První derby týdne končí pod Javorovým vítězstvím hostí

24.10.2017 · Michal Samiec
Hokej na vysoké úrovni, zápas s nasazením na úrovni utkání vyřazovacích bojů. To nabídlo druhé derby mezi Třincem a Vítkovicemi, které se uskutečnilo v této sezóně ve Werk areně. Tři body berou hosté. Oceláři mají šanci na reparát již v pátek, kdy se hraje v Ostravar aréně.
30.kolo, úterý 24.10.2017
3:4
Třetiny: 2:2, 1:1, 0:1  Branky a nahrávky: 5. M. Doudera, 11. Dravecký (Marcinko, Martin Růžička), 21. M. Doudera (Krajíček) – 4. O. Roman (Klok), 12. Trška (Kolouch, Tybor), 36. D. Květoň (O. Roman), 53. Výtisk. Rozhodčí: Staňo, D. Konc – Lederer, Tvrdoň. Vyloučení: 7:8, navíc Linhart (Třinec) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 4 614. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (53. Strmeň) – Krajíček, M. Doudera, Roth, D. Musil, Jank, Linhart – Martin Růžička, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – Irgl, Rákos, Hrňa – Chmielewski, M. Kovařčík, Cienciala
HC Vítkovice Ridera: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Olesz, Lev, Š. Stránský – Szturc, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, Hudeček, Tomi

Sto čtvrté moravskoslezské derby začalo pod Javorovým pěkně zostra. Již po šedesáti vteřinách většina diváků ve Werk areně vyskočila ze svých sedaček nadšením, nicméně byla to radost předčasná. Roth sice trefil úplně prázdnou branku, ale rozhodčí předtím přerušili hru kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti. První regulérní gól padl zhruba o dvě minuty později a na druhé straně, do branky pod třineckým kotlem, kde v první třetině chytal Šimon Hrubec. Klok posunul puk na Ondřeje Romana, který si sjel na osu a skrze bránícího třineckého hráče prostřelil domácího brankáře. Hned po Romanově brance si dlouhý, ale bezbrankový tlak vytvořila Rákosova formace. Vyrovnávací branka padla až o pár okamžiků později. Baranka fatální rozehrávkou našel jen na levém křídle na modré čáře stojícího Milana Douderu, který ukořistil puk, popojel si směrem k Bartošákovi a vyrovnal.

V sedmé minutě byli najednou vyloučení hned tři hráči, dva z toho na straně Vítkovic, což rezultovalo v přesilovku Ocelářů. Ti svou klíčovou zbraň při prvním pokusu za posledních 67 minut, protože tak dlouho jim soupeři početní převahu nenabídli, nevyužili. Nejnebezpečněji se jevila Svačinova střela po kombinaci exvítkovických hráčů, když mu nahrál Irgl. Domácí třináctka ale Bartošákovu branku minula. Další branka padla 21 sekund po polovině úvodní tercie. Lev zůstal ležet uprostřed vlastního obranného pásma po střetu s Marcinkem, tím vznikl Ocelářům prostor pro kombinaci. Puk putoval po ose Martin Růžička – Marcinko – Vladimír Dravecký a třetí jmenovaný zakončil rychlou střelou k tyči. Vyrovnání ale stejně jako v prvním případě v utkání přišlo rychle. Obránce Peter Trška z prostoru mezi modrou čárou a kruhem švihem poslal puk na Hrubce, který toho příliš neviděl, touš tak zapadl za brankovou čáru. Do konce úvodní dvacetiminutovky byli mírně aktivnějším týmem hosté, ale i Třinečtí si vypracovali střelecké pozice, žádné však nebyly natolik nebezpečné, aby z nich padla branka.

