MISTR 2023/2024

Oceláři hostí Aalborg: Jakákoliv výhra znamená postup

17.10.2023 · Adam Sušovský
Definitivní pojistku za postupem do play off Champions Hockey League mohou Oceláři stvrdit v roli velkého papírového favorita. Ve středu od 18:00 hostí ve WERK ARENĚ dánský Aalborg a k cestě do vyřazovacích bojů evropské soutěže jim definitivní jistotu dá jakékoliv vítězství.

Matematických variant a cest k postupu do vyřazovací fáze Champions Hockey League bylo před úterními zápasy hned několik, nejvýrazněji s nimi ale zamíchal výsledek z Bielu, kde švýcarský celek po velkém obratu z 0:2 na konečných 6:3 porazil Tapparu Tampere, sám si zajistil postup dál a postaral se také o definitivní a o to překvapivější vyřazení finského mistra i posledního šampiona CHL!

Oceláři tak nyní na dálku o poslední postupové místo v elitní šestnáctce soupeří pouze s Belfastem.

Ve WERK ARENĚ Třinec hostí od 18:00 Aalborg Pirates, duel se šampionem posledního ročníku dánské nejvyšší soutěže vysílá v přímém přenosu stanice Sport 2 a pokud se Oceláři nechtějí ohlížet na výsledek ze Severního Irska, stačí jim Aalborg jakkoliv porazit.

Postup? Jde to i bez bodu, výhra je jistota

Postupový klíč je v CHL jiný než v ostatních evropských soutěžích, v případě rovnosti bodů mezi dvěma týmy totiž nerozhoduje bilance vzájemných zápasů, ale prvním kritériem je počet tříbodových výher. Druhým kritériem je celkový počet výher, až třetím rozdíl ve skóre a čtvrtým počet nastřílených branek.

To v praxi znamená, že Oceláři bez ohledu na aktuální průběžnou tabulku už nyní pod sebe dostali finskou Tapparu a mají mezi nejlepších šestnáct týmů výrazně blíž než Belfast. Ten postoupí na úkor Třince dál pouze v případě, že doma porazí Dynamo Pardubice v základní hrací době a Třinec zápas s Dány nevyhraje.

Matematika je tak v tuto chvíli jasná: Oceláři si zahrají play off, pokud ve středu večer jakkoliv vyhrají, nebo pokud Belfast ve večerním duelu jakkoliv ztratí.

Oceláři si chtějí postup uhrát sami

Fanoušci v Evropě i v Třinci mohou všechny možné varianty počítat až do středečního večera, Oceláři se ale na matematiku neohlížejí. A mají před duelem s dánským šampionem jasno: Postup si chtějí uhrát sami.

V kurzu 1,22 ku 1 je vidí jako velké favority také sázkové kanceláře. Když na dánského protivníka v Lize mistrů v roce 2017 narazili doma Třinečtí naposledy, porazili ve WERK ARENĚ Esbjerg vysoko 9:1 a připsali si svou dosud nejvyšší výhru v soutěži. Trenéři ale před utkáním nabádají k pokoře a opatrnosti.

"Čeká nás hodně nepříjemný soupeř. I když v letošním ročníku Ligy mistrů ještě nevyhráli, určitě je nemůžeme podcenit. Dobře bruslí, hrají hodně fyzicky. Očekáváme, že se budou proti nám zaměřovat hlavně na obranu. Nebude to nic snadného, ale chceme vyhrát a zajistit si postup do play off,“ řekl asistent trenéra Vladimír Országh po úterním tréninku

Oceláři jsou v dobrém rozpoložení, v součtu s Ligou mistrů vyhráli už čtyři zápasy v řadě, naposledy v neděli na neoblíbeném ledě v Českých Budějovicích. „Nerozlišujeme, jestli hrajeme extraligu nebo Ligu mistrů. Chceme uspět vždy. V Lize mistrů se Třinci několik let nepovedlo dostat ze skupiny dál, takže už jen to je pro nás velká motivace. Výhra nám dává jistotu bez ohledu na další výsledky soupeřů,“ řekl Országh.

Aalborg: Loni porazil Spartu!

Dánský šampion hraje evropskou soutěž potřetí ve své historii. Piráti ještě ani jednou nepostoupili ze základní skupiny a už nyní je jasné, že se jim to nepovede ani letos. V dosavadních pěti odehraných duelech totiž získali jen jeden bod a platí za otloukánka letošního ročníku.

To však nic nemění na tom, že v CHL umí překvapit. Své by o tom mohla vyprávět třeba pražská Sparta, kterou v minulé sezoně Aalborg dokázal porazit na jejím ledě v základní skupině 3:2, toto utkání pamatuje ještě z dresu pražského týmu současný obránce Ocelářů Adam Polášek.

S Aalborgem se Oceláři potkají poprvé v historii, Dánové do WERK ARENY dorazili už s denním předstihem, v úterý po obědě stihli i trénink a mají velkou motivaci urvat čestné vítězství i přesto, že takřka 1 400 kilometrů dlouhou štreku do Beskyd absolvovali autobusem.

Drtivou většinu kádru Pirátů tvoří hráči z Dánska, suverénně nejzkušenějším z nich je šestatřicetiletý centr Julian Jakobsen, který startoval už na dvanácti světových šampionátech a Dánsko reprezentoval také na posledních olympijských hrách v Pekingu. Zaujme jistě také jméno Patrika Bjorkstranda, dalšího dánského reprezentanta, jehož bratr Oliver je jednou z největších hvězd dánského hokeje a aktuálně válí za Seattle Kraken.

Přestože na soupisce Aalborg Pirates figuruje také šest hráčů ze zámoří, nikdo z týmu si nikdy nezahrál v NHL.

Majitelé permanentních vstupenek mají vstup na utkání ZDARMA, klasické vstupenky jsou dostupné už nyní také on-line!

Chci vstupenku na Oceláře!