Čtvrtfinále startuje úvodními zápasy! Oceláři hostí Pardubice!

17.03.2014 · Michal Samiec, Daniel Ježek
Základní část Tipsport extraligy skončila, v úterý se pro Oceláře rozjede Česká pojišťovna play-off Tipsport extraligy. První dva zápasy čtvrtfinálové série mezi Třincem a Pardubicemi uvidí třinecká Werk aréna, úterní i středeční duel startuje od 17 hodin. Přijďte Oceláře podpořit!

Sponzorem úterního prvního čtvrtfinále je společnost Febe Trade, s.r.o.
Sponzorem středečního druhého čtvrtfinále je společnost Třinecký Inženýring, a.s.

Po jedenácti dnech od skončení základní části v Třinci rozhoří čtvrtfinálové boje. Hráči s dráčkem na prsou vyzvou v prvním kole play-off vítěze předkola, tedy tým ČSOB Pojišťovna Pardubice. Slezané se s Východočechy v play-off střetli celkem třikrát, pokaždé se radoval soupeř z Pardubic. Povede se Ocelářům zlomit tuto statistiku a vybojoval si cestu do semifinále?

Snažení Ocelářů můžete sami podpořit, na každý ze dvou úvodních duelů čtvrtfinále je volných ještě kolem 1000 vstupenek, k dispozici jsou také vstupenky na stání. Pokladny Werk arény se otevírají dvě hodiny před úvodním buly zápasu. Nenechte si proto tyto duelu ujít a přijďte Oceláře podpořit!

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Tým z východních Čech skončil po základní části na sedmém místě, cestu do čtvrtfinále si proto musel vybojovat v předkole, kde se utkal se Slavií Praha. Vyrovnaná série se protáhla až do rozhodujícího pátého klání. V něm byli vždy o branku lepší Pražané, skvělý nástup Pardubic do závěrečné třetiny a tři branky v rozmezí tří minut ale rozhodly o vítězi duelu a posledním čtvrtfinalistovi.

"Tím, že se předkolo hrálo na pět zápasů, jsme si to trochu zkomplikovali. Času na odpočinek moc nebude. Bude to těžké, navíc Třinec má obrovskou sílu v útoku. Většina kluků toho má určitě dost. Zatím jsme to obdivuhodně zvládali. Možná budeme muset do hry zapojit další hráče, uvidíme," řekl na toto téma kouč Pardubic Zdeněk Venera.

Lídrem Pardubic v cestě za postupem z předkola byl, co se kanadského bodování týče, Radoslav Tybor. Slovenský útočník ve službách Východočechů vsítil ve čtyřech zápasech předkola šest branek, spolu se svými parťáky z formace Noskem a Radilem sesbírali jedenáct kanadských bodů.

Obrana Ocelářů si bude muset ale dát pozor také na elitního střelce Pardubic - Petra Sýkoru. Ten v předkole sice vsítil "jen" tři branky, častokrát ale ohrožoval branku soupeře z nečekaných brejků. Záda svým spoluhráčům v předkole kryl Július Hudáček, který odchytal všechna utkání předkola. Slovenský gólman předkolo zakončil s úspěšností 91,47% a jedním čistým kontem.

Poslední zápas Pardubic:

16. března: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Slavia Praha 6:4 (1:2, 2:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 16. Kočí (Kolář), 26. Semorád (Kočí), 30. Zohorna (Cetkovský), 41. Sýkora (Zohorna), 42. Tybor (Gregorc, Sýkora), 44. Tybor (Kolář) – 1. Bednář (Krenželok, Kolařík), 7. Skokan (Poletín, Šenkeřík), 29. Jelínek, 39. Wharton (Bednář, Krenželok).

Sestava Pardubic v posledním zápase: Hudáček – Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, Kočí – Sýkora, Cetkovský, Zohorna – Radil, Nosek, Tybor – Kolář, Nahodil, Semorád.