Druhá třetina pokračovala v nastoleném trendu velmi atraktivního a vzrušujícího hokeje. Do prostřední hrací doby vstoupili hosté v početní výhodě, navíc po 33 sekundách přisedl k Růžičkovi Jank a zdálo se, že Vítkovičtí mají výbornou příležitost překlopit skóre na svou stranu. Hned na začátku dvojnásobného oslabení ale vyvezl puk až za Bartošákovu branku Milan Doudera. Když si uvědomil, že k němu hostující hráči přistupují až příliš ležérně, vybruslil z pravého křídla, z Ondřeje Romana udělal na modré čáře figurínu, vybruslil si na osu, kde se ocitl zcela sám a prostřelil brankáře Vítkovic mezi betony. Domácí se mohli prosadit ještě o pár chvil později v oslabení čtyř proti pěti, Růžička dostal namazáno od Linharta na útočnou modrou, ale v poslední chvíli byl odzbrojen. Ve 24. minutě měl výbornou příležitost navýšit vedení domácích Polanský, ale přihrávku mezi kruhy v přesilové hře v branku nepřetavil.

Následujících zhruba osm až deset minut prostřední hrací doby významně ovlivnily přesilovky a oslabení. S hráčem navíc v poli hráli domácí, když Olesz namazal tvrdě a nebezpečně na mantinel Michala Kovařčíka. Oceláři drželi hostující čtveřici celé dvě minuty v pásmu, ale branku Bartošáka neodemkli. Pak hráli přesilovku i hosté, vyloučen byl Krajíček. Nejnebezpečněji se jevila rána Slobody od modré, kterou Hrubec zlikvidoval efektivně i efektně lapačkou. Klíčové pro závěr druhé třetiny bylo vyloučení Baranky na konci 34. minuty. Nejprve domácí brankář při vlastní přesilovce od zadního mantinelu namazal na levém křídle stojícímu Szturcovi, který ale puk do prázdné branky nenasměřoval, pouze do betonu vracejícího se Hrubce. O pár sekund později na druhé straně akci dvou na jednoho neproměnil v gól Adamský, trefil pouze boční síť. Netrvalo dlouho a puk se v této neuspořádané pasáži hry do branky nakonec dostal. Podobnou akci, tedy dva na jednoho, a také v oslabení, ale v klasickém ve čtyřech, zakončil do Hrubcovy sítě David Květoň. Po dvou hracích dobách tak bylo šest branek rozděleno rovnoměrně mezi oba týmy.

Třetí část mohla gólově začít ve čtyřiačtyřicáté minutě. Nejprve po akci hostů, kdy nebezpečně střílel Zdráhal a hosté dvakrát doráželi, naposledy Lev tak, že puk prosvištěl Hrubcovým brankovištěm. Následně na druhé straně hrozila čtvrtá formace, především Aron Chmielewski, vyslanec polského hokeje ve třineckých barvách měl dvakrát vysloveně branku na holi. Po polovině závěrečné hrací doby mohli vstřelit gól opět hráči týmu HC Vítkovice Ridera. Tyborovu střelu zlikvidoval výborným zákrokem Hrubec, následně tvrdou ránou příklepem zkoušel štěstí Szturc. Skóroval až o pár okamžiků později sváteční střelec Jan Výtisk, kterému to ale proti Ocelářům padá docela často. Pokusy Tybora a Tršky ještě domácí obrana odvrátila, ale ránu z první od modré již Hrubec nezastavil. Domácí Oceláři ještě měli do konce utkání možnosti i čas vyrovnat. Přičinlivá byla především první formace, ale obrana hostujícího týmu na čele s brankářem Bartošákem odolala a tak tři body putovaly do vítkovického autobusu na krátkou cestu domů. Již o tři dny později, v pátek 27. října, je na programu pravidelné utkání 17. kola, kdy se oba týmy potkají znovu. Tentokrát se bude hrát v Ostravar aréně.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Bylo to výborné utkání. Myslím, že jsme měli více ze hry, ale bohužel místo abychom za stavu 3:2 dali gól do prázdné branky, tak jsme z protiútoku dostali gól na 3:3. Tam se, myslím, zápas lámal v té přesilovce."

Pavel Trnka (HC Vítkovice Ridera): "Bylo to derby, jak má být. Jiskřilo to, byla tam spousta osobních soubojů a padaly i góly, což diváci museli ocenit. Pro nás to byl zápas s dobrým koncem."