Projekt "Saves help" pomohl para hokejistům!

12.11.2019 · Martin Stebel
Charitativní projekt Saves help, který byl oficiálně představen začátkem letošního léta a jehož duchovním otcem je bývalý Ocelář a v současné době brankář čínského Kunlunu Šimon Hrubec, už přináší naprosto konkrétní pomoc. Za téměř čtvrt milionu korun, které gólmani v průběhu minulého ročníku vybrali, se povedlo zakoupit speciální para hokejové saně vyrobené v Kanadě.

Za vybranou částku z uplynulé sezony (za každý zákrok příspěvek 10 až 20 CZK) brankáři objednali v zemi javorového listu celkem sedm para saní. První dvě si v úterý z rukou vítkovického Daniela Dolejše a olomouckého Jana Lukáše v Ostravě převzali dva zdravotně hendikepovaní sportovci, kteří s para hokejem teprve začínají - Josef Panák a Daniel Bařák.

"Začal jsem trénovat s týmem ze Studénky. Staré saně, které mi tam zapůjčili, ale nebyly úplně optimální. Nové saně jsou plně profesionální, mohu si lépe nastavit sedák. Doufám proto, že můj progres bude mnohem větší. Bydlím v Těrlicku, mám to kousek do Třince, fandím proto Ocelářům, mým oblíbencem je Šimon Hrubec," prozradil Daniel Bařák, jenž přišel o svou levou nohu už ve dvou letech, ale navzdory tomu pracuje jako technik výroby ocelových konstrukcí.

"Snažíme se dát lidem šanci na návrat ke sportu anebo skrze sport na návrat do života, proto jsme společně vybrali právě tyto dva teprve začínající para hokejisty," vzkázal z daleké Číny Šimon Hrubec. „Je to fantastická záležitost. Také my zdraví hráči míváme problémy, ať je to zranění nebo v osobním životě, Šimonova myšlenka mě ale uchvátila. Kolikrát se přistihnu, že udělám zákrok a hlavou mi bleskne - jo, dalších deset korun," usmívá se brankář Olomouce Jan Lukáš.

Bohulibou ideu neváhal osobně podpořit ani současný gólman třineckých Ocelářů Patrik Bartošák: "Myslím, že jsem byl jeden z prvních lidí, které Šimon oslovil. Ten nápad se mi moc líbil, byl jsem nadšený, neváhal jsem ani chvilku, hned jsem mu na to kývl. Když už můžeme takovým stylem pomoct, byl by hřích to neudělat. Jsem rád, že jako první byli obdarování para hokejisté, protože tihle kluci jsou pro mně opravdoví borci. Sledoval jsem je při letošním MS v Ostravě a musím smeknout. Tento sport je finančně náročný a je skvělé, že je můžeme podpořit!"

V probíhající sezoně je v dobročinném projektu Saves Help zapojeno už 39 českých i slovenských brankářů a číslo není podle Šimona Hrubce ještě finální. Gólman, který Ocelářům v dubnu výraznou měrou přispěl k extraligovému titulu, už nyní registruje zájem také z NHL. V aktuální soutěžní sezoně mají gólmani díky zákrokům zatím na kontě 106 670 CZK.

FOTO: saveshelp.cz