Ofenzivní hostina: Oceláři pokořili Piráty 5:3!

21.11.2017 · Martin Stebel
Pirátská bárka potopená! V pořadí už šestý duel v řadě na ledech soupeřů přinesl svěřencům trenérského tandemu Varaďa-Zadina dostatek důvodů k radostem. Oceláři od začátku střetnutí diktovali tempo hry a nakonec dokráčeli k triumfu poměrem 5:3. Dvěma góly se připomenul Martin Růžička, po jedné trefě přidali Daniel Rákos, Zbyněk Irgl a Tomáš Marcinko.
24.kolo, úterý 21.11.2017
Chomutov
3:5
SD aréna
Třetiny: 0:3, 1:2, 2:0  Branky a nahrávky: 33. Huml (Vondrka, Mrázek), 52. Valach (V. Růžička), 55. Vondrka (Huml, V. Růžička) – 3. Rákos (M. Doudera, Mikulík), 11. Irgl (Adámek, Chmielewski), 19. Martin Růžička (Mikulík, M. Doudera), 24. Marcinko (Mikulík, Martin Růžička), 36. Martin Růžička (Marcinko, Rákos). Rozhodčí: Hradil, Souček – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:8 Využití: 2:3. Diváci: 3225. Střely na branku: 38:27. Zblokované střely: 14:6. Hity: 11:7. Vhazování: 32:35. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5, 3:5. Nejlepší hráči utkání: Michal Vondrka - Martin Růžička.
Piráti Chomutov: J. Laco (11. Š. Lukeš) – Mrázek, Valach, Dlapa, Flemming, Grman, Slovák, L. Chalupa – Vondrka, Huml, Tomica – Lauko, V. Růžička, Koblasa – Sklenář, Skokan, Poletín – V. Tomeček, Šťovíček, J. Havel.
HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Hrubec) – M. Doudera, D. Musil, Linhart, Jank, L. Kovář, Adámek – Rákos, Marcinko, Martin Růžička – Petružálek, Mikulík, Cienciala – Chmielewski, Polanský, Irgl – Kofroň, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Christov.

Oproti poslednímu utkání na Spartě už v sestavě figurovalo jméno Martina Růžičky, po dvouměsíční zdravotní přestávce naskočil do ostrého soutěžního utkání Jakub Petružálek. Mezi tři třinecké tyče se tentokrát postavil Peter Hamerlík. Od začátku byla patrná třinecká snaha, odčinit nedělní prohru. Hosté gólově zhodnotili hned svou první přesilovku, na kostce nad ledem svítila třetí minuta, kdy Douderovo nahození z mezikruží perfektně před Lacem tečoval Daniel Rákos, který tak oslavil svůj letošní třetí gól.

Piráti mohli odpovědět minutu poté, kdy se na levé straně hřiště ocitl sám Vladimír Růžička junior. Jeho pokus však postrádal přesnost i razanci. Začátkem jedenácté minuty už byl náskok dvougólový. V signalizované výhodě střílel Marian Adámek, chomutovský brankář puk jen vyrazil před sebe, kde ve skrumáži se nejlépe orientoval Zbyněk Irgl a bekhendem posunul touš za nic netušícího Laca. Slovenský brankář frustrován odjel ze svého pracoviště a přenechal prostor Štěpánovi Lukešovi.

Ten kapituloval 64 vteřin před první sirénou. Nádherným sólem se prezentoval kapitán Martin Růžička, který jako dravý úhoř elegantně proplul chomutovským rybníkem a precizní střelou mezi betony zvýšil už na 3:0.

Prostřední část odstartovala třineckou aktivitou. Blízko ke skórování měl v početní převaze Aron Chmielewski, který však nadvakrát neuspěl. Mrzet to ovšem hosty ani v nejmenším nemuselo, protože v následné akci nastavil přesně hůl na teč Růžičkovy střely Tomáš Marcinko a využil tak už třetí ocelářskou přesilovku tohoto večera!

