Statistické okénko po polovině letošní základní části

03.12.2014 · Michal Samiec
Základní část 22. ročníku české nejvyšší soutěže, která se letos opět hraje pod hlavičkou Tipsportu, doputovala do své poloviny. Oceláři i nadále potvrzují předsezónní prognózy ohledně postavení mančaftu a pracují na výhodném postavení pro jarní boje v play-off.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 30. listopadu 2014, kdy bylo na programu 26. kolo základní části Tipsport extraligy, resp. k 2. prosinci 2014, kdy byla odehrána dohrávka Slavia Praha – Kometa Brno.

Úřední termín 26. kola základní části byla neděle 30. listopadu, avšak ještě v úterý 2. prosince byla na programu jedna z dohrávek – v O2 areně se představila silně se trápící Slavia proti Kometě Brno. Hosté dokázali v Brně triumfovat poměrem 6:4 a uštědřili tak domácím sešívaným pátou prohru v řadě, v této sérii Slávisté inkasovali 31 branek. Slávistům i tak zbývá odehrát oproti ostatním týmům ještě jedno utkání – na jiný termín bylo přeloženo také střetnutí s Pardubicemi. Ostatních 12 extraligových mančaftů má odehráno polovinu dlouhodobé části sezóny – tedy 26 utkání.

Na čele tabulky jsou třinečtí Oceláři. Druhou čtvrtinu měli sice slabší než úvodní, kdy dokázali vyhrát 10 utkání, ale i tak si dokázali udržet jednobodový náskok před druhou Vervou. Pozitivní překvapení letošního ročníku také ve druhé čtvrtině ztrácelo, a tak stále dochází k přetahované mezi těmito dvěma týmy. Zdatnými pronásledovateli jsou Sparta s brněnskou Kometou. Čtvrtá Kometa má na první Třinec ztrátu 7 bodů. Velký boj bude ještě sveden o 6. místo – mírný náskok před ostatními má Hradec Králové, Pardubice a Olomouc, jež mají mezi 40 a 38 body. Do desátého místa jsou ještě aktuálně umístěny Mladá Boleslav, Plzeň a Liberec. V pásmu skupiny o udržení jsou zatím Karlovy Vary, níže a níže se propadající, momentálně předposlední Slavia a duo moravských klubů s notně vyššími ambicemi, které se trápí od začátku sezóny, Zlín a Vítkovice.

Individuální statistiky

Na čele tabulky produktivity se drží litvínovský Viktor Hübl, který je jedním z hlavním tahounů a hnacích motorů úspěchu Vervy. Hübl svými výkony ve druhé čtvrtině sesadil i dosud vedoucího Tybora z Pardubic. Nejproduktivnější Ocelář a nejproduktivnější obránce soutěže, Vladimír Roth, je prozatím na děleném desátém místě. Nejlepším střelcem ligy je zatím nestárnoucí, 41letý forvard brněnské Komety Petr Ton, který jednoznačně ukazuje na to, že umí pálit gól za gólem i v jiném dresu než pražské Sparty. Druhý je Erik Hrňa, který dal 10 ze svých 14 gólů v barvách Olomouce. Na děleném šestém místě je ještě trio třineckých Ocelářů - Irgl, Orsava a Adamský.

Hráčem s největším počtem asistencí je opět litvínovský Viktor Hübl, který má zároveň jako jediný hráč více než 20 asistencí (21). Roth, který se 17 asistencemi Ocelářem s největším počtem přihrávek, je na děleném 6. místě. Nejproduktivnějším obráncem ligy je třinecký Vladimír Roth, jež má na svém kontě 24 bodů (ve druhé čtvrtině si jich připsal hned 17). Desítku nejproduktivnějších obránců soutěže uzavírá Trončinský.

Nejproduktivnějším hráčem třineckých Ocelářů je po polovině základní části obránce Vladimír Roth. Ten nasbíral celkem 24 kanadských bodů, z nichž hned 17 si připsal mezi 14. a 26. kolem. Výrazné zlepšení bodového příspěvku tohoto ofenzivního beka jde ruku v ruce se zlepšením třineckých přesilovek. V početních výhodách je Roth nejproduktivnějším hráčem - připsal si 14 bodů (5+9), o 4 více než druhý Polanský.

Nejlepším střelcem z týmu Ocelářů je jednoznačně Erik Hrňa, který nastřílel v této sezóně 14 ligových branek. Více než v kterékoliv jiné extraligové základní části v jeho kariéře. Vzhledem k tomu, že v třineckých barvách znovu působí až od 12. listopadu, není nejlepším střelcem týmu - 10 gólů nastřílel za Olomouc. Nejlepšími střelci týmu jsou s 11 brankami Zbyněk Irgl, Jakub Orsava a Martin Adamský.

Nejvíce asistencí na branky má na svém kontě také obránce Roth (17), více než 10 asistencí měli ještě Polanský, Trončinský a Kreps. Zajímavé je ještě jméno Jakuba Klepiše, který si připsal již 8 kanadských bodů a 5 asistencí v pouhých 4 zápasech. Kromě zmíněných Rotha a Trončinského patří ještě mezi produktivní obránce David Nosek, který zatím vstřelil gól a přihrál na 8 branek.

10. Vladimír Roth (TRI) 24 (7+17)

Zbyněk Irgl od začátku ukazoval, že bude kvalitní posilou. Držel se na prvních příčkách kanadského bodování i tabulky střelců celé soutěže. V 19 zápasech nasbíral stejný počet bodů (11+8). Nyní však nějaký čas další body nepřidá – byl mu diagnostikován nádor na ledvině a musí se podrobit operaci a následné rehabilitaci.

10. Lukáš Žejdl 10 (2+8)

Třinečtí Oceláři se od prvních kol přetahují o vedoucí příčku v extralize s Litvínovem. V barvách Vervy se daří i dvěma odchovancům Ocelářů – Rostislav Martynek patří mezi nejlepší střelce (dvakrát se prosadil i při zápase v Třinci) a Filip Pavlík mezi nejvytěžovanější obránce.

Nejlepší střelec:
16 – Petr Ton (KOM)
14 – Erik Hrňa (OLO/TRI)
13 – Viktor Hübl (LIT), Tomáš Mertl (MHK), Petr Sýkora (PCE)
11 – František Lukeš (LIT), Radek Duda (KVA), Zbyněk Irgl, Jakub Orsava, Martin Adamský (všichni TRI), Martin Cibák (OLO), Lukáš Klimek (SPA)

Nejlepší střelci mezi Oceláři:
11 – Zbyněk Irgl, Jakub Orsava, Martin Adamský
8 – Tomáš Plíhal
7 – Jiří Polanský, Vladimír Roth
5 – Daniel Rákos
4 – Kamil Kreps, Vladimír Dravecký, Adam Rufer, Erik Hrňa

Jakub Orsava byl tentokráte na rozdíl od loňského léta zdravý. Svůj potenciál tak může od prvních kol ukazovat v extralize. Daří se mu, střílí branky a podíval se na první akci národního týmu v sezóně, když jej trenér Růžička pozval do Finska.

Nejlepší nahrávač:
21 – Viktor Hübl (LIT)
19 – Radoslav Tybor (PCE), Jaroslav Bednář (SLA)
18 – Martin Ručinský (LIT)
17 – David Výborný (MBL), Vladimír Roth (TRI), Roman Rác (OLO), Lukáš Radil (PCE)
16 – Rostislav Marosz (OLO)
15 – Jaroslav Hlinka, Martin Réway (oba SPA), Jiří Polanský (TRI)

5 – Rostislav Klesla, Jakub Klepiš

Erik Hrňa zazářil v úvodu ročníku v Olomouci, stal se nejlepším hráčem měsíce října v celé extralize a dal za 18 zápasů více gólů (10) než za jakoukoliv předchozí kompletní základní část. Nebylo tedy divu, že si jej Oceláři v době zvýšené marodky forvardů stáhli zpět. Od 12. listopadu tak opět brázdí ledy v barvách Třince.

5. Rostislav Klesla 5 (0+5)

Mezi nejdůležitější a nejspolehlivější stavební kameny třinecké defenzivy patří David Nosek – třiatřicetiletý obránce se zkušenostmi z téměř sedmi set a padesáti extraligových zápasů.

Velice zajímavé a notně sledované údaje dává před loňskou sezónou sestavené kritérium Radegast Index. V rámci celé soutěže je na tom nejlépe brněnský obránce Jan Hanzlík, který nasbíral celkem 115 bodů. Více než 100 bodů mají na svém kontě ještě obránci Výtisk z Liberce (110), třinecký tvrďák Lukáš Galvas (106), Kempný z Komety (104) a Čáslava z Pardubic (103). Nejvýše postaveným útočníkem je plzeňský Ryan Hollweg (96 bodů).

Plzeňského zlého muže Ryana Hollwega, který byl nejtrestanějším hráčem úvodní čtvrtiny soutěže, přeskočil v hodnocení trestných minut karlovarský Václav Skuhravý, který každý zápas nashromáždí průměrně 3 trestné minuty. Hollweg za celou druhou čtvrtinu má na svém kontě pouhé 4 trestné minuty. 10 hráčů celkově nasbíralo 50 trestných minut, nejtrestanějším Ocelářem je Daniel Rákos, jež má 42 minut na trestné lavici.

Nejúspěšnější přesilovky v lize mají hráči pražské Sparty. Nastříleli už 34 branek v početních výhodách, což dává úspěšnost využití 23,29 %. Za limit toho, co je považováno za kvalitní přesilové hry se považuje využití každé páté přesilovky, tedy úspěšnost 20 a více procent. Tuto hranici překročili ještě hráči Litvínova (22,30 %) a také Oceláři (20 %). Je tedy jednoznačně vidět, že na pozici těchto týmů v tabulce má svůj vliv i využití přesilových her. Oceláři dali mