Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Oceláři jedou do Prahy pro ztracené vítězství

11.03.2013 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Po úvodních dvou duelech čtvrtfinále mezi Oceláři a Spartou je skóre vyrovnané 1:1. Po dvoudenní pauze se série přesune do holešovické Tipsport arény, kde oba celky sehrají třetí a čtvrtý zápas série. Pokud Třinec nechce dovolit soupeři mečbol, musí v Praze minimálně jednou zvítězit. První odvetný duel začíná v úterý od 18:15!

Úvodní dva duely čtvrtfinálové série mezi třineckými Oceláři a Spartou Praha přinesly zcela odlišné průběhy. Zatímco v prvním jasně dominovali Slezané a po zásluze dokráčeli k výhře 4:0, v druhém klání byla aktivnější Sparta, jež si nakonec připsala vítězství po nájezdech. Do hlavního města se tedy jede za vyrovnaného stavu. Povede se Ocelářům získat zpět ztracené vítězství?

HC Sparta Praha

Sparta po prvním prohraném duelu změnila svůj styl hry a to jí přineslo ovoce. Byť Pražané ještě v poslední minutě druhého klání prohrávali, dokázali srovnat a zvítězit v nájezdech. To Spartě zajistilo výhodnější pozici před odvetnými duely v Praze.

“Série zatím nabízí vyrovnaný hokej a stav 1:1 na zápasy je podle mě spravedlivý. Nic na tom nezmění ani fakt, že se série přesouvá na náš led, protože bilanci s Třincem máme dlouhodobě vyrovnanou jak doma, tak venku,“ nechal se slyšet trenér Pražanů, Josef Jandač. Podobně hovořil i autor vítězné branky ve druhém střetnutí, Petr Ton.

“Víme, že tohle nás vrátilo zpátky do hry. Už jsem sice absolvoval několik sérií, kdy se prohrávalo 0:2, pořád by to bylo ještě hratelné. Ale je to hodně psychicky povzbuzující. Víme, že teď jedeme na domácí půdu po výhře, určitě se nám bude na třetí utkání nastupovat líp,“ sdělil Ton po vyhraném sobotním utkání.

Spartě bude v nadcházejících dvou duelech scházet dvojice Marek Pinc – Dominik Pacovský. První jmenovaný odnesl sobotní měření sil lehčím otřesem mozku, Pacovský nemůže nastoupit z důvodu disciplinárního trestu.


Petr Ton se dlouho zastřeloval, v prvním zápase nevyužil trestné střílení, ve 130 minutách prvních dvou zápasů vystřelil na branku celkem devětkrát, ale neskóroval. Nakonec však přesto byl vidět. V samostatných nájezdech druhého zápasu dal jediný gól a rozhodl tak o tom, že se série do Prahy přesouvá za stavu 1:1.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři po perfektně zvládnutém úvodním střetnutí podali v sobotu slabší výkon a podlehli v nájezdech. Slezané ale nevěší hlavu, série je stále otevřená. „Je to 1:1, jedeme do Prahy. Tam se budeme snažit vyhrát nějaký zápas,“ řekl po druhém klání brankář Peter Hamerlík. Na jeho slova navázal i hlavní kouč Josef Turek. „Série nekončí, byl to teprve druhý zápas a já jsem přesvědčen, že hráči už to hodili za hlavu. Máme na to dost zkušený mančaft. Stav je vyrovnaný, oba týmy mají k postupu stejně blízko, jedeme dál,“ sdělil lodivod Ocelářů.

Zápasy na Spartě budou, oproti domácím duelům ve Werk aréně, odlišné především ve velikosti ledové plochy. Ta v holešovické aréně patří k největším v celé extralize. „Na Spartě jsme letos sehráli velmi dobrý jeden zápas s vítězným koncem, druhý už byl trochu slabší. Celkově ale byly duely na velkém kluzišti Sparty vyrovnané, takže nám to celkem vyhovovalo. Play-off se ale hraje jiným stylem,“ připomněl trenér Turek.

A jaký bude recept na vítězství? „Sparta doma určitě vyvine tlak, ale my se budeme snažit navázat na výkon z prvního zápasu, kdy jsme perfektně bránili a byli produktivní. Musíme se také zaměřit na první třetiny, které se nám nedařily v celé sezóně. Pak v závěru nám vždy chyběl gól, takže toho se musíme vyvarovat,“ dodal kouč Ocelářů. Třinečtí ve svých řadách postrádají zraněného Šimona Hrubce.


