Výborná práce! První semifinálový souboj pro Oceláře!

29.03.2018 · Martin Stebel
Ocelová pěst udeřila mocnou sílou, tohle byla velká paráda! Zahajovací duel semifinálové série Generali play off mezi Oceláři a hradeckým Mountfieldem přinesl velkou radost všem příznivcům třineckého hokeje! Svěřenci trenérského tandemu Varaďa-Zadina podali v ČPP aréně mimořádně disciplinovaný, kompaktní výkon ve všech formacích a zcela po zásluze zvítězili poměrem 4:1!
SF1, čtvrtek 29.3.2018
Mountfield HK
1:4
ČPP Aréna
Třetiny: 0:1, 0:2, 1:1  Branky a nahrávky: 46. R. Pavlík (Graňák, Zigo) – 2. Cienciala (Krajíček, Polanský), 34. Polanský (Svačina, Matyáš), 38. Cienciala (O. Kovařčík, Krajíček), 60. Doudera Rozhodčí: Hribik, Lacina – Brejcha, Zíka Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1 Diváci: 6308 Střely na branku: 27:30. Střely mimo: 16:12. Zblokované střely: 14:12. Hity: 11:7. Vhazování: 36:36. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4. Stav série: 0:1

Mountfield HK: Rybár (41. J. Pavelka) – Zámorský, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Pláněk, Vydarený – Smoleňák, Koukal (A), Červený – Jaroslav Bednář (C), Džerinš, Cingel – Köhler (A), Dragoun, Berger – Vopelka, Kukumberg, Zigo – R. Pavlík.

HC Oceláři Třinec: Hrubec (Hamerlík) – Krajíček (C), M. Doudera, D. Musil, Roth, Linhart (A), Matyáš – Rákos, Marcinko, Petružálek – Dravecký, R. Vlach, Hrňa – Adamský (A), Polanský, Svačina – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kofroň.

Do prvního utkání semifinále vstoupili Oceláři de facto v identické sestavě, jaká byla k vidění během sedmého střetnutí čtvrtfinále. Pouze na pozici třináctého útočníka nahradil Michala Kvasnicu David Kofroň. Od úvodu byli hosté aktivnější a zasloužená odměna na sebe nenechala dlouho čekat. Po 34 vteřinách dostali možnost hry v početní výhodě a hned první příležitost přetavili v gólovou radost.

Na pravém kruhu dostal hodně prostoru David Cienciala, svižnou střelou po ledě otřel puk o brusli Blaže Gregorce a Patrik Rybár inkasoval poprvé. Oceláři byli i nadále bruslivější a dělali domácí obraně značné problémy. Tvrdou ale nepřesnou ránu vyslal Rákos, poté se snažil prosadit Vlach, ale jeho pokus z mezikruží byl zblokován.

Úvodní možnost domácích měl na holi slovenský forward Cingel, jenže třinecká obrana jej v rozhodujícím okamžiku dokázala vytěsnit z optimální střelecké pozice. V polovině prvního dějství se nebezpečným projektilem prezentoval hradecký bek Pláněk, který pálil z pravého křídla. Šimonu Hrubcovi sice vypadl kotouč, ale nakonec kus černé pryže putoval těsně mimo.

Ve čtrnácté minutě byl blízko kapitán Krajíček, který se ocitl mezi kruhy v dobré pozici, ovšem o centimetry minul pravou tyč. Aktivitou hýřila především čtvrtá formace hostů. V závěrečných minutách měl nadějné příležitosti Michal Kovařčík, ale ani v jednom případě na Patrika Rybára nevyzrál.

Druhá část odstartovala náporem východočeského mužstva. Bylo to především tím, že domácí hráli dlouhou přesilovku pěti proti třem. Hrozila hlavně dvojice Bednář-Koukal. Zkušení útočníci zle-nedobře zatápěli, ale ocelářská obrana díky hrdinské bojovnosti odolala. Vidět byl i třinecký odchovanec ve službách Mountfieldu Filip Pavlík, jenž si dobře vyjel na pravém kruhu a mířil na přední tyč, Hrubce ale trefil jen do hrudníku!

