Ofenzivní hody: Oceláři vítězí na Spartě 5:3!

03.01.2018 · Martin Stebel
V úvodním extraligovém střetnutí nového kalendářního roku se znovu naplno dokumentovala skutečnost, že Ocelářům se v poslední době daří lépe na ledech soupeřů. V největší středoevropské hokejové aréně svěřenci trenérské dvojice Varaďa-Zadina zvítězili po divokém průběhu dvoubrankovým rozdílem, udrželi čtvrtou tabulkovou pozici a venku bodovali už posedmé za sebou!
36.kolo, středa 3.1.2018
Sparta Praha
3:5
O2 aréna
Třetiny: 2:2, 1:3, 0:0  Branky a nahrávky: 4. T. Pavelka (Forman, Pech), 12. Klimek (Forman, Pech), 22. Klimek (Pech, Forman) – 14. Martin Růžička (Roth, Marcinko), 19. Krajíček (Polanský, Svačina), 21. Marcinko (Krajíček), 27. Jank (Svačina, Adamský), 28. M. Kovařčík (R. Vlach, Hrňa). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič – Klouček, Hynek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Střely na branku: 36:25. Zblokované střely: 11:7. Hity: 8:13. Vhazování: 45:32. Radegast index: 10:29. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 2:3, 3:3, 3:5. Nejlepší hráči: Lukáš Klimek – Erik Hrňa. Diváci: 5 805.
HC Sparta Praha: J. Laco (Honzík) – Piskáček, Kalina, Ďaloga, T. Pavelka, Z. Michálek, Nedomlel – Říčka, P. Vrána, Kudrna – Reichenberg, J. Hlinka, Jarůšek – Klimek, Pech, Forman – Rousek, Pšenička, Uher.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (Hamerlík) – Krajíček, M. Doudera, Linhart, Roth, Jank, D. Musil – Rákos, Marcinko, Martin Růžička – Dravecký, R. Vlach, Hrňa – Adamský, Polanský, Martynek – Svačina, Mikulík, Cienciala – M. Kovařčík.

Do souboje Ocelářů na Spartě už podle očekávání zasáhl Roman Vlach, který našel místo na centru druhé formace s Hrňou a Draveckým. Od začátku se hrálo ve vysokém tempu a brankáři na obou stranách měli nemálo práce. Na konci čtvrté minuty nechali hosté hodně prostoru Tomáši Pavelkovi a exlitvínovský bek z levého kruhu umístil kotouč poprvé do sítě.

Pražané svoje vedení navýšili v čase 11:17, kdy se mezi kruhy zjevil Lukáš Klimek, kterého nahrávkou zpoza branky přesně oslovil Forman. Slezané však dokázali brzy reagovat. V početní výhodě se po souhře s Rothem z tradiční palebné pozice prosadil svým 21. gólem sezony Martin Růžička. Srovnáno bylo ještě před odchodem do šaten. V samotném závěru třinecké přesilovky adresoval puk mezi kruhy Polanský pro kapitána Lukáše Krajíčka a ten střelou po ledě překonal Jána Laca, který prožil debut ve sparťanské brance.

Svěřenci Václava Varadi a Marka Zadiny měli skvělý vstup do prostřední třetiny. Po 25 vteřinách rozvlnil sít před brankovištěm zcela neobsazený Tomáš Marcinko, jemuž optimálně nabídl puk Krajíček. Divoké utkání pokračovalo a Sparta rychle kontrovala. Minutu po třinecké brance bylo skóre znovu nerozhodné. V situaci dva na jednoho Pech žabičkou posunul kotouč pro Lukáše Klimka a exvítkovický forward se nemýlil.

Ofenzivní apetit Ocelářů však byl velkých rozměrů a rezultovala z toho další trefa. U hrazení se šikovně uvolnil Svačina, přesným pasem přihrál mezi kruhy Bohumilu Jankovi, na kterého obrana Pražanů trestuhodně zapomněla a v multifunkční 02 aréně znovu vedli hosté. Neuběhla ani minuta a Třinečtí borci opět zvedali ruce nad hlavy v radostném opojení. Kotouč zavezl do útočného pásma novic Vlach, jeho pokus sice nebyl přesný, ale puk se od zadního mantinelu divoce odrazil před Michala Kovařčíka, který jej dokázal vrátit do sítě - 3:5.

V dalším průběhu druhé části se už herní projev obou rivalů změnil, prim hrály obrany. Vyloženou možnost měl snad jen Martin Růžička v početní převaze. Tentokrát jej ale Ján Laco pravým betonem vychytal.

Poslední dvacetiminutovka mnoho hokejové krásy nenabídla. Sparťané logicky toužili zápas zdramatizovat, jenže defenziva Třince pracovala spolehlivě. Nebezpečné byly například střelecké pokusy Vrány či navrátilce z Ruska Ďalogy. Na druhé straně hrací plochy byl blízko ke skórování Jiří Polanský, ale ve finální fázi nezachoval chladnou hlavu. V samotném závěru se neujala ani velice solidní rána Romana Vlacha z pravého křídla, který gólem mohl okořenit svou premiéru v rámci třineckého hostování, ale nebylo mu zatím přáno, byť odehrál velmi solidní duel.

Suma sumárum, Oceláři vyhráli v O2 aréně 5:3 a mají tak na kontě v pořadí už třetí triumf v řadě na ledech soupeřů!

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Na rozdíl od Třince jsme měli sérii výborných utkání, kdy to byly opravdu hezké hokeje a hráli jsme týmově. Disciplinovaně. Dnes se nám po deseti vydařených minutách a dvou gólech trošku splašily hlavy a mysleli jsme si, že to půjde lehce. Třinec po zbytečném faulu využil přesilovku, dostal se na kontakt, pak využil i druhou přesilovku a začínalo se od znova. Nic se ale nedělo, hráli jsme dále. Bohužel jsme ale zaspali začátek druhé třetiny, začali jsme hrát netaktický splašený hokej a Třinec nás vycvičil z produktivity. Trestal naše chyby. Bohužel nám odskočil na dva góly a my se nedokázali vrátit zpět, i když se hráči snažili. Snaha tam byla, ale chyběl nám klid na hokejkách. Třinec už poté hrál chytře dozadu."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Po nevydařeném domácím utkání proti Zlínu jsme přijeli do Prahy s pokorou, ale zároveň s chutí začít nový rok vítězně. Dnes se to nerodilo lehce, v první třetině nás Sparta přehrávala, měla více ze hry v prvních deseti minutách, ale my jsme byli schopni ve dvou přesilovkách dát parádní branky a strhnout zápas na naši stranu. Ve druhé třetině jsme hráli výborný hokej, domácí jsme ztlumili rychlým gólem, vytvořili jsme si spoustu šancí a ubránili oslabení. Třetí třetinu kluci zvládli výborně takticky. Snažili jsme se nedostat do problémů a po bojovném výkonu jsou to pro nás skvělé tři body z ledu těžkého soupeře, který má nyní formu."