Do třetice všeho dobrého! Oceláři jsou ve finále!

08.04.2018 · Michal Samiec
Ocelářská cesta letos zamířila do finále. Počtvrté v historii klubu se bude hrát pod Javorovým o titul. Potřetí v řadě semifinálový zápas Ocelářů s královéhradeckým Mountfieldem skončil v prodloužení, poprvé se radovali třinečtí hokejisté. Finále trefil Ondřej Kovařčík.
SF6, neděle 8.4.2018
Mountfield HK
2:1p
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 – 1:0  Branky a nahrávky: 28. Chmielewski (O. Kovařčík), 69. O. Kovařčík (Polanský) – 45. Džeriņš (Bednář, Červený). Rozhodčí: Hodek, Mrkva – Lhotský, Tošenovjan. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 904. Střely na branku: 33:16. Střely mimo: 11:15. Zblokované střely: 10:19. Hity: 16:7. Vhazování: 37:38. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Konečný stav série: 4:2.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Roth, D. Musil, L. Kovář, Linhart – J. Petružálek, Cienciala, Rákos – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski.
Mountfield HK: Rybár – Gregorc, Zámorský, Graňák, F. Pavlík, Cibuļskis, Pláněk – Červený, Koukal, Smoleňák – M. Látal, Kukumberg, Bednář – R. Pavlík, Džeriņš, Cingel – Šimánek, Dragoun, Köhler.

Úvodní dvacetiminutovka přinesla velmi opatrný a vyrovnaný hokej. Mírným tlakem začali domácí Oceláři, při prvních střídáních se každé z pětek třineckého týmu podařilo hosty udržet v jejich pásmu, jednalo se ale o tlak veskrze platonický. První zajímavou příležitost měli hosté ve třetí minutě, když se jim rýsovala akce tří na jednoho, vše ztroskotalo na nepodařené přihrávce do střelecké pozice. O minutu později první přímou střelu na Rybára vyslal od modré Krajíček, brankářská jednička královéhradeckého týmu puk vyrazila, nikdo z Třineckých nebyl v okolí branky na dorážku. V šesté minutě si poprvé v zápase hosté pohrávali s domácí pětkou, když ji uzavřeli v jejich obranném pásmu. Nevytvořili si žádnou střeleckou pozici, gól z toho tedy nebyl. Zajímavou šanci měl domácí Třinec zhruba o tři minuty později. Rothovi se nepodařila střela od pravého mantinelu, puk se dostal k volnému Hrňovi, který z mezikruží ještě hledal lépe postaveného Draveckého. Třinecké dvaadvacítce střela nesedla a skončila vedle. Do konce třetiny byla Werk arena svědkem ještě zhruba dvou až tří pasáží, kdy jeden nebo druhý mančaft uzavřel svého soka v jeho obranné tercii, ale žádná nebezpečná situace nevznikla. Největší šanci úvodní hrací doby měl v 19. minutě hradecký Martin Látal, který šel za dloubáčkem z vlastního obranného pásma, těsně před Hrubcem dokázal přebruslit Rotha a ještě píchnout do puku, který orazítkoval tyč!

Jak úvodní třetina přinesla spíše opatrný hokej, tak pořádné grády dostalo šesté semifinále v prostřední hrací době. První desítky sekund a minuty patřily jednoznačně týmu z Hradce Králové. Již v první minutě nebezpečně střílel přes obránce s tečí Kukumberg, následně byli hosté v situaci tři na jednoho, ale Látal v obrovské šanci u pravé tyče neposlal puk za Hrubce. Ve třetí minutě opět vyrostl jako socha před třineckým brankářem hradecký mrakodrap Smoleňák, ale ve své oblíbené disciplíně, tedy tečování střely od modré, tentokrát neuspěl a domácího maskovaného muže nepřekonal ani z dorážky z otočky. V osmé minutě měl velkou šanci při dorážce střely Radovana Pavlíka, která se odrazila od mantinelu před Cingela, ale třinecká třicítka byla na místě. Nedáš dostaneš. Není snad otřepanějšího sportovního klišé, ale i dnes pod Javorovým platilo. Po buly v útočném pásmu nesmírnou bojovností získal za brankou puk Ondřej Kovařčík, poslal mezi kruhy na Arona Chmielewského a ten kus černé gumy pověsil do Rybárovy sítě. Polský útočník nastoupil v play off 2018 teprve podruhé a vstřelil svůj premiérový gól ve vyřazovacích bojích v kariéře.

Od tohoto okamžiku otěže zápasu třímali Oceláři a měli do závěru tercie více ze hry. Dvě obrovské šance viděli diváci ve třinecké hale pod kotlem domácích fanoušků, kde ve druhé třetině chytal hradecký gólman. Nejprve Cienciala lehce posunul puk na Petružálka, který operoval přímo před Rybárem. Hráč s číslem 88 se nedokázal vytočit do střelecké pozice a byl pokryt. Zhruba šest minut před koncem hrací doby dokázal udržet puk v útočném pásmu Hrňa, najel si do dobré pozice mezi kruhy a poslal touš lehce nad. Akce ale pokračovala, poněvadž puk se od tvrzeného skla odrazil přímo před Marcinka, na kterého zívala prázdná branka. Domácí vousáč poslal puk vysoko. Následovala dvě vyloučení hostujících hráčů, první v zápase vůbec. Po vyloučení Graňáka mohli skórovat jak domácí, tak hosté – ti totiž podrželi puk, ušetřili sekundy a sami zaútočili při špatném střídání Ocelářů a jejich následném nedorozumění při rozehrávce.