Možná trochu překvapivou ofenzivní hvězdu mají na své straně v této sérii Oceláři. Nejproduktivnějším hráčem je Martin Adamský, který dal dva důležité góly, z nichž první byl dokonce vítězný. Adamský však jen potvrzuje svůj tvůrčí potenciál, v základní části nasbíral 36 kanadských bodů!

Dosavadní zápasy série

Páteční a sobotní podvečer v Třinci nabídl divákům skutečně chutný zážitek. První třetina celé série byla zřejmě jednou z nejdramatičtějších třetin z dosavadního průběhu extraligy vůbec. Sparta měla možnost dvou trestných střílení, ale také šestkrát vyfasovala menší trest. Oceláři využili početní výhodu, ale přišli po smolném a zároveň zbytečném zásahu pukem o Šimona Hrubce. Další průběh zápasu už adrenalin divákům tak moc nezvedl. Třinečtí trpělivě navyšovali skóre a přes čtyři oslabení ve třetí třetině a přes to, že měli o 17 střel méně než soupeř, neinkasovali ani jednou.

Druhý zápas vypadal úplně jinak. Sparta podala výborný výkon, zasypala Hamerlíka nevídanou sprškou střel. Slovenský hrdina v barvách Třince, který byl v obou zápasech vyhlášen nejlepším hráčem domácích, měl v celém utkání 50 zákroků! Pražané vedli ve druhé třetině už 2:0. Třinec se díky šťastným tečovaným brankám, ale také díky nezměrné vůli a bojovnosti dostali zpět do hry a dokonce otočili vývoj utkání na 3:2 ve svůj prospěch. Sparta vyrovnala až v závěrečné power play. Dramatický zápas pak rozhodl penaltový rozstřel, jediný gól dal Ton. Přestože svěřenci trenéra Jandače přestříleli Oceláře v součtu střel 60:94, nicméně svou výhru vydřeli až v nájezdové loterii.

8. března: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Adamský (Polanský, Klimenta), 22. Zíb, 31. M. Růžička (Galvas, Roth), 49. Peterek (Rákos).

Sestava Třince v prvním zápase: Hrubec (19. Hamerlík) - Hrabal, Zíb, Galvas, Roth, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Orsava, Zagrapan, Hrňa.

Sestava Sparty v prvním zápase: Pinc - Hunkes, Gřegořek, Pilař, Sičák, Philipp, Jan Hanzlík, Milam, Krstev - Tenkrát, Hlinka, Ton - Hovorka, Broš, Treille - Pacovský, Přibyl, Rachůnek - Svoboda, Bahenský, Forman.

9. března: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 30. Adamský (Galvas, Klimenta), 44. Peterek (Klouček, Rákos), 56. Hrabal (Polanský, Adamský) – 13. Broš (Svoboda, Hovorka), 28. Tenkrát (Ton), 60. Jánský (Hunkes, Forman), rozhodující nájezd Ton.

Sestava Třince ve druhém zápase: Hamerlík - Zíb, Hrabal, Roth, Galvas, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Orsava, Zagrapan, Hrňa.

Sestava Sparty ve druhém zápase: Pinc (25. Melicherčík) - Hunkes, Gřegořek, Pilař, Sičák, Philipp, Milam, Kočí, Jan Hanzlík - Tenkrát, Hlinka, Ton - Hovorka, Broš, Jaroslav Svoboda - S. Treille, Přibyl, Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman.

Vzájemné zápasy v základní části

27. září: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Pacovský, 10. Pacovský (Tenkrát, Vallin), 33. Bahenský (Milam, Ton) - 2. Polanský (Klimenta), 27. Bonk (Varaďa), 40. Růžička (Hrabal), 49. Roth (Adamský, Peterek).

4. listopadu: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Zíb (Bonk, Hrabal), 20. Peterek (M. Růžička, Roth), 38. Orsava (Rákos), 45. Varaďa (Zíb, M. Růžička), 49. Bonk (Hrabal, Zíb), 60. Hrabal (Rákos, Polanský) - 32. Hlinka (Tenkrát, Mojžíš).

