MISTR 2023/2024

Statistické okénko po první čtvrtině Tipsport extraligy

21.10.2012 · Michal Samiec
Extraliga nasadila od svého startu 14. září jako každoročně zkraje ročníku strhující tempo. Po zhruba pěti týdnech, co se hraje základní část Tipsport extraligy sezóny 2012/2013, máme za sebou prvních 13 kol – tedy úvodní čtvrtinu dlouhodobé části.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 19. říjnu 2012.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po první čtvrtině základní části Tipsport extraligy sezóny 2012/2013. V přehledu jsou uvedeni lídři individuálních statistik.

Lídři extraligy

Po delším čase mají v čele produktivity soutěže svého zástupce třinečtí Oceláři. Dokonce jsou v elitní trojici dva zástupci třineckého klubu. Vévodí zatím ostrostřelec Martin Růžička s 15 brankami a 9 asistencemi. Druhý je Tomáš Vlasák z Plzně s 20 body a třetí třinecký kapitán Radek Bonk se 17 body. Loni po 13. kole vedla s bilancí 8+8 dvojice Nedvěd, Burger. Letos by to po první čtvrtině stačilo až na páté místo. Růžička nastřílel už neuvěřitelných 15 branek, loni touhle dobou měl elitní střelec osm zásahů. Dá se předpokládat, že Růžička tempo zpomalí, ale i tak může atakovat vysoký počet ligových branek.

10. Martin Straka (PLZ) 14 (6+8)

Neuvěřitelné střelecké výkony podával v první čtvrtině extraligy Martin Růžička. Jen za úvodních 13 kol nastřílel takovou sbírku branek, za kterou by se elitní extraligoví střelci nemuseli stydět ani za polovinu základní části.

5. Lukáš Pulpán (CHO) 10

Předpokládalo se, že po návratu domů bude největší hvězdou extraligy Jaromír Jágr. Slavné číslo 68 však není největší zámořskou star soutěže, dokonce ani Kladna. Nejprospěšnějším hráčem z NHL je momentálně v naší nejvyšší soutěži zřejmě Tomáš Plekanec.

Podobně jako loni po první čtvrtině základní části je nejproduktivnějším bekem soutěže Josef Hrabal - letos k tomu potřeboval o bod více než loni. V prvních 13 zápasech nasbíral 10 bodů. Podobně jako loni je vysoko v bodování i jeho parťák z obrany Lukáš Zíb. Nejproduktivnějším cizincem je Martin Bartek - vévodil i loni, letos má po první čtvrtině 6 branek a 5 asistencí. Nejtrestanějším hráčem je kanadská mlátička v plzeňských barvách Ryan Hollweg - už teď má na svém kontě téměř 100 trestných minut, což odpovídá čtyřem trestům do konce zápasu. Co se týká bilance plus/mínus, na čele je brněnské trio Svoboda, Švrček, J. Hruška. Třinečtí hráči Růžička a Lukáš Galvas jsou až ve třetí desítce – to ukazuje také na to, jak důležité jsou ve hře Třince přesilovky. Při brance vstřelené v přesilovce se totiž plusové body nepočítají. Na druhém pólu udivuje pardubická posila z NHL Jakub Kindl s hodnocením -8.

14. Lukáš Zíb (TRI) 30

Josefu Hrabalovi reprezentace uniká, přestože podává již čtvrtým rokem v barvách Ocelářů stabilně kvalitní výkony. Je produktivní, tvořivý, bez potíží by mohl hrát na pozici útočníka, ale zvládá bez chyb i defenzivní úkoly.

54. Daniel Rákos (TRI) -3

Peter Hamerlík z důvodu úspěšného mistrovství světa neabsolvoval s týmem část letní přípravy, avšak začátek sezóny ho zastihl ve vynikající formě. V úspěšnosti, průměru i počtu výher patří mezi ligovou elitu. Navíc letos čelil už neuvěřitelným pěti trestným střílením a dalším dvěma nájezdům a ani jednou neinkasoval!

Třinecká brankářská jednička Peter Hamerlík patří mezi elitní brankáře Tipsport extraligy ve většině sledovaných statistik. Spolu s Málkem má již dvě čistá konta, po Matúši Kostúrovi z Chomutova, který si odbyl ostrou premiéru v extralize při zápase v Třinci, má i druhou nejlepší úspěšnost zákroků. Spolu s brněnským Trvajem má na svém kontě osm výher, nejvíc v lize. A patří také mezi nejvíc vytěžované brankáře soutěže – více než 700 minut strávili v brankovišti zatím jen tři muži: Málek (796), Chábera (787) a Hamerlík (729). Mezi hráče z NHL působící momentálně v Tipsport extralize podávající nejlepší výkony patří bezesporu plzeňský brankář Tuukka Rask - po slávistickém strážci svatyně Miroslavu Kopřivovi má nejnižší brankový průměr.

Čistá konta gólmanů:
2 – Peter Hamerlík (TRI), Roman Málek (VIT)
1 – Miroslav Kopřiva (SLA), Pavel Kantor (CEB)

5. Pavel Francouz (LIT) 632

Ondřej Pavelec patří mezi elitní české brankáře, avšak začátek jeho angažmá v Liberci nebyl vůbec ideální. Prvních šest zápasů v dresu Tygrů prohrál, v Třinci inkasoval pětkrát. Poprvé se radoval až v sedmém zápase v Karlových Varech.