Druhá přesilovka Třince, po zbytečném vyloučení hostujícího kapitána Bednáře, jenž se vtělil do role mstitele a sejmul Rákose osekávajícího se s Bednářovým spoluhráčem Červeným, měla pokračování ve třetí části hry. Oceláři přesilovku nevyužili, jednu dobrou příležitost měli, když po Petružálkově zavezení Marcinkovu střelu pokryl Rybár. Třinečtí hokejisté se neupnuli k bránění nejtenčího možného náskoku, ale dál produkovali ofenzivní akce. Polanský hledal Adamského, jeho střela z první od mantinelu skončila nad. Petružálek našel mezi kruhy najíždějícího Ciencialu, ale i u akce třineckého objevu letošních vyřazovacích bojů byl hradecký brankář úspěšnější. Na konci čtvrté minuty po své střele byl před Rybárem příliš aktivní Polanský a byl vyloučen za sekání do gólmana. Hosté přesilovku využili už po osmi sekundách, křížnou přihrávku od Bednáře poslal bombou z pravého kruhu za Hrubce Andris Džeriņš. Zápas tedy necelých 16 minut před koncem normální hrací doby jako by začínal znovu.

Překlopit vedení na stranu hostů mohl v deváté minutě třetí třetiny Smoleňák, ke kterému přiskákal puk po souboji v rohu. Hradecká sedmdesátka ale nedokázala neposedný puk z bezprostřední blízkosti Hrubcovy branky trefit. Zbytek třetí třetiny přirozeně spěl opět a zase do prodloužení. Nejprve byli mírně aktivnější hráči hostujícího Mountfieldu HK – Köhler najížděl v akci dva na jednoho s Kukumbergem, Látal se dokázal natlačit před Kováře a nebezpečně vystřelit. Před koncem třetí části hry si vytvořili dobré šance i Oceláři, jako by v poslední možné chvíli chtěli odvrátit hrozbu nastaveného času. Hrňa neodbytně operoval kolem branky, v poslední minutě si na své konto ještě připsal bombu z levého křídla Dravecký. Další gól ale nepadl, třetí utkání po sobě v rámci této série tedy našlo rozuzlení v prodloužení.

Na začátku prodloužení mohlo rozuzlení přinést vhazování. Podobně jako v pátém utkání v Hradci Králové zkoušel překvapit Šimánek hned střelou z buly, ale střele tentokrát scházela patřičná přesnost. Na druhé straně zkoušel křížnou přihrávkou najít Rákose Ondřej Kovařčík. Střelu třinecké šestnáctky ale Rybár vytlačil. Neujala se ani táhlá střela Marcinka z jízdy od levého mantinelu. V mezičase byli schopni na až několik desítek sekund dlouhé pasáže zavřít svého soupeře v jeho obranném pásmu hráči Mountfieldu. Jak už to bývá, rozuzlení dramatu přinesl na jednu stranu šťastný a na druhou tragický okamžik. Cibuļskisovo vyhození ztlumil v rohu hlavní rozhodčí, Polanský poslal puk mezi kruhy na Ondřeje Kovařčíka a ten vymetl pavučiny v Rybárově brance. Zápas skončil 2:1 po domácí, série poměrem 4:2. Třinečtí hokejisté se mohou těšit na finále proti brněnské Kometě. To začíná v sobotu 14. dubna ve Werk areně.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Chci poděkovat Vaškovi za vřelá slova pro náš tým, velmi si jich vážím a děkuju, že série byla taková, jaká byla. Hradec nám to v posledních třech utkáních udělal extrémně těžké a opravdu jsme se museli vydat do maxima. Dnešní zápas byl z naší strany zpočátku velmi dobrý, měli jsme výborný pohyb, i když nás Hradec nepouštěl do vážnějších šancí. Potom ve druhé třetině jsme nejdřív tahali za kratší konec, se štěstím jsme to ubránili a pomohl nám gól Arona Chmielewskiho. Ten nás posadil do sedla a vytvořili jsme si spoustu příležitostí. Škoda, že nám to tam nepadlo. Po smolném vyloučení, které jsme nepřestáli, se zápas srovnal. Jsme velmi rádi, že postupujeme dál, a vážíme si situace, ve které se nacházíme. Těšíme se na finále s Kometou, která podle mě zaslouženě postoupila přes Plzeň. Bude to parádní zakončení sezony, která se pro nás vyvíjí velmi dobře.“

Václav Sýkora (Mountfield HK): „Chci především pogratulovat Vaškovi a celému týmu Třince k postupu do finále a popřát jim hodně štěstí. Co se týče zápasu, chtěli jsme sérii ještě vrátit do Hradce a dotáhnout ji do sedmého zápasu. Domácí nastoupili velkým tlakem, což jsme očekávali a tak nějak jsme splnili svůj plán, abychom stav po první třetině udrželi nerozhodný, případně vedli. Paradoxně jsme na začátku druhé třetiny byli aktivnější a soupeře zatlačili, ale v tu chvíli jsme dostali branku na 0:1, která nás trochu vykolejila. Po naší vyrovnávací brance v přesilové hře byl zápas hodně vyrovnaný. Došel až do prodloužení, kde byli domácí šťastnější. Sérii jsme špatně začali, ať už byly důvody jakékoli. Tlačit před sebou stav 0:3 na zápasy bylo hodně těžké, ale chtěl bych ocenit hráče za jejich snahu se nevzdat a zkusit sérii otočit. Bohužel se nám to nepodařilo, takže ještě jednou gratuluji soupeři a přeji jim, aby byli úspěšní i ve finále.“