Až poté byly k vidění i šance severočeského celku. Kanadský zadák Brett Flemming ani Michal Poletín ale na Petera Hamerlíka nevyzráli. V obou případech byl králem situace rodák z Myjavy, který zasáhl svými betony. Piráti se tak dočkali až na konci 33. minuty. Michal Vondrka vjel do pásma a z levého kruhu tvrdou střelou zakončoval, třinecký strážce svatyně vyrazil puk před sebe, kde pohotovou dorážkou snížil Ivan Huml.

Oceláři si svůj čtyřbrankový náskok vzali zpět v čase 35:49. Chomutovští totálně nezvládli rozehrávku, puk jim čistě "ukradl" Daniel Rákos. Ten nahrál na křídlo Marcinkovi, jenž v předbrankovém prostoru ideálním pasem oslovil Martina Růžičku. Třinecký kanonýr překvapil Lukeše střelou na bližší tyč a hosté už vedli pět ku jedné.

Třetí dějství se z větší části logicky neslo v duchu chomutovské snahy o korekci nepříznivého stavu. Šance se rodily při častých přesilovkách, kdy nebezpečně pálil slovenský hromotluk Juraj Valach. Neposedný kotouč se před téměř prázdnou brankou nepovedlo zkrotit Tomicovi. Snížit mohl z trestného střílení ostrostřelec Vondrka, ale svou možnost k velkém zármutku domácího publika nevyužil.

Piráti měli i nadále k dispozici množství početních výhod a v některých případech dokázali Ocelářům pořádně zatopit. Skórovat se jim povedlo osm minut před koncem. Juraj Valach si ve hře o jednoho muže v poli navíc popojel od modré čáry do lepší střelecké pozice a prudkým projektilem snížil.

Domácí se ke třetí brance dopracovali ve dvojnásobné převaze a to v minutě s číslem 55. Souhru s Ivanem Humlem dokázal přesně zakončit Michal Vondrka, na jehož pokus už Peter Hamerlík nedosáhl. Tlak Chomutova poté gradoval, Michal Poletín zkusil umístit puk do poloodkryté branky, tu ale nakonec trestuhodným způsobem minul.

Dvě minuty před závěrem mohl definitivně rozhodnout Martin Růžička, ale svoje sólo a následnou bekhendovou kličku nedotáhl kvůli pohotové reakci Lukeše do úspěšného konce. Oceláře to ale mrzet nemuselo, z Chomutova vezou komplet bodů díky výhře 5:3!

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): "Utkání jsme si prohráli v první třetině. Jak jsme ji odehráli, to je neomluvitelné a ani nemá cenu to hodnotit. Pak jsme chtěli utkání nějak dohrát a pokusit se o zázrak. Změnili jsme styl hry a hráči si uvědomili, že to tak dál nejde. Prohrávat 1:5 s Třincem není jednoduché, ale chtěli jsme třetí třetinu vyhrát. A jelikož už se nám povedlo proti Třinci nějaká utkání otočit, chtěli jsme to zkusit i nyní. Škoda, že Michal Vondrka neproměnil nájezd a pak Michal Poletín netrefil prázdnou bránu. Sportovně musím říct, že jsme si za to, co jsme předvedli, nezasloužili vyhrát. Musíme se probrat, takhle to nemůže dál fungovat."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "První třetina byla z naší strany nejlepší v sezoně. Vyhráli jsme ji 3:0, na čemž jsem postavili základ výsledku. Tým hrál velmi dobře, pracoval a kluci, kteří se nám vrátili do sestavy, nám hodně pomohli. Pomalinku už se budou vracet kluci po zranění a nemocní, takže začneme dávat tým zase dohromady. Doufám, že to bude šlapat. Ve třetí třetině jsme si zkomplikovali za stavu 5:1 život, protože jsme byli hodně vylučovaní, což zdramatizovalo závěr utkání. Chtěl bych poděkovat týmu, že zápas odpracoval. Jsme šťastní, že jsme vyhráli a vezeme tři body."