Martin Růžička zakončil boje s Pardubicemi parádně. Na ledě ČEZ arény ve východočeském městě vstřelil v 51. kole tři branky a podílel se tak značnou mírou na třinecké části výsledného skóre z pohledu Ocelářů 5:7.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři mají za sebou historicky druhou nejúspěšnější základní část v extraligových dějinách klubu. Třinečtí v dvaapadesáti kolech získali devadesát pět bodů, za svým maximem z mistrovské sezóny 2010/2011 zaostali o pouhý jeden bod. Druhá příčka přisoudila Slezanům do čtvrtfinále soupeře z předkola, po infarktové sérii se Slavií se jím staly Pardubice.

Druhé místo, hned za suverénní Spartou, rázem z Ocelářů udělalo jednoho z největších adeptů na titul. Nikdo z týmu se ale tak daleko ještě nedívá, ví, že před nimi stojí první překážka, a tou je čtvrtfinále. "Naším úkolem je nyní zvládnout úspěšně 1.kolo vyřazovacích bojů, což bude nesmírně těžké. Rádi bychom se dostali co nejdál, ale teď je před námi čtvrtfinále. Nejdříve musíme pro náš postup do semifinále čtyřikrát porazit Pardubice. A všichni víme, že play-off je nová soutěž, začíná se od nuly a všichni mají stejnou šanci postoupit. Bude to velmi těžké, ale z týmu cítím odhodlání, udělat maximum pro postup," řekl lodivod Ocelářů Jiří Kalous.

Oceláři se na druhé místo vyšvihli především díky parádně zvládnuté poslední čtvrtině dlouhodobé části, ve které získali celých 33 bodů. Konta soupeřů nejvíce zatěžovala první formace Třince ve složení Adamský - Polanský - M. Růžička. Rekordman loňského ročníku v závěru ZČ předváděl výkony, na které byli fanoušci zvyklí z minulého roku. Růžička v posledních třinácti kolech zaznamenal 29 bodů. "Zatím nám to klape. Pro nás bylo velice důležité, jak se zvedl Růža. Bylo jen otázkou času, kdy se chytne. S blížícím se play-off jde forma nás všech nahoru. Doufám, že všem vydrží zdraví," přeje si před vyřazovací částí Martin Adamský.

Poslední zápas Ocelářů:

7. března: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Steel 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Polák (Bonk, Martin Růžička), 23. Zíb (Květoň, Rákos), 30. Květoň (Peterek, Linhart) - 31. Stehlík (Kolouch, Tomi).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec – Galvas, Roth, Linhart, Trončinský, Zíb, Nosek, Foltýn, Matyáš, Krejčí – Adamský, Polanský, Martin Růžička – Polák, Bonk, Orsava – Rufer, Rákos, Květoň – Hrňa, Peterek

Lukáš Zíb dal vítěznou branku posledního vzájemného měření sil mezi moravskoslezskými rivaly – Oceláři z Třince a z Vítkovic.

Vzájemné zápasy

První vzájemný duel Třince a Pardubic se odehrál v půlce října v Třinci. Rozhodující gól zápasu dal už v 10. minutě Radim Matuš. Třinečtí dále navyšovali své vedení, když se trefil ještě Adamský a po půlce zápasu Polanský. Jednalo se o druhé čisté konto brankáře Šimona Hrubce v sezóně. Koncem listopadu se hrál druhý vzájemný zápas, tentokrát v Pardubicích. Oceláři od 14. minuty díky Polanskému vedli až do závěru utkání. Domácí těsně před koncem Radilem srovnali a hned po začátku prodloužení rozhodl o držiteli extra bodu Nosek. Oceláři tedy ztratili dva body během dvou minut. Začátkem ledna se hrál dosud poslední zápas Třince s Pardubicemi na ledě Werk arény. První třetina byla vyrovnaná a skončila 2:2. Rozhodující gól vstřelil ve 37. minutě nejproduktivnější obránce soutěže Roth. Pečeť na zápas dal v předposlední minutě Růžička. V posledním zápase Pardubic s Třincem to dlouho vypadalo na nepříliš lichotivý výsledek z pohledu slezského týmu. Oceláři prohrávali po dvou třetinách již 2:6. Avšak dva góly Růžičky, který tímto završil hattrick, a druhý gól Poláka zapříčinil snížení na rozdíl jediného gólu – Pardubice se rázem musely obávat o výsledek. Ďaloga definitivně potvrdil výsledek až v poslední minutě gólem do prázdné branky.

