Statistické okénko po třech čtvrtinách základní části Tipsport extraligy

13.01.2013 · Michal Samiec
Třetí čtvrtina základní části Tipsport extraligy, tedy období od 27. do 39. kola, začala 2. prosince a byla přerušena reprezentační přestávkou a krátkou vánoční pauzou. Po 41 dnech, na které bylo naplánováno 13 hracích dnů, máme opět krátký čas na rekapitulaci.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 11. lednu 2013.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po 39. kole, tedy třech čtvrtinách základní části Tipsport extraligy sezóny 2012/2013. V přehledu jsou uvedeni lídři individuálních statistik.

Lídři extraligy

Ačkoliv se v médiích hovoří o tom, že Martin Růžička zpomalil své tempo sbírání bodů v kanadském bodování, i ve třetí čtvrtině si připsal nadprůměrný počet podílů na brankách Ocelářů a stále vévodí ofenzivním hráčům ligy. Mezi 27. a 39. kolem si připsal 20 bodů (7+13), druhý je zatím Jaromír Jágr, který se však vrátil za moře. Největším soupeřem Růžičky bude jak v honu za vítězstvím v tabulce produktivity, tak v boji o korunu krále střelců plzeňský Milan Gulaš. V boji o čelo produktivity ztrácí výborný předsezónní nákup plzeňského klubu 11 bodů. Růžička má na dosah i jak klubový, tak extraligový rekord v počtu bodů hráče za sezónu, který v sezóně 2002/03 vytvořil Richard Král (77 bodů). Boj o korunu střelců se po odchodu Jágra a Plekance zúžil na souboj Růžička (31) vs. Gulaš (25). Třetí Pech ztrácí na Růžičku 13 branek. Co se týká aktuální formy, Gulaš nastřílel ve třetí části devět gólů, Růžička sedm. Třineckému číslu 27 navíc zbývá jediná branka do srovnání klubového rekordu v počtu branek v základní části. Podobně jako Král i Jan Marek tento rekord ustanovil na jaře 2003, když nastřílel v základní části 32 branek.

21. Jiří Polanský (TRI) 31 (10+21)

Martin Růžička již střelecky nezáří tak, jako v úvodní polovině základní části. Přesto má stále hodně ice timu, který využívá pro tým. Ve třetí čtvrtině základní části si připsal řadu přihrávek na důležité branky Ocelářů, což týmu dopomohlo k bodům a jemu k pozici, která před závěrečnými koly zaručuje účast v boji o korunu nejproduktivnějšího hráče ligy.

12. Radek Bonk (TRI) 24

Jaromír Jágr toho má na bedrech hodně. V poslední době se přestalo dařit jeho Kladnu – na tým dolehla zranění a zhoršená hra. O to víc dře jeho majitel, který notně prohání Martina Růžičku na čele kanadského bodování.

Po odchodu Marka Židlického, který měl průměr téměř bodu na zápas, zpět do NHL vévodí produktivitě obránců karlovarský David Nosek. Na druhém místě je ve výborné formě hrající Josef Hrabal, který by se podobně jako Nosek díky své útočné plodnosti a ekvilibristice při práci s holí v pohodě uživil i jako útočník. Hrabal navíc odčinil nelichotivé poslední místo mezi všemi extraligovými hráči, který s -14 body měl v tabulce plus/mínus. Pozici nejproduktivnějšího cizince si pro sebe vyhradil slovenský kanonýr Martin Bartek. Naopak katastrofální sezónu spolu se svým srdečním klubem Libercem zažívá Petr Nedvěd. Loňský vítěz kanadského bodování letos zdaleka nemá takový příspěvek jako před rokem. Stal se navíc nejtrestanějším hráčem, když za sebe odsunul i takové persony této stránky ledního hokeje jako Hollweg, Kočí nebo Valábik. Nedvěd je také v hodnocení plus/mínus nejhorší v sezóně a zřejmě i pro to se v poslední době dostal i mimo základní sestavu Bílých Tygrů, jejichž hra jinak s jeho výkony stojí a padá.

21. Lukáš Zíb (TRI) 60

David Nosek soupeří s Josefem Hrabalem o post nejproduktivnějšího obránce extraligy. Nosek, podobně jako Hrabal, by se mohl klidně živit i jako útočník – vždyť jednatřicetiletý obránce Karlových Varů má srovnatelný počet vstřelených branek jako střelec Petr Kumstát. Na snímku v souboji s třineckým Varaďou.

17. Josef Hrabal (TRI) -10

Lukáš Galvas je v obraně Ocelářů klidnou silou. Defenzivně poctivý, schopný přesnou přihrávkou podpořit rozehrávku a útok a také velmi čistě hrající obránce. Výborná posila zadních řad Třince.