22. prosince: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 9. Pacovský (Hlinka, Ton), 18. S. Treille z tr. stříl., 40. Sekáč (Hovorka), 58. Bahenský (Ton) - 51. Růžička (Bonk, Zagrapan), 52. Rákos (D. Květoň, Hudler).

1. února: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 4:5 (0:2, 1:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 24. Klimenta (Adamský), 51. Zíb (Hrabal, Klimenta), 57. Orsava (Peterek), 60. Růžička M. z tr. stříl. - 10. Přibyl (Rachůnek I.), 16. Rachůnek I. (Přibyl, Krstev), 27. Svoboda J. (Milam), 31. Rachůnek I. (Přibyl), 50. Bahenský (Treille, Pilař).

O zápasech

Hrací den: 3. čtvrtfinále play-off Česká pojišťovna play-off
Termín utkání: úterý, 11. března 2013, 18:15
Místo utkání: Tipsport arena, Praha
Onlajn přenos: onlajny.com
Videopřenos: tvtipsport.cz
TV přenos: ČT Sport, začátek přenosu 18:00

Hrací den: 4. čtvrtfinále play-off Česká pojišťovna play-off
Termín utkání: středa, 12. března 2013, 18:30
Místo utkání: Tipsport arena, Praha
Onlajn přenos: onlajny.com
Videopřenos: tvtipsport.cz

Statistické okénko – HC Sparta Praha

Bilance v play-off: 2 zápasy, 0-1-0-1, skóre 4:7
Bilance na zápasy: 1/1
Bilance doma v základní části: 26 zápasů, 14-3-2-7, skóre 97:67, 50 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 4 výhry (1 v prodl.) – 6 proher (2 v prodl.), skóre 26:32, 13 bodů
Aktuální série: 1 výhra
Lídr kanadského bodování: Petr Ton 2 (1+1)
Nejlepší střelec: Petr Ton, Petr Tenkrát, Peter Jánský, Michal Broš všichni 1
Nejlepší nahrávač: Petr Ton, Marek Hovorka, Miroslav Forman, Jaroslav Svoboda, Jiří Hunkes všichni 1
Nejproduktivnější obránce: Jiří Hunkes 1 (0+1)
Nejtrestanější hráč: Dominik Pacovský 10
Nejlepší v +/-: Petr Ton, Jiří Hunkes, Ivan Rachůnek všichni +1
Brankáři: Marcel Melicherčík, 1 zápas – 1 výhra, úsp. 88,89 %, prům. 3,91 g/z, 0 čistých kont
Marek Pinc, 2 zápasy – 1 výhra, 1 prohra, úsp. 87,88 %, prům. 2,86 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Petr Gřegořek, Jiří Hunkes.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Bilance v play-off: 2 zápasy, 1-0-1-0, skóre 7:4
Bilance na zápasy: 1/1
Bilance venku v základní části: 26 zápasů, 7-3-3-13, skóre 83:90, 30 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 4 výhry – 6 proher (2 v prodl.), skóre 35:31, 14 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Martin Adamský 3 (2+1)
Nejlepší střelec: Martin Adamský 2
Nejlepší nahrávač: Jiří Polanský 3
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Galvas 2 (0+2)
Nejtrestanější hráč: Tomáš Klimenta 12
Nejlepší v +/-: Jan Peterek, Daniel Rákos oba +2
Brankáři: Peter Hamerlík, 2 zápasy – 1 výhra, 1 prohra, úsp. 95,45 %, prům. 2,16 g/z, 0 čistých kont
Šimon Hrubec, 1 zápas – 1 výhra, úsp. 100,00 %, prům. 0,00 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Martin Růžička.

Koutek ocelářských zajímavostí

Nejproduktivnější hráč v přesilovkách: Martin Adamský 2 (2+0)
Nejproduktivnější hráč v oslabení: Jan Peterek 1 (1+0)
Vítězné branky: Martin Adamský 1
Bilance trestných střílení – hráč v poli: nebylo nařízeno trestné střílení pro Třinec
Bilance trestných střílení – brankář: Šimon Hrubec a Peter Hamerlík oba 100 % (0 inkasovaných z 1)
Bilance nájezdů - hráč v poli: nikdo neproměnil samostatný nájezd
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík 66 % (1 inkasovaný ze 3)