13. října: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Matuš (Ostřížek), 19. Adamský (Polanský, Gorškov), 34. Polanský (Roth, Linhart).

29. listopadu: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Oceláři Třinec 2:1 po prodl. (0:1, 0:0, 1:0/1:0)
Branky a nahrávky: 59. Radil (Zdráhal, P. Sýkora), 61. T. Nosek (Radil, Benák) – 14. Polanský.

12. ledna: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Orsava (Bonk, Hrabal), 10. Polanský (Adamský, Roth), 37. Roth (Martin Růžička), 59. Martin Růžička (Polák, Bonk) – 5. Zohorna (Nosek), 11. Nahodil (Tybor, Ďaloga).

4. března: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Oceláři Třinec 7:5 (2:1, 4:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 10. Vašíček, 14. Kolář (Zohorna), 21. Radil (Vašíček, Nosek), 27. Zohorna (Sýkora), 27. Tybor (TS), 38. Kolář, 60. Ďaloga (Nosek) – 17. Růžička (Nosek, Bonk), 29. Polák (Polanský), 43. Růžička (Krejčí), 47. Růžička (Polanský, Adamský), 51. Polák (Růžička, Bonk).

Bilance venku v play-off: 2 zápasy, 1/1, skóre 4:3
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 34:25, 19 bodů
Aktuální série: 1 výhra
Vítěz kanadského bodování v základní části: Tomáš Nosek 44 (19+25)
Lídr kanadského bodování v play-off: Radoslav Tybor 6 (6+0)
Nejlepší střelec v základní části: Tomáš Nosek 19
Nejlepší střelec v play-off: Radoslav Tybor 6
Nejlepší nahrávač v základní části: Tomáš Nosek 25
Nejlepší nahrávač v play-off: Tomáš Zohorna 5
Nejproduktivnější obránce v základní části: Václav Benák 21 (7+14)
Nejproduktivnější obránce v play-off: Václav Benák 4 (1+3)
Nejvíce času na ledě – průměr v play-off v základní části: Václav Benák 22:09
Brankáři v základní části: Július Hudáček, 28 zápasů, úsp. 92,37 %, prům. 2,39 g/z, 2 SO
Dušan Salfický, 15 zápasů, úsp. 92,67 %, prům. 2,30 g/z, 2 SO
Martin Růžička, 12 zápasů, úsp. 90,86 %, prům. 2,75 g/z, 2 SO
Brankáři v play-off: Július Hudáček, 5 zápasů, úsp. 91,47 %, prům. 2,21 g/z, 1 SO
Hrál v drese soupeře: nikdo.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec v základní části

Umístění v tabulce: 2.
Bilance: 52 zápasů, 29-3-2-18, skóre 163:132, 95 bodů
Bilance doma: 26 zápasů, 19-1-0-6, skóre 91:51, 59 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 9 výher – 1 prohra, skóre 53:24, 27 bodů
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 55 (26+29)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 26
Nejlepší nahrávač: Jiří Polanský, Martin Růžička oba 29
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 29 (11+18)
Branislav Konrád, 3 zápasy, úsp. 89,47 %, prům. 3,81 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Radek Bonk, Daniel Rákos, Tomáš Linhart.

Koutek ocelářských zajímavostí v základní části

Největší počet hitů: Daniel Rákos 71
Radegast index: Tomáš Linhart 148
Bilance trestných střílení – hráč v poli: Daniel Rákos 100 % (1 vstřelený z 1)
Bilance trestných střílení – brankář: Branislav Konrád oba 100 % (1 chycený z 1)
Bilance nájezdů - hráč v poli: Jiří Polanský 75 % (3 vstřelené ze 4)
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík 100 % (5 chycených z 5)