Statistické okénko po polovině základní části Tipsport extraligy

02.12.2012 · Michal Samiec
Druhá čtvrtina základní části Tipsport extraligy pokračovala v tempu prvních 13 kol až do 4. listopadu, kdy se soutěž na týden přerušila kvůli reprezentační přestávky. Následně se Oceláři ve vyprodaném střetnutí setkali s Kladnem, načež liga pokračovala až do své poloviny na konci listopadu.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 30. listopadu 2012.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po 26. kole, tedy první polovině základní části Tipsport extraligy sezóny 2012/2013. V přehledu jsou uvedeni lídři individuálních statistik.

Lídři extraligy

Třinecký snajpr Martin Růžička stále vévodí nejsledovanějším statistikám, avšak náskok nenavyšuje již tak závratným tempem jako v úvodní čtvrtině. Mezi 14. a 26. kolem Růžička nashromáždil 9 branek a 10 asistencí a momentálně má pětibodový náskok na druhé místo. Druhý je v současnosti Jaromír Jágr. Ten měl slabší úvodní část soutěže, ale ve druhé čtvrtině již naplno sbírá jeden bod za druhým a pomáhá vydatnou mírou Kladnu držet se v horních patrech tabulky. Třinecký kapitán Bonk spadl ve druhé čtvrtině ze třetího na osmé místo, když v této části soutěže nasbíral 12 bodů (3+9). I v tabulce střelců Růžička navršil své vedení, nyní má jako jediný dvacetibrankový střelec náskok šesti branek na druhého Plekance.

10. Jakub Svoboda (KOM) 27 (13+14)

Martin Růžička ve druhé čtvrtině zvolnil zběsilé tempo sbírání branek a kanadských bodů z prvních 13 kol základní část, přesto však stále s náskokem vede tabulku produktivity. Na snímku proměňuje trestné střílení proti slávistickému Furchovi.

6. Radek Bonk (TRI) 20

Podruhé v extraligové historii Třince se v mistrovském utkání představil na ledě třineckého zimního stadionu nejproduktivnější Evropan v historii NHL Jaromír Jágr. Druhý zápis přidal po utkání v sezóně 2004/05 dne 12. listopadu 2012.

Neskutečný bodový příděl zaznamenal ve druhé čtvrtině základní části obránce Kladna Marek Židlický. Po 13. kole měl na svém kontě pouze osm asistencí, ve druhé čtvrtině přidal tři branky a 14 asistencí a nyní má celkem 25 bodů! Třinecké duo Lukáš Zíb - Josef Hrabal zatím zaujímá druhé, resp. třetí místo. Lineární nárůst bodů zaznamenal nejproduktivnější cizinec Martin Bartek. V úvodní čtvrtině nasbíral 11 bodů (6+5) a bilanci 6+5 dodržel i ve druhé části sezóny. V tabulce „trestanců“ se seřadily samé těžké váhy a drsné povahy. V čele je Ryan Hollweg, který ale mezi 14. a 26. kolem dostal pouze tři menší tresty. Po řežbě v pátek v Brně vysoko vyskočil David Kočí a Boris Valábik. Kočí kromě brněnských trestů dostal pouhé dvě minuty. Nejužitečnějším hráčem je s 21 plusovými body plzeňský Martin Straka, na druhém pólu obsadil nelichotivou poslední pozici mezi extraligovými hráči třinecký Hrabal (-14).

11. Lukáš Zíb (TRI) 54

Lukáš Galvas patří v této sezóně mezi stabilní členy třinecké obrany, a tak možná i proto se v listopadu stal ve 33 letech debutantem v národním týmu, kam ho na turnaj do Finska pozval trenér Hadamczik.

5. Petr Nedvěd (LIB) -12

Tuukka Rask i Ondřej Pavelec již ukončili své angažmá v české extralize a oba se přesunuli do Finska. Jediným brankářem, jehož chlebodárcem je tým v NHL, tak v české lize zůstává Sparťan Michal Neuvirth.

V čele brankářské úspěšnosti se i po druhé čtvrtině drží chomutovský objev Matúš Kostúr. Jeho úspěšnost, která byla více než 94,5 procenta, mu ale spadla lehce pod 94 procent. Druhý v pořadí je karlovarský Tomáš Závorka, který má na druhé straně nejlepší průměr ze všech extraligových brankářů – jen lehce přes dvě branky na utkání. Třinecký brankář Peter Hamerlík má třetí nejlepší úspěšnost zákroků, ale pokud jde o brankový průměr padl až na 12. místo. Třinecká dvojka Šimon Hrubec patří mezi nehodnocené brankáře (odchytal málo času), avšak pokud by byl v tabulce, patřil by vysoko. Úspěšnost by měl druhou a brankový průměr čtvrtý nejnižší v soutěži.

Čistá konta gólmanů:
3 – Roman Málek (VIT)
2 – Peter Hamerlík (TRI), Tomáš Závorka (KVA), Pavel Kantor (CEB)
1 – Tuukka Rask (PLZ), Jan Chábera (KLA), Michal Neuvirth (SPA), Pavel Francouz (LIT), Miroslav Kopřiva (SLA), Jiří Trvaj (KOM), Filip Šindelář (VIT)

Šimon Hrubec (TRI) 2,38

Pozn.: Šimon Hrubec neodchytal potřebný počet minut, aby mohl být hodnocen ve statistikách extraligových brankářů. Je tedy veden společně s dalšími gólmany, kteří nemají odchytáno dostatek minut, mimo hlavní pořadí statistik brankářů.

21. Šimon Hrubec (TRI) 453

Jednou z velmi povedených posil třineckého managementu před sezónou je brankář Šimon Hrubec. Když se za Petera Hamerlíka dostane do branky, podává kvalitní a vyrovnané výkony. Povedené zápasy si pak užívá s třineckými fanoušky, kterým ukazuje, že je velkým showmanem.

Týmové statistiky

Využití přesilovek

1. Kladno 23,76 % (24 branek v přesilovce)

0 – České Budějovice, Karlovy Vary

Podobně jako po úvodní čtvrtině základní části mají Oceláři i po polovině dlouhodobé části sezóny třetí nejlepší přesilovku v lize. Po Kladnu a Plzni, které mají využití přesilovek přes 20 procent, mají Třinečtí úspěšnost téměř 19,5 procenta. Co se týká počtu využitých přesilovek, jsou na tom dokonce z celé soutěže nejlépe (29 branek v početní výhodě – z nich 14 dal jediný muž, Martin Růžička). Naopak nejhorší přesilovku v lize má Chomutov se Slavií – úspěšnost jen 14 procent a 15 gólů v početní výhodě, tedy jen o jeden víc, než v přesilovce dal samotný Růžička. Naopak i jako možnost jak vstřelit gól mohou svá oslabení vnímat v Litvínově – ve vlastní početní nevýhodě skórovali už sedmkrát.

Čtrnáctý zápas nového ročníku Tipsport extraligy byl pro Oceláře jubilejním tisícím duelem v extralize v součtu základních části i vyřazovacích bojů od podzimu 1995. Bylo to 21. října a jednalo se o duel v Pardubicích. O dva dny později v zápase s Karlovými Vary na tento zápas vzpomenulo i vedení klubu s kapitánem Bonkem.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Oceláři nedokázali ve druhé čtvrtině navázat na kvalitní bodové žně z úvodních třinácti kol a nasbírali jen 16 bodů. Avšak byť byl poměr výher ku prohrám 5/8 měli Třinečtí pozitivní skóre 44:40. Pokud se ale podíváme na výsledky posledních dvou týdnů, je rozhodně o čem přemýšlet – jediná výhra a pět porážek, z posledních šesti duelů dohromady čtyři body.

1. čtvrtina: 13 zápasů, 7-2-0-4, skóre 45:31, 25 bodů (64 % možných)
2. čtvrtina: 13 zápasů, 5-0-1-7, skóre 44:40, 16 bodů (41 % možných)
Celkem: 26 zápasů, 12-2-1-11, skóre 89:71, 41 bodů (53 % možných)

5. Martin Lojek 2 (1+1)

Nejproduktivnějším Ocelářem je pochopitelně stejně jako po úvodní čtvrtině nejproduktivnější hráč celé soutěže Martin Růžička. První pětici hráčů s nejvíce kanadskými body na kontě tvoří kompletní první formace Ocelářů včetně obránců. Za nejlepším střelcem z týmu je s devíti brankami dvojice Bonk – Květoň.

2. Martin Adamský 1 (0+1)

I druhé derby sezóny uzmuli pro sebe Třinečtí, když na státní svátek 28. října dokázali vyhrát v domácím prostředí v dramatickém souboji 5:2.

4. Tomáš Klouček 10

Nejtrestanějším Ocelářem je stále obránce Lukáš Zíb. Má na svém kontě nejvíce menších trestů ze všech třineckých hráčů – celkem jich nasbíral 22 a k tomu přidal jeden desetiminutový „osobák“.

Vyšší tresty:
1. Lukáš Zíb, Rostislav Klesla, Václav Varaďa všichni 10 trestných minut (1x desetiminutový trest)

Vyloučení do tří:
4 – Radek Bonk
2 – Josef Hrabal, Lukáš Zíb, Jiří Polanský
1 – Tomáš Klouček, Rostislav Klesla, Martin Adamský, David Květoň, Daniel Rákos, Peter Hamerlík

Inkasované branky při vyloučení hráče:
3 – Lukáš Zíb
1 – Lukáš Galvas, Josef Hrabal, Tomáš Klouček, Rostislav Klesla, Martin Adamský, Radek Bonk, Erik Hrňa, David Květoň, Jakub Orsava, Jan Peterek, Jiří Polanský, Daniel Rákos

“Železní muži“ sestavy
Polovina základní části za námi a v poměrně konzistentní třinecké sestavě, kde se prozatím prostřídalo jen 23 hráčů (2 brankáři, 8 obránců a 13 útočníků), nastupuje ještě celkem sedm borců, kteří nevynechali ani jeden zápas. Jsou jimi obránci Zíb, Hrabal a útočníci Růžička, Květoň, Polanský, Peterek a Adamský.

Brankáři:

Peter Hamerlík: 21 zápasů – 12 výher, 9 proher, úsp. 92,68 %, prům. 2,73 g/z, 2 čistá konta, 4 trestné minuty
Šimon Hrubec: 9 zápasů – 3 výhry, 6 proher, úsp. 93,81 %, prům. 2,38 g/z, 0 čistých kont, 2 trestné minuty

Jedinou posilou, kterou třinecký klub v průběhu výluky v NHL využil, byl obránce Phoenixu Coyotes Rostislav Klesla. Rodák z Nového Jičína nastoupil do 18 zápasů, připsal si jednu asistenci a šest plusových bodů. Před zápasem proti Litvínovu se ale přesunul zpět do zámoří, kde se připravuje na start NHL.

Nájezdy

Třinečtí brankáři zatím v průběhu 26 kol zneškodnili všech devět trestných střílení, které byly proti Třinci odpískány! Slovenská jednička v barvách Ocelářů Peter Hamerlík čelil sedmi pokusům, Šimon Hrubec pak dvěma. U hráčů v poli není bilance tak jednoznačná – prosadil se jen Martin Růžička, který měl ale dva pokusy. Jinak Adamský neuspěl dvakrát a obránce Roth jednou – celkem jeli tedy Třinečtí pět trestných střílení.

Pokud se jedná o samostatné nájezdy, které rozhodují o vítězi zápasu, mají Oceláři bilanci vyrovnanou 1:1. Peter Hamerlík chytil oba nájezdy, které na něj šly, Šimon Hrubec má úspěšnost poloviční – jeden chytil. Z hráčů v poli v nájezdech skóroval Růžička i Květoň jednou ze dvou pokusů a Zagrapan svůj nájezd nedal.

Vítězné branky

4 – Martin Růžička
2 – Lukáš Zíb, David Květoň
1 – Vladimír Roth, Tomáš Klimenta, Jakub Orsava, Jan Peterek, Jiří Polanský, Václav Varaďa

Pokud chcete porovnat statistiky po polovině základní části s čísly, která byla aktuální po 13 kolech – tedy první čtvrtině dlouhodobé části sezóny, můžete se podívat do článku z: 21. 10. 2011.

Marek Zagrapan zažil v Třinci mistrovský titul na jaře 2011, ale pak zase na rok zmizel ve Finsku. V létě se pod Javorový vrátil, ale vybojoval si místo pouze ve čtvrté formaci. Průběh sezóny ukázal, že jeho pozice je i ve vyšších formacích a tam po boku hráčů jako Bonk, Varaďa nebo Peterek začal sbírat kanadské body.

Foto použité v článku: Marian Ježowicz, Lenka Rybaříková, Jan Beneš (hcsparta.cz).