KalPa Kuopio - nový vítěz Spengler Cupu!

31.12.2018 · Martin Stebel, foto: Keystone, Gian Ehrehnzeller
DAVOS: Král je mrtev, ať žije nový král! Po třech letech, kdy na Spenglerově poháru dominoval výběr Kanady, poznal prestižní turnaj nového a trochu překvapivého, nicméně zaslouženého vítěze. Tím se stal finský tým z Kuopia, který dokázal favorizované javorové listy porazit po dramatu samostatných nájezdů!
Finále, pondělí 31.12.2018
Team Canada
Kuopio
1:2sn
Vaillant Arena
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 46. Winnik (T. Mitchell, Cracknell) – 52. Luostarinen (Lappalainen, Nuutinen), rozh. náj. Rissanen Rozhodčí: Watson, Wiegand – Progin, Wüst. Vyloučení: 5:5 Bez využití. Diváci: 6 300 (vyprodáno). Střely na branku: 40:24 Průběh utkání: 1:0, 1:2

Team Canada: Fucale (Coreau) – Quincey, Fabbro, Wiercioch, Bieksa, Després, Noreau (A), Curran – DiDomenico, Ebbett (C), D´Agostini – Micflikier, Emmerton, Boychuk – Lapierre, D. Moore (A), Dalpe – Winnik, T. Mitchell, Cracknell – Knelsen.

KalPa Kuopio: Godla (Manzato) – Wilson (A), Leskinen, Seppälä, Fairchild, Mäkinen, Gröndahl, Lappalainen, Nousiainen – Texier, Rissanen (A), Ruuttu – Klemetti, Luostarinen, Nuutinen – Könönen, Sebok, Jokinen (C) – Knuutinen, Vainiola, Piipponen.

Kanadský výběr od začátku finálového souboje naznačil, že nechce ponechat nic náhodě. Na konci první minuty pálil z křídla tvrdě Emmerton, ale Denis Godla byl připraven. Zámořský tým byl i nadále aktivnější, jenže nadějný bekhend Winnika postrádal větší přesnost. Mužstvo ze severu Evropy se osmělilo až okolo sedmé minuty, kdy Zach Fucale v kanadské kleci likvidoval několik tvrdých ran od modré. Do brejkové situace se dostal mladý francouzský útočník KalPy Texier, jenže v rozhodujícím okamžiku byl z palebné pozice odtlačen.

Pěkným zákrokem se prezentoval slovenský brankář Godla, jenž vzorným semafórem pokazil radost aktivnímu Winnikovi, který střílel z mezikruží. Kuopio zkoušelo zahrozit v početní výhodě. Puky létaly skrz pásmo, ale kanadská defenziva odolala. Závěr prvního dějství byl oboustranně vyrovnaný. Hra se přelévala ze strany na stranu, k vidění byly pouze náznaky šancí, do kabin se proto šlo za nerozhodného stavu.

Prostřední část začala aktivitou javorových listů. Před brankou se zjevil nekrytý Ebbett, jenže gólman Kalpy zareagoval výtečně. Ve 25. minutě mohl naopak skórovat Könönen, jenž dostal hodně místa u brankoviště, ovšem byl nakonec zpacifikován. Kanaďané zahrozili během přesilovky, kdy byl velmi pružný Godla v ohni střel, ale čisté konto ještě uhájil. Postupem času však bylo evidentní, že favorit turnaje přebírá otěže finálového zápasu, ale finský sok velmi statečně držel krok.

KalPa se okolo poloviny základní hrací doby zaměřila na rychlé brejky, v několika případech byla nebezpečná, jinak se ale hrálo převážně v obranné zóně finského soupeře. Do zakončení se postupně dostávali například Emmerton či Lapierre, oběma scházela lepší muška. Kuopio dokázalo v závěru druhé periody díky nesmírné obětavosti ubránit rovněž oslabení, kdy Kanaďané svému rivalovi pořádně zatápěli.

Úvodní branku tak zaplněná Vaillant aréna viděla v čase 45:16. Samostatný únik Mitchella ještě brankář Godla dokázal zpacifikovat, ale proti pohotové dorážce Daniela Winnika už byl slovenský sympaťák bezmocný. KalPa po inkasované brance rozhodně nesložila zbraně a brzy byla zcela po zásluze odměněna. Střelecký pokus Lappalainena ze zápěstí ještě Fucale dokázal s notnou dávkou štěstí zkrotit, ale před brankovištěm stál duchapřítomný Eetu Luostarinen a bekhendová dorážka dvacetiletého mladíčka už si našla cestu do sítě!

Závěrečné minuty nabídly další festival svižného hokeje, mírnou územní převahu měl klub ze země tisíce jezer, ale skóre se už před základní hrací dobou nezměnilo. Také prodloužení přineslo skvělý hokej ve vysokém tempu. Oba gólmani však předváděli velmi kvalitní zákroky a vítěze jsme tak poznali až v nájezdech. Ty rozhodla teprve osmá série, kdy se krásně z bekhendové strany prosadil Jaakko Rissanen. Spengler Cup tak má po čtyřech letech nového vítěze, při historicky první účasti se naprosto oprávněně radují hráči KalPy Kuopio.