Týmové statistiky

Využití přesilovek

1. Plzeň 22,03 % (13 branek v přesilovce)

0 – Karlovy Vary, Chomutov, Třinec, Zlín, České Budějovice

Nejlepší přesilovky zatím mají v soutěži hráči Plzně, kteří využili 22 procent svých možností, tedy zhruba každou čtvrtou. Mezi týmy s nebezpečnými přesilovkami patří ještě Pardubice (21 procent) a Oceláři Třinec (téměř 20 procent) – tyto dva týmy nastřílely v početních výhodách 15 branek. Procentuálně nejslabší přesilové hry mají hráči Českých Budějovic (zhruba 11,5 procenta a 7 branek). Co se týká branek v oslabení, zatím se třikrát trefili hráči Sparty a Litvínova a dva góly v početní nevýhodě dali Vítkovičtí a Liberečtí. Pět klubů včetně Ocelářů se zatím v početní nevýhodě neprosadilo.

Přesilovky Ocelářům jdou zatím výborně. Pravidelně na ně chodí první formace, která v nich je velmi produktivní. Důležitým členem tohoto přesilovkového komanda je i Lukáš Zíb, tedy obránce s ránou jako z děla.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základního statistického přehledu celé Tipsport extraligy po 13. kole je pro nás zajímavý i podrobný náhled na statistiky třineckých Ocelářů. Slezané za 13 kol vyhráli 9 zápasů a 4 prohráli, nasbírali téměř dvě třetiny možných bodů. Se 45 brankami patří s Plzní mezi nejproduktivnější týmy.

1. čtvrtina: 13 zápasů, 7-2-0-4, skóre 45:31, 25 bodů (64 % možných)

5. Martin Lojek 2 (1+1)

Nejproduktivnějším Ocelářem je samozřejmě nejproduktivnější hráč celé soutěže Martin Růžička, který má na svém kontě neuvěřitelných 24 bodů. Loni po první čtvrtině byl v čele Květoň s 13 body. V elitní desítce jsou tři obránci – kromě nejproduktivnějšího Josefa Hrabala a jeho tradičně produktivního parťáka Zíba je na desátém místě ještě Vladimír Roth. Martin Růžička sbírá spoustu bodů spolu s první formaci v přesilových hrách. Růžička dal 10 ze svých 15 branek v přesilovkách.

Produktivita v přesilovkách:
1. Martin Růžička 11 (10+1)
2. Josef Hrabal 7 (1+6)
2. Radek Bonk 7 (1+6)
4. David Květoň 4 (2+2)
5. Lukáš Zíb 4 (1+3)

Stejně jako celá první pětka i její centr a kapitán mužstva se v úvodu sezóny potkal s výtečnou formou. Radek Bonk za úvodní čtvrtinu ročníku 2012/13 nasbíral zhruba dvě třetiny všech bodů, které měl na konci loňské základní části.

5. Jiří Polanský 4

Nejtrestanějším hráčem Ocelářů je obránce Lukáš Zíb. Má na svém kontě 30 trestných minut, z nichž ale 20 inkasoval v zápase na Kladně. Kromě duel s Kladnem si ve zbývajících 12 zápasech připsal jen pět menších trestů.

Vyšší tresty:
1. Lukáš Zíb 10 trestných minut (1x desetiminutový trest)

“Železní muži“ sestavy
Po 13 kolech, tedy úvodní čtvrtině základní části, je zatím deset hráčů (tři obránci a sedm útočníků) tzv. „železnými muži“ třinecké sestavy. Obránci Hrabal, Zíb a Galvas a útočníci Růžička, Bonk, Varaďa, Květoň, Adamský, Peterek a Polanský (tedy první dva útoky a centr třetího) nastoupili do všech zápasů.

Brankáři:

Peter Hamerlík: 12 zápasů – 8 výher, 4 prohry, úsp. 94,22 %, prům. 2,22 g/z, 2 čistá konta, 0 trestných minut
Šimon Hrubec: 1 zápas – 1 výhra, úsp. 93,75 %, prům. 3,00 g/z, 0 čistých kont, 0 trestných minut

Šimon Hrubec zatím zvládl v barvách Třince pouhý jeden celý zápas. Bylo to na Spartě a Oceláři vyhráli 4:3. Hrubec sice vyrobil minelu, avšak poté se uklidnil a Třinecké mnohokrát podržel. Pod výhrou tedy měl svůj podpis.

Nájezdy

V úvodní čtvrtině Tipsport extraligy šla Ocelářům mimo jiné i disciplína, která je jinak v posledních letech spíše jejich noční můrou. Oceláři neinkasovali ani jednou z trestného střílení a zvládli také jediný nájezdový rozstřel.

Peter Hamerlík pochytal pět trestných střílení, což je za 13 kol výborný počin. Neuspěli ale třinečtí exekutoři trestných střílení – tedy nájezdů nařízených za fauly během zápasů: nedal Martin Adamský ani Vladimír Roth. Nájezdový rozstřel po remízovém zápase rozhodoval na Slavii – Hamerlík pochytal oba pokusy Pražanů, na druhé straně se prosadil jak Květoň, tak Růžička.

Vítězné branky

2 – Martin Růžička, David Květoň, Lukáš Zíb
1 – Vladimír Roth, Tomáš Klimenta, Jakub Orsava

Pokud byste měli zájem podívat se na statistické souhrny po jednotlivých čtvrtinách základní části Tipsport extraligy loňské sezóny (tedy 2011/12), máte možnost v článcích z: 20. 10. 2011, 1. 12. 2011, 16. 1. 2012 a 27. 2. 2011. K dispozici je také souhrn loňského play-off z 27. 4. 2011.

I David Květoň, který je letos po návratu Růžičky trochu v ústraní druhé formace, podává v úvodu ročníku solidní výkony. Svou druhou brankou v sezóně završil počet extraligových branek na 100. Drtivou většinu z nich zvládl v barvách Ocelářů.

Foto použité v článku: Marian Ježowicz, Lenka Rybaříková a Jan Čech.