Hokejový region je znovu na nohou: Vítkovice vyzvou Třinec!

29.01.2015 · Martin Stebel, Michal Samiec
Sportovní veřejnost moravskoslezského regionu má v závěru ledna znovu ústřední téma k diskusi. Ostravská ČEZ aréna totiž bude v pátek od sedmnácti hodin svědkem letošního čtvrtého měření sil mezi Vítkovicemi a třineckými Oceláři. Prestižní krajská konfrontace je tady - zažijte ryzí hokejové emoce!

HC Vítkovice Steel

Hráči s rytířem Vítkem na hrudi prožívají poněkud zvláštní a rozporuplnou sezonu. Na samotném začátku ročníku se zdálo, že tradiční klub bude mít problém, probojovat se alespoň do předkola play-off, ale postupem času se Ostravané přece jen zvedli a začali v pravidelnějším rytmu kompletovat důležité body. Na výsledkovém a herním progresu má zcela určitě zásluhu vítkovický patriot Ladislav Svozil, který na trenérské lavičce během listopadu nahradil slovenského kouče Petera Oremuse.

"Síla Třince je jednoznačná. Mají celou spoustu výborných hráčů a dokážou fungovat jako tým. Třinec je jasný lídr letošní sezony a podle toho musíme také k tomuto zápasu přistoupit. Doufáme, že budeme mít v zádech podporu domácího, snad vyprodaného publika, ale proti soupeři nastoupíme s pokorou, ale pozitivně," sdělil klubovému webu asistent trenéra Jakub Petr, jenž krom práce pro ostravský klub je hlavním adeptem na uvolněný post kouče u reprezentační dvacítky.

Extraligový seriál má před sebou posledních deset kol základní části. Letmý pohled na tabulku zcela zřetelně prozrazuje, že v současné době bude mít každý bod cenu zlata. Dvojnásobně to platí o mužstvech z vyrovnaného středu tabulky, ke kterým musíme řadit i Vítkovice. Domácí tým tedy bude mít maximální motivaci lídra a dominantního suveréna soutěže před zaplněným hledištěm porazit. Podaří se tentokrát Vítkovicím odveta za minulý domácí neúspěch s Třincem?

Poslední zápas Vítkovic:
25. ledna: HC Kometa Brno - HC Vítkovice Steel 1:2 (1:1, 0:0, 0:1).
Branky a nahrávky: 8. Čermák (Dočekal) - 14. Kucsera (Vandas, Štencel), 57. Zíb (Roman, Vandas).

Sestava Vítkovic v posledním zápase: Dolejš – Kudělka, L. Kovář, Dlapa, Zíb, Klok, Čerešňák, Pastor, Štencel – Olesz, Hlinka, Szturc – Svačina, Roman, Huna – Němec, Burger, T. Svoboda – Kucsera, Húževka, Vandas.

Po pátečním utkání Vítkovic s Třincem se v ostravské ČEZ aréně koná střetnutí starých gard obou klubů. Vstup je zdarma.

Z kabiny Ocelářů

Současná suverenita a herní projev Ocelářů budí respekt. Za poslední dva měsíce hokejisté z WERK ARENY absolvovali šestnáct zápasů a v patnácti případech mohli v kabině oslavit triumf mexickou vlnou. Hokejoví experti a žurnalisté mluví o Třinci v superlativech, avšak samotní Oceláři tyhle chválozpěvy pohotově krotí a vyjadřují se v pokornějším duchu. Průběžné první místo zcela určitě všechny hřeje na duši, ale nic není optimální, soutěž je dlouhá a skutečná tvář týmu se projeví až během urputných bitev play-off.

"Vítkovicím máme co oplácet, protože nás letos jednou porazili. Pro každého třineckého hráče, který je tady i kratší dobu, je derby s Vítkovicemi velmi důležité. Máme nějakou herní vizi, protože je to již příprava na play-off, kde právě Vítkovice jsou jedním z možných soupeřů. Takže i z psychologického hlediska je pro nás vítězství důležité," prozdradil zástupce kapitána a jedna z vůdčích osobností třineckého kolektivu Jiří Polanský.

Kádr Ocelářů stále není kompletní, marodka se příliš nezmenšuje, Slezané přesto nemilosrdně kosí jednoho rivala za druhým. Trenérský tým je prakticky každé utkání nucen drobně pozměnit sestavu, svůj prostor dostávají i nadějní junioři. Na listině absentérů stále figurují jména důležitých hráčů jako jsou Vladimír Roth, Jakub Klepiš či Erik Hrňa. Z mladoboleslavského hostování se pod Javorový čerstvě vrátil obránce Marek Trončinský, který by měl být v pátek připraven nastoupit. Do moravskoslezské metropole se jako obvykle chystá početný a hlučný dav červenobílých příznivců. Pomohou svým oblíbencům k dalším extraligovým bodům?

Poslední zápas Ocelářů:
25. ledna: HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 4:1 (1:0, 2:0, 1:1).
Branky a nahrávky: 5. Plíhal (Růžička), 23. Orsava (Nosek), 32. Polanský (Dravecký, Matuš), 50. Hrabal (Klesla) – 56. Kubát (Ručinský, Hübl)

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec – Hrabal, Klesla, Galvas, Linhart, Nosek, M. Doudera, Foltýn – Rákos, Kreps, Orsava – Dravecký, Polanský, Adamský – Růžička, Plíhal, Matuš – Cienciala, Jašek, Christov.

O vítězství v minulém derby rozhodla branka Jakuba Orsavy. Mladý útočník má solidní formu i v těchto dnech. Prosadí se hráč s číslem 32 v pátek? foto: Marian Ježowicz.

Vzájemné zápasy v této sezóně

Měření sil mezi Vítkovicemi a Třincem patří tradičně k ozdobám naší nejvyšší hokejové soutěže. První letošní duel zvládli lépe Ostravané, kteří ve WERK ARENĚ zvítězili poměrem 5:3. Odveta byla gólově daleko skromnější - po dvougólovém představení Zbyňka Irgla se radovali Oceláři 2:0. V předvánočním období byl úspěšnější znovu Třinec. V nejmodernější tuzemské hale se zrodil další fotbalový výsledek, tentokrát 2:1. Jaký příběh nabídne předposlední lednový zápas v dějišti letošního světového šampionátu?

19. září 2014: HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 3:5 (2:1, 1:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Plíhal, 10. Polanský (Kreps), 24. Irgl (Polanský, Adamský) – 2. Olesz (Stehlík, Burger), 24. Húževka (Šenkeřík, Burger), 29. Hlinka, 35. Huna (Svačina, Roman), 41. Svačina (Huna)

28. října 2014: HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Irgl (Polanský, Orsava), 32. Irgl (Galvas, Rákos).

14. prosince 2014: HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Adamský (Hrňa, Klepiš), 38. Orsava (Adamský, Galvas) – 9. Olesz.

O zápase

Hrací den: 43. kolo základní části Tipsport extraligy
Termín utkání: pátek, 30. ledna 2015, 17:00
Místo utkání: ČEZ aréna, Vítkovice