Trenér Marek Malík: Daří se nám maximálně trénovat

16.09.2020 · Šárka Kolková
Hlavní kouč třineckých dorostenců, Marek Malík, v rozhovoru hodnotí letošní přípravu. Mimo jiné se rozvyprávěl o své nové funkci trenéra a slovy chvály nešetřil své svěřence ani asistenta pana Macha. Pan trenér také děkuje všem, kteří se podíleli na uskutečnění domácího turnaje, President Cupu.

Dorostenci mají za sebou přípravné období, jak jej hodnotíte?

Vzhledem k situaci, jaká je, se nám podařilo odtrénovat drtivou část naplánované přípravy. Kromě dvou zrušených zápasů, jsme odehráli dvanáct utkání, za což jsme velmi rádi. Kluci pracovali výborně a také díky tomu se nám podařilo být úspěšní ve většině přípravných zápasů. Moc nás těší, že jsme odehráli těžké zápasy, a hlavně jsme některá utkání, která se pro nás v průběhu nevyvíjela dobře, dokázali otočit a vyhrát. Zde se ukázala velká síla a touha mužstva hrát až do konce a neprohrát.

V čem byste kluky pochválil, a naopak v čem se potřebují ještě zlepšit?

Jediný malinký nešvar klukům vytýkáme. Upustíme od kolektivního pojetí hry a začneme hrát individuálně. Kluci jsou ve věku, kdy talent pomalu přestává být výhoda. Výkonnostně, kondičně a silově se k sobě všichni přibližují. Je potřeba, aby si každý urovnal priority a společně odevzdávali maximum. Většinou nám tahle pasáž netrvala dlouho a bylo skvělé sledovat, jak se sami kluci mezi sebou dají do roviny, že takhle to nepůjde. Individuálně ví, na čem musí zapracovat a je parádní vidět, jak moc chtějí a neustále na tom každý den pracují.

První zkouškou byl domácí President Cup, jak se na turnaj s odstupem díváte teď?

Nejprve se sluší říct a poděkovat všem, kteří přispěli k uskutečnění turnaje v době, jakou všichni teď prožíváme. Všude okolo nás se rušily zápasy a my jsme odehráli pět vynikajících klání, v což jsme pár dní před turnajem jenom tiše doufali. Opravdu klobouk dolů všem a také poděkování soupeřům, kteří se turnaje účastnili.

Pro nás to byl ostrý start do přípravy a na domácím turnaji jsme chtěli uspět. Měli jsme široký kádr, takže se kluci rozdělili o porce v zápasech. Dařilo se nám herně a dodržovali jsme, co jsme si řekli. Pěkná třešnička na pomyslný dort byla skutečnost, že se nám dařilo střelecky, góly vstřelilo hodně hráčů a tým netáhlo jenom pár jedinců. Mrzí nás slabší první třetina ve finále, ve které jsme zaspali a do konce se nám nepodařilo výsledek otočit. Celkově jsme odehráli výborný turnaj a zklamání z finále jsme si spravili o dva týdny později v Ostravě.

Několik dní působíte na střídačce v roli hlavního kouče, už jste si na tuto roli zvykl?

Změna zatím probíhá velice přirozeně a cítím se každým dnem lépe a lépe. Velice mi pomáhá, že mám vedle sebe zkušeného trenéra Aleše Macha, který je vždy na správném místě, aby mi pomohl a poradil.

Jak moc ovlivnila pandemie koronaviru přípravu?

Musíme to zaklepat na dřevo. Daří se nám maximálně trénovat, disciplínou kluků a všech v organizaci při dodržování hygienických opatření předcházet všemu tak, abychom měli co nejmenší výpadky. Zatím nás situace ovlivnila jenom okrajově a zvládáme to bez větších problémů.

Jaký máte názor na to, že nejvyšší soutěž dorostenců bude nakonec nesestupová, i když tahle alternativa nebyla v původním scénáři letošní sezony?

V momentální situaci je to nejlepší varianta. Věřím, že všichni v republice udělají maximum, abychom odehráli co největší množství zápasů. Musíme ale počítat se situací, že se to nepodaří 100% a na konci soutěže nebudou mít všichni stejný počet odehraných klání. Tudíž klíč, kdo by sestupoval, by byl neférový. Musíme se všichni maximálně přizpůsobit situaci a udělat pár kompromisů.

Kdo bude v letošním ročníku nosit kapitánské céčko?

Kapitánem bude Matěj Kozlík a jeho asistenty Filip Tomiczek s Borisem Žabkou. Svými výkony a postavením v mužstvu to byly jasné volby, nicméně my víme, že máme v mužstvu více vůdčích osobností a věříme, že společně vytvoří silný celek.

V prvním střetnutí budete hrát na ledě draků ze Šumperka, co bude podle Vás v prvním ostrém testu hrát důležitou roli?

Na každého soupeře platí jiná taktika, ale my budeme hrát vždy tak, abychom se soustředili hlavně na náš výkon, na naši taktiku a systém. Důležitou roli bude hrát to, aby si každý splnil svou práci na ledě a hráli jsme jako jeden tým.

Odehrané v 17:00 | Muži