Na druhé straně Adamský dostal dobrou přihrávku na vrchol kruhů a mohl vypálit z nebezpečné pozice, jenže touš mu ve finální fází odskočil z čepele! Adamský dostal dobrou přihrávku na vrchol kruhů a mohl vypálit z nebezpečné pozice, jenže touš mu sjel z čepele! Když na časomíře svítila hodnota 33:08, Slezané už vedli o dva góly. Výbornou práci vykonal Jakub Matyáš, která aktivním forčekingem narušil rozehrávku Graňáka, k puku se dostal Svačina, jenž našel mezi kruhy volného Jiřího Polanského. Třinecký útočník s číslem 23 zvolil rychlou střelu příklepem k tyči a lapačka Rybára mávla do prázdna.

I závěr druhé dvacetiminutovky patřil Ocelářům. Dvě a půl minuty před druhou sirénou pádila dopředu dvojice Lukaš Krajíček-Ondřej Kovařčík. Druhý jmenovaný prudce vypálil, vyražený puk si před Rybárem našel David Cienciala a poměrně pohodlně dnes podruhé skóroval. Hradecký brankář měl notnou dávku štěstí v samotném závěru druhé periody, kdy za jeho zády dvakrát zvonila tyč po pokusech Rotha a Ciencialy.

Začátkem třetí části byl patrný tlak domácího mužstva. Prosadit se mohl kapitán Jaroslav Bednář, jenže prováhal ideální možnost a Hrubec jej betonem dokázal vychytat. Pár chvil poté zahrozil slovenský veterán Roman Kukumberg. Snížení přišlo v minutě 46. Na levém kruhu dostal příliš místa hradecký mladík Radovan Pavlík a pohotově zvedl kotouč do horní části branky.

Mountfield by i v dalších minutách aktivnějším týmem a třinecká obrana si na nedostatek práce stěžovat rozhodně nemohla. Blízko kontaktní branky byl především Köhler, jenž puk od zadního mantinelu poslal na pravý kruh, kde tvrdě pálil Pláněk. Mířil však pouze do náruče Hrubce. Hra se vyrovnala až okolo padesáté minuty, kdy se Oceláři dostávali do několika brejkových situací. Za zmínku stojí například solidní pokus Adamského z pravého křídla. V hradecké brance už v ten moment byl Pavelka, který po druhé části nahradil Rybára.

Závěrečné minuty už se nesly v poklidnějším duchu. Mountfield sice vyvinul urputnou snahu o korekci stavu, ale hostující obrana na čele s perfektním Hrubcem už odolala. Hradci nepomohla ani dlouhá přesilovka šest na tři, kdy puky divoce létaly kolem brankoviště, ale domácím scházelo více klidu a rozvahy. Třinecké vítězství navíc v čase 59:36 zpečetil střelou do prázdné branky Milan Doudera.

První bod série tak zcela po zásluze patří Ocelářům!

Václav Sýkora (Mountfield HK): "Z naší strany to byl jednoznačně špatný zápas. Měli jsme špatný pohyb, z toho vyplynulo, že jsme nehráli dobře na kotouči a byla tam spousta nepřesností a ztrát kotouče, z toho důvodu jsme si ani nevytvářeli gólové šance. Vykreslením toho vlastně byly dvě přesilové hry pět na tři. První na začátku druhé třetiny a druhá v průběhu třetí třetiny, kdy jsme teda ještě odvolali gólmani a hráli jsme šest na tři. Nevytěžili jsme z toho vůbec nic a proto ten konečný výsledek zápasu. Série pro nás začala špatně, ale já věřím, že se z toho dokážeme oklepat a ten zítřejší zápas bude diametrálně odlišný."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Nám se samozřejmě dnešní utkání bude hodnotit dobře. Myslím si, že jsme měli výborný vstup do utkání. V první třetině jsme výborně bruslili a měli jsme dobrý pohyb. Kluci si šance, které si vytvořili, zasloužili a myslím si, že s menším výpadkem v prvních pěti minutách druhé třetiny, kdy jsme se dostali do problémů vyloučeními, jsme odehráli nelepší druhou třetinu v letošním play-off. Z toho pramenily ty branky. V třetí části Hradec přidal, pomohl mu brzký gól, ale myslím, že jsme si to dobře takticky ohlídali, nedávali jsme domácím velké příležitost na brankovišti a hodně střel jsme zblokovali. Myslím si, že kluci za to vzali a tou ubráněnou přesilovou hrou domácích jsme ten zápas nakonec překlopili na naši stranu. Velmi si ceníme prvního bodu v sérii, ale série bude dlouhá. Nic nekončí, zítra je nový den. My si odpočineme a připravíme se na zítřejší utkání, které si myslím, že bude dost podobné."