MISTR 2023/2024

Třinecký dorost šéfoval extralize. Do play off vstoupí jako favorit

06.03.2022 · Patrik Czepiec
I bez svého nejproduktivnějšího útočníka Adama Cedza zvládli v sobotu třinečtí dorostenci domácí derby s Vítkovicemi (7:4), čímž úspěšně uzavřeli dlouhodobou část této sezony. Nyní na mladé Oceláře čeká přímý boj o pohár.

Žádný ze zbylých 11 týmů, které hrály ve dvou elitních skupinách o účast v play off, neposbíral více bodů než Slezané. Ti tak pro fanoušky připravili nejlepší možnou pozvánku do WERK ARENY. Pro zápasy dorostu navíc platí vstup zdarma.

Vládci základní části i nadstavby

Svěřenci bývalého vynikajícího obránce Marka Malíka, který mužstvo vede od předloňského května, se činili už během základní části. Se ziskem 42 bodů ve východní skupině Extraligy dorostu pláchli všem soupeřům, nejbližší pronásledovatel z Vítkovic ztrácel na Oceláře pět zápisů.

Třinečtí talenti prokázali mimo jiné fantastické skóre 90:37, ke kterému nejvýrazněji přispěla vysoká listopadová výhra s Havířovem v poměru 8:0. Největší problémy se naopak pojily s počátkem ročníku, kdy celek zpod Javorového v úvodních třech kolech dvakrát padl, což bylo zejména po předchozím prvenství v domácím President Cupu nemilým překvapením.

„Jakmile podáme výkon, kdy nám to nelepí, nemáme štěstí a zápas nezvládneme, tak se ho snažíme hodit za hlavu a vrátit se ke hře, kterou jsme do té doby předváděli,“ popsal splachovací strategii pro klubový web asistující kapitán Adam Cedzo.

Zkraje prosince už draci bojovali o pořadí v play off. Z celkových 20 zápasů nadstavby hned patnáctkrát odcházeli vítězně, čímž potvrdili, že jejich forma vzrůstá. Druhou Jihlavu pohodlně předstihli o devět bodů a vybičovali se k 91 vstřeleným brankám. Zároveň však byli s 251 trestnými minutami nejvylučovanějším celkem skupiny B.

Přichází vrchol sezony

Ve vyřazovací části se ovšem červenobílí potkají se soupeři, kteří jim do této chvíle kvůli omezení cestování zůstávali zapovězení.

Už ve středu tak Slezané v osmifinálové sérii vyzvou na domácím ledě daleký Chomutov. Postupující si musí zajistit dvě vítězná utkání. V pátek Oceláři vycestují na sever Čech k odvetě. Pokud bude série vyrovnaná, rozhodující klání by se hrálo v neděli opět ve WERK ARENĚ. Piráti proklouzli mezi postupující celky jen těsně, když ve skupině C o účast v play off o dva body pokořili Rytíře z Kladna.

Jestli se partě okolo kapitána Patrika Masnicy podaří potvrdil roli favorita, čekají na ni potenciálně další kola vyřazovací fáze. Čtvrtfinále a semifinále rozhodnou tři vítězná utkání, pouze finále se hraje na čtyři vítězné duely.

K spolufavoritům soutěže bude patřit také Mladá Boleslav (36 bodů v nadstavbě), Plzeň (35), Liberec (35) nebo pražská Sparta (35). Mezi východněji situovanými týmy se hlásí ještě Jihlava (34) či Zlín (29).

Nejpilnější Oceláři

Vyvedený ročník v podání Třince se samozřejmě musel odrazit i ve statistikách. Slovenský kat Adam Cedzo dlouho držel druhou pozici celkového bodování, ovšem v posledním utkání nadstavby nestartoval a padl na třetí, byť stále vynikající místo.

Sedmnáctiletá naděje zvládla v základní části 33 branek a 35 asistencí, což znamená, že si držela průměr dvou bodů na zápas. Ve statistice pravdy nasbíral Cedzo parádních +52 bodů.

„Našel jsem herní pohodu a snažím se hokejem bavit, nebrat všechno až tak vážně. Když se něco nepovede, věřím, že přijde další šance. Neberu takové věci na lehkou váhu, ale snažím se od nich odosobnit. Kdysi jsem se nad nimi stresoval, což mě brzdilo,“ prozradil jediný extraligový cizinec.

Mezi ofenzivními obránci Oceláři tak významné zastoupení neměli. Přesto skvělých 20 bodů nastřádal Michal Pospíšil, který nachystal svým kolegům mnoho parádních příležitostí.

V brankovišti si užíval nejvíc prostoru Jakub Milota, dokonce se s úspěšností zásahů v hodnotě 91,31 % vešel mezi 12 elitních gólmanů statistik. Záda mu hlídali Denis Heczko (10 startů) a Sebastian Michalík (8 startů).

Přijměte pozvání nejen na středeční utkání s Chomutovem, ale i další případné duely náctiletých Ocelářů v play off. Vaši podporu jistě ocení a pokusí se získat týmovou trofej.