočném pásmu nastřelil z pravé strany od modré puk na Hrachovinu Gernát a trajektorii puku upravil Matěj Stránský. Liberecký brankář lovil puk ze své sítě v první třetině potřetí, na což momentálně nejlepší muž brankářských statistik soutěže rozhodně není zvyklý.

Úvodní minuty druhé třetiny byly jednoznačně v režii hostujícího Liberce. Trenéři hráčům naordinovali zvýšenou aktivitu k dohnání dvoubrankového manka. První minuta sice nabídla velké šance na obou stranách, ale následující pasáž hry byla především ve znamení šancí Tygrů. Nezměnila na tom ani první přesilovka Třince po vyloučení Lence. Štěpánek několikrát zachránil domácí tým od inkasované branky. Nepodařilo se mu to až v polovině dvanácté minuty, když Radan Lenc po rychlé kombinaci s Bulířem a Birnerem prostřelil domácího brankáře ze slotu. Vedení Ocelářů o jedinou branku trvalo pouhých 54 sekund. Následně si vyměnili v útočném pásmu Liberce puk Hrehorčák se střílejícím Erikem Hrňou a brankář Hrachovina poprvé ve své extraligové kariéře zažil zápas se čtyřmi inkasovanými góly. O čtyři minuty později to bylo ale znovu o gól. Jan Ordoš vložil hůl do Dernerova nahození od modré a určil skóre, se kterými oba týmy vstupovaly do závěrečné dvacetiminutovky.

Třetí třetina se od úvodu vyvíjela o poznání opatrněji než čtyřicet minut hry před tím. Ty nabídly celkem sedm branek. Oba trenéři si byli dobře vědomi, že jakýkoliv gól, který ve třetí části hry padne, může zásadním způsobem ovlivnit osud zápasu. Velmi solidně zaplněná Werk arena marně čekala na velkou šanci na jedné nebo druhé straně a pokud se již jeden z týmů dostal ke střele, tak byli na místě brankáři. Sedm a půl minuty před koncem normální hrací doby byl vyloučen hostující Jelínek, teprve druhý Tygr v zápase, ale ani tato přesilovka se domácím nepovedla. Hostující trenérský tým si evidentně přesilovky domácích výborně nastudoval a výborně je odbránil. O obrázku třetí části hry vypovídalo i to, že před očekávaným závěrečným náporem Tygrů měly oba týmy na svém kontě dohromady pouze šest střel. Liberečtí se snažili dostat do závěrečného náporu až v poslední minutě třetí třetiny, ale Oceláři se skvěle ubránili a vlastně Tygry k přímému ohrožení Štěpánkovy branky v samotném závěru vůbec nepustili. I ve třetím zápase Třince s Libercem tak komplet bodů bere domácí tým.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Výsledek nás těší, jsou to skvělé body proti soupeři, který hraje velmi dobře. Ze začátku jsme neměli dobrý pohyb, Liberec měl spoustu šancí, které ovšem nevyužil, my jsme naopak na co sáhli, to skončilo v bráně. Trochu šťastně jsme se dostali do dvoubrankového náskoku. Hra dnes byla hodně urputná, byl to zápas s nádechem play-off. Byli jsme odolnější, Liberci jsme nedovolili moc střel, což nás těší. Výsledek je skvělý i když pro soupeře trochu krutý, protože cestuje s nulou."

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Dnešní zápas rozhodla první třetina, respektive dva góly, které jsme soupeři darovali. Ve druhé části jsme byli lepší, ale chyběla větší produktivita. Od třetí třetiny Třinec hru zatáhl a hrozně těžko jsme se přes soupeře prosazovali. Rozhodla ale úvodní část hry."