Kdo zvládne přesilovky, má naději na úspěch, ví Martin Růžička

15.09.2012 · Martin Stebel
Premiéra na jedničku! Oceláři úvodní duel sezony zvládli s grácií. Nesnadného rivala a zároveň úřadujícího šampiona z Pardubic zdolali přesvědčivým poměrem 4:1. Rozhodující aspekt pátečního večera? Famózní hra a bodová exploze první formace! Důkaz? Hrabal 0+3, Bonk 1+2, Růžička 1+2, Zíb 2+0. Tahle čísla snad ani nepotřebují další komentář...

Jako by zastavil čas a znovu hrál play-off 2011. Tento plavovlasý muž byl opět k nezastavení. Dřel jako kůň, pálil ze všech pozic, nabízel se, hýřil aktivitou. Už dříve avizoval, že poměrně krátká ruská anabáze je minulostí a připadá mu, jako by dres s ocelovým drakem vlastně nikdy pořádně neshodil: "Je to tak, to myslím vážně, ta spolupráce stále funguje. Kluky z lajny moc dobře znám, navíc v létě jsme spolu dobře potrénovali. Rozumíme si, dokážeme si vyhovět, což mě těší. Pardubice byly těžkým soupeřem. Je to důležitá a cenná výhra," je si vědom 26letý kanonýr.

Východočeši si duel ve Werk aréně zřejmě prohráli uvolněnou morálkou a špatnou disciplínou v úvodním dějství. Moc dobře to ví i náš respondent: "Nastartovali jsme se v přesilovkách, ty jsou vždy důležité. Při hře pět na pět se v dnešním hokeji těžko prosazuje. Kdo zvládne přesilovky lépe, má větší naději na úspěch, navíc když je těch přesilovek tak mnoho. Nejprve jsem minul odkrytou branku. Chtěl jsem to pak nějak odčinit (směje se). Podruhé jsem to už prostě musel trefit!"

Triumf na úvod může hřát na duši a dodat psychických sil. Extraliga je však dlouhodobějším procesem, což taky velice dobře chápe muž s číslem 27: "Je to pouze první zápas, moc nám toho do budoucna nenapoví. O Pardubicích se už nebudu bavit, je to otázka spíš pro ně, co si myslí o své hře. Udělali jsme první tři body, což je pozitivní, ale je před námi ještě 51 dalších zápasů. Soustředíme se jen na ten příští a do Varů jedeme s tím, že chceme znovu bodovat," vyjádřil přání pro nedělní měření sil v lázeňském městě.

Asi nikdo nepochybuje o tom, že hrát v takto ofenzivní pětce přináší pozitiva. Stejně to vnímá berounský rodák: "Hodně nám pomáhá, když máme v lajně takové ofenzivní beky, jakými jsou Pepa a Lukáš. Už před zápasem jsem na kluky apeloval, aby byli aktivní. Vím, že to pomůže celé pětce. Když na ně ze začátku vletíme, tak se to hrozně špatně brání. Jsem rád, že jsme to dnes potvrdili. I kvůli divákům, kteří byli skvělí."

Lukáš Zíb: "Někdy se probudíte a ptáčkové zpívají..."

Dvoubrankové střetnutí absolvoval Lukáš Zíb. Ofenzivní zadák, jehož atomové projektily straší ze spaní mnohé extraligové gólmany, se dokázal prosadit v úvodní dvacetiminutovce, kdy těžil z precizních asistencí svého parťáka Hrabala: "Jak se říká, někdy se probudíte a ptáčkové zpívají. Dnes to asi byl ten případ. Jsem hlavně rád, že jsme dobře vstoupili do sezony. Někdy je první zápas svazující a my jsme ho zvládli, což je podstatné," těší 35letého svalnatého defenzora.

Alfou a omegou úspěšného duelu byla hra v početní výhodě. V této herní variantě Oceláři svého soupeře občas točili jako na pouťovém řetízkáči: "Přesilovky nám určitě pomohly. Kdyby se hrálo dlouho pět na pět, tolik šancí bychom neměli. Pardubice hrály pozorně. Je ale pravdou, že fauly jsme si vynutili. Měli jsme dobrý pohyb a soupeř víc než je zdrávo používal hokejky, aby nás zastavil," našel příčinu, která vedla k triumfu a potěšila velice solidně zaplněnou Werk arénu.

Kouč Turek vložil do členů první formace nemálo důvěry a posílal je v klíčových momentech na ledovou plochu. Zahajovací lajna nezklamala a bohatým bodovým příspěvkem definitivně zlomila odpor rivalů z východu Čech: "Naše pětka by tyhle důležité momenty měla zvládat. Jsem moc rád, že nám to dnes vyšlo, ale přál bych si, abychom takovými lídry byli i v dalších zápasech, kdy se to bude lámat," přeje si a pokračuje na téma produktivního spoluhráče Růžičky: "Od Martina se góly čekají a dnes mu to tam padlo. Dal i nějakou tyčku, má výborný tah na branku. Je na něj vyvíjen určitý tlak, protože většina fanoušků od Růži ty branky prostě čeká. Odešel jako střelec a vrátil se jako střelec. Naší pětce rozhodně pomohl."

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno