Statistiky Ocelářů v základní skupině Ligy mistrů

08.10.2014 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři byli jedním ze šesti českých mančaftů, kteří se zúčastnili nově vzniklé soutěže Champions Hockey League. Tato iniciativa navazuje na několik neúspěšných pokusů vytvořit celoevropskou soutěž nejlepších hokejových klubů.

Slezané vstoupili do nově vzniklé ligy 21. srpna v domácím zápase s Bernem. Velmi solidně zaplněná WERK ARENA, do které se na premiéru týmu zpod Javorového přišlo podívat téměř 4000 fanoušků, viděla třinecký galakoncert. Oceláři vyhráli první třetinu díky gólům Polanského a Noska, a když Polanský zkraje druhé třetiny zvýšil na 3:0, bylo jasno. Berňané se sice snažili snížit, ale pak v oslabení ujel Trončinský a nádhernou parádou mezi nohama zvýšil na 4:0. Do konce se ještě trefil Linhart a dvakrát slepenými góly Orsava, který stanovil konečný výsledek utkání na 7:0. O dva dny později do Třince přijel Stavanger, ale Ocelářům se dařilo o poznání méně. Hosté neustále uskakovali, ve druhé třetině to bylo 1:3, 2:4. Třinečtí sice srovnali, ale v 56. minutě Norové využili třetí přesilovku a bylo rozhodnuto.

Týden před startem extraligové sezóny se Oceláři rozjeli poprvé do hokejové Evropy. Zápas v Bernu, na který odcestovala také skupinka třineckých fanoušků, dopadl nad očekávání dobře pro Třinecké. Svěřenci trenéra Kalouse nedali po celý zápas pochybovat, kdo vyhraje. Nakonec se skóre díky dvojgólovým Orsavy a Žejdla zastavila na 4:0. O další dva dny později se odehrála odveta také v Norsku se Stavangerem. Norové doma nedokázali potvrdit výhru z Třince a po dvou gólech Irgla a brance Draveckého podlehli 2:3.

Třinečtí před posledními dvěma zápasy, což bylo domácí utkání a následně severská odveta s Tampere, měli vše ve svých rukou. Měli bilanci tří výher a jedné porážky se skóre 18:7. Přesto svou šanci prováhali a nakonec se do play-off (konkrétně osmifinále) Ligy mistrů neprodrali. I s Tampere šlo všechno nejprve podle plánu. Velmi vyrovnané defenzivní utkání gólově otevřel ve 42. minutě Adamský, ale skóre 1:0 do konce nevydrželo. Hosté do konce třetí třetiny dvěma góly otočili a nakonec se radovali z výhry 2:1. Tu dokázali o dva týdny později ve Finsku připečetit další výhrou. Ocelářům moc šancí nedali – Třinec se poprvé a naposled prosadil až v 50. minutě gólem Krepse, ale to bylo už za stavu 0:5 z pohledu Slezanů.

Třinecké Oceláře v konečném účtování kromě Tappary Tampere, které je dvakrát ve vzájemných zápasech porazilo, přeskočil také norský Stavanger, jež v posledním střetnutí porazil Bern. Švýcaři s pouhými pěti body skončili za třetím Třincem až na posledním místě.

1. zápas Champions Hockey League, čtvrtek 21. srpna 2014
HC Oceláři Třinec – SC Bern
7:0 (2:0, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Polanský (Irgl, Adamský), 11. Nosek (Polanský, Irgl), 21. Polanský (Irgl, Žejdl), 37. Trončinský, 39. Linhart (Dravecký), 57. Orsava (Klesla), 58. Orsava (Polanský). Vyloučení: 6:8, navíc Chmielewski 5 min. a do konce, Klesla – Krueger, Reichert všichni 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3723.

2. zápas Champions Hockey League, sobota 23. srpna 2014
HC Oceláři Třinec – Stavanger Oilers
4:5 (1:1, 2:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. Polanský (Linhart), 31. Matuš (Roth), 34. Zíb (Polanský, Trončinský), 43. Matuš (Trončinský) – 6. Plastino (Dahl-Andersen, Soares), 25. Kissel (Daoust, Dahl-Andersen), 28. Soares (Veideman), 32. Dahl-Andersen, 56. Plastino (Kissel, Hallem). Vyloučení: 9:6. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 2875.

3. zápas Champions Hockey League, čtvrtek 4. září 2014
SC Bern – HC Oceláři Třinec
0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Orsava (Jašek), 7. Žejdl (Polanský, Nosek), 20. Žejdl (Nosek, Trončinský), 33. Orsava (Matuš). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4677.

4. zápas Champions Hockey League, sobota 6. září 2014
Stavanger Oilers – HC Oceláři Třinec
2:3 (2:2, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Trettenes (Kissel, Daoust), 12. Kissel (Kristiansen) – 4. Irgl (Polanský, Rufer), 19. Irgl, 32. Dravecký. Vyloučení: 10:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3551.

5. zápas Champions Hockey League, úterý 23. září 2014
HC Oceláři Třinec – Tappara Tampere
1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 42. Adamský (Trončinský, Orsava) – 48. Kolomatis (Da Costa), 57. Palola (Jormakka, Järvinen). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3807.

6. zápas Champions Hockey League, úterý 7. října 2014
Tappara Tampere – HC Oceláři Třinec
5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Laine (Peltola), 16. Kuusela (Jormakka), 22. Jormakka (Järvinen, Kuusela), 36. Jormakka (Kaksonen), 49. O. Mäkinen (Rauhala) – 50. Kreps (Irgl, Adamský). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2446.

Třinečtí brankáři se o místo v bráně podělili, byť mnohem více prostoru dostal Šimon Hrubec. Peter Hamerlík naskočil celkem do čtyř třetin, ale prezentoval se výborně. V Bernu neinkasoval vůbec a v Tampere v jedné třetině pustil jeden kotouč.

Třinečtí trenéři Jiří Kalous s Václavem Varaďou nasadili do šesti zápasů základní skupiny Champions Hockey League celkem 28 hráčů. V brance se prostřídali Šimon Hrubec i Peter Hamerlík. Hrubec odchytal první dva domácí duely, druhý, venkovní zápas proti Stavangeru a 100 minut proti Tampere – kromě závěrečné třetiny ve Finsku. Hrubec v prvním utkání s Bernem (7:0) vychytal čisté konto. Peter Hamerlík nastoupil do celkem 80 zápasových minut – podílel se na jasné výhře v Bernu (4:0) a dochytal posledních dvacet minut utkání v Tampere.

V obraně trenéři nasadili celkem devět borců. Kromě základní sedmičky hráčů, kteří pravidelně hrají za Oceláře i v extralize (Trončinský, Nosek, Linhart, Roth, Klesla, Galvas, Milan Doudera), za Třinec v Lize mistrů ještě nastoupil Lukáš Zíb (nyní za Vítkovice) a mladší bratr Milana Doudery Lukáš, který v pouhých 16 letech vyzkoušel i extraligové boje. Nejproduktivnější byl kreativní obránce Marek Trončinský, jenž uchvátil nádhernou brankou mezi nohama v zápase s Bernem.

Útočné formace skládali trenéři Kalous s Varaďou z celkem 17 hráčů. Kvůli zranění až do posledního utkání nastoupil Rákos, v útoku se objevil i Hrňa, který se následně přesunul do Olomouce. Nejproduktivnějším hráčem byl – s dresem „Top Scorer“ hrající – Jiří Polanský, který nastřádal osm kanadských bodů (3+5). Nejlepším střelcem se stal Jakub Orsava, který dal 4 branky. Nejtrestanějším hráčem byl Aron Chmielewski, který hned v prvním utkání vyfasoval trest do konce zápasu. Všech šest utkání odehrálo celkem devět hráčů. Byli to obránci Trončinský, Nosek, Linhart, kapitán Klesla a starší z bratří Douderů Milan a dále útočníci Irgl, Orsava, Dravecký a Kreps.