Fenomén "Winter Classic" na Třinecku

18.02.2021 · Martin Stebel
Aktuální venkovní teploty sice stoupají, ale ještě před několika dny bylo rovněž v regionu pod Beskydy pořádně mrazivo. Naskytla se tak ideální příležitost obout brusle, uchopit pevně do ruky hokejku a vyzkoušet si přírodní kluziště na nejrůznějších vodních plochách v blízkém okolí Třince.

Začátkem února, kdy venku panovala převážně tuhá zima, k podobným kratochvílím příroda skoro až neodolatelně vábila. Většina vodních ploch v regionu totiž zamrzla a mnoho lidí si tak znovu vyzkoušelo půvab přírodního ledu. Mnoho bruslařů se objevilo například na populární těšínské přehradě (vodní nádrž Hrabina), která se nachází v západní části Českého Těšína na toku Hrabinka. Hojně využívanou plochou byla také třinecká nádrž "Kanaďanka". Bruslící veřejnost se ale objevila rovněž na dalších místech - například na rybníčku u stavebnin v Návsí, v Lomné na Závodí či na Salajce, v Mostech u Jablunkova u Sokolovny či v Hrádku u Pily.

Po hlubokých mrazech je najednou na teploměru rtuť nad nulou. Pravděpodobně tak skončilo bruslení na rybnících. Navzdory repre přestávce, která se konala v minulém týdnu, nazuli brusle a vyjeli na přírodní led také někteří třinečtí hokejisté spolu se svými nejbližšími. Platí to o Tomášovi Kundrátkovi: "Po delší době znovu začalo pořádně mrznout, byla škoda toho nevyužít. Zavzpomínal jsem na staré dobré časy v Přerově, kdy jsem jako dítě vzal sáňky, naložil tam brusle s hokejkou a šlo se na rybník, kde se až do večera hrál hokej," zalovil v paměti a přiblížil, jak tentokrát probíhaly hrátky na přírodním kolbišti: "Moc se to líbilo i mým dětem a manželce. Byli jsme v Třinci na rybníku Kanaďanka. Setkali jsme se tam také s Honzou Jaroměřským, zahráli si rodinný hokej proti sobě, byl to skvělý zážitek. Pak jsme si dali čaj a jeli domu pěkně promrzlí. Děcka aspoň byly pořádně unavené a šly rychle spát (usmívá se)."

Možnost zahrát si hokej pod otevřeným nebem využil také další obránce, Marian Adámek. Rovněž on se naplno provětral na čerstvém vzduchu v kruhu nejbližších: "Domluvili jsme se v rámci rodiny. Byla to příjemná změna oproti tomu, kdy člověk celou dobu jezdí mezi mantinely. Vzal jsem manželku, připojily se k nám také sestry spolu se svými partnery. Nebylo to jen čisté bruslení, zahráli jsme si také sranda mač, trochu jsme zablbli. Byla to trošku vzpomínka na dětské roky. Na rybníku jsem dělal první hokejové krůčky. Bylo to v Těšíně kousek od hřbitova, až potom mě táta začal vozit do přípravky a zůstal jsem hokeji věrný až do dnešních dnů. Na přírodním ledě je to příjemná změna, když vás někdo neustále nehází na mantinel (směje se)."

Foto: Lukáš Filipec, instagram Tomáše Kundrátka a Mariana Adámka