Tato sezóna zatím nepříliš přeje sbírání brankářských rekordů a čistých kont. Prozatím pouze pět gólmanů udrželo více než jeden shootout, nejlepší z nich je se čtyřmi zápasy bez branky karlovarský objev Tomáš Závorka. Ve třinecké brance ve třetí čtvrtině zářil Šimon Hrubec, který povolil Hamerlíkovi jen 181 minut v brankovišti. Hrubec je s úspěšností přes 93 procent na třetím místě za Závorkou a Šindelářem. Brankový průměr třineckých brankářů není tak slavný, je to dáno i tím, že na branku Ocelářů míří poměrně dost střel a přes uvolněnou obranu Ocelářů, alespoň podle počtu inkasovaných branek, mají třinečtí strážci svatyně dobrou úspěšnost. Hrubec ve svých zápase čelí průměrně 39 střelám, Hamerlík 37 pokusům soupeře!

Čistá konta gólmanů:
4 – Tomáš Závorka (KVA)
3 – Miroslav Kopřiva (SLA), Roman Málek (SLA)
2 – Peter Hamerlík (TRI), Pavel Kantor (CEB)
1 – Filip Šindelář (VIT), Michal Neuvirth (SPA), Tuukka Rask (PLZ), Dominik Furch (SLA), Pavel Francouz (LIT), Jan Chábera (KLA), Jiří Trvaj, Martin Falter (oba KOM), Martin Růžička (PCE)

15. Šimon Hrubec (TRI) 1072

Šimon Hrubec chytil v době Hamerlíkova zranění svou šanci za pačesy a vynikajícími výkony zůstal v brankovišti i po návratu slovenského reprezentanta z rekonvalescence. Navíc svými kousky po vítězných duelech se jednadvacetiletý Jihočech stal miláčkem davů.

0 – Karlovy Vary, České Budějovice

Kladenští Rytíři jsou stále nejlepším mužstvem v přesilovce, byť jejich úspěšnost spadla o více než dva procentní body. Naopak Oceláři, kteří nastříleli nejvíce branek v početní výhodě v celé soutěži (42) drží stále třetí místo, navíc svou úspěšnost vylepšili o zhruba 0,6 procentního bodu. V oslabení dokážou nejvíc zahrozit hokejisté Litvínova (osm gólů) a Sparty (sedm), Třinec dal tři branky v početní nevýhodě (dvě Růžička, jedna Adamský).

David Květoň oslavil ve třetí čtvrtině základní části stou branku v barvách Ocelářů, což je počin, kterého před ním dosáhlo jen pět hráčů.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Oceláři ve třetí čtvrtině nenavázali na druhou část základní části, ale na úspěšnější úvodní. Dokonce dokázali počet bodů ještě navýšit. Mezi 27. a 39. kolem Slezané nashromáždili 28 bodů, což dává úspěšnost 72 procent. Navíc nastříleli neuvěřitelných 59 branek, tedy zhruba 4,5 na zápas. V osmi zápasech se Třinci podařilo dát pět a více branek.

1. čtvrtina: 13 zápasů, 7-2-0-4, skóre 45:31, 25 bodů (64 % možných)
2. čtvrtina: 13 zápasů, 5-0-1-7, skóre 44:40, 16 bodů (41 % možných)
3. čtvrtina: 13 zápasů, 7-3-1-2, skóre 59:43, 28 bodů (72 % možných)
Celkem: 39 zápasů, 19-5-2-13, skóre 148:114, 69 bodů (59 % možných)

5. Martin Lojek 6 (3+3)

Jak již bylo zmíněno výše, Martin Růžička v této čtvrtině nashromáždil 20 kanadských bodů za sedm branek a dvanáct asistencí. Již šest hráčů třineckého týmu nastřílelo aspoň deset branek. Největší střeleckou hvězdou třetí čtvrtiny základní části byl Martin Adamský, jež mezi 27. a 39. kolem dal 10 ze 13 svých branek této sezóny. Prvních pět míst v tabulce produktivitě v přesilovkách drží kompletní první útok včetně obranného dua Hrabal – Zíb, které také část této základní části strávilo za zády Bonkova útoku. Martin Růžička v celé třetí čtvrtině nedal jediný přesilovkový gól. Na tom je vidět, jak si na něj v této situaci dávají soupeři pozor. Ovšem tím vzniká prostor ostatním hráčům, Růžička tak zakončil třetí čtvrtinu s bilancí 0+8.

3. Lukáš Zíb 1 (0+1)

Martin Adamský měl slabší rozjezd sezóny, v posledních zápasech se ale stává v sestavě nepostradatelným. Střílí branky a díky jeho rychlosti je velmi ceněný i v oslabení, kdy je schopen nejen účinně bránit, ale taky ohrožovat svatyni soupeře.

5. Tomáš Klouček 16

Nejtrestanějším Ocelářem je obránce Lukáš Zíb, kterému k tomuto prvenství stačí pouhých 60 trestných minut. Oceláři v této základní části hrají velice disciplinovaně, zatím mají pouhé čtyři vyšší než dvouminutové tresty. Všechny byly desetiminutové.

Vyšší tresty:
1. Lukáš Zíb, Rostislav Klesla, Václav Varaďa a Jiří Polanský všichni 10 trestných minut (1x desetiminutový trest)

Vyloučení do tří:
4 – Radek Bonk
2 – Josef Hrabal, Lukáš Zíb, Jiří Polanský, David Květoň, Daniel Rákos
1 – Tomáš Klouček, Rostislav Klesla, Martin Adamský, Jan Peterek, Martin Růžička, Šimon Hrubec, Peter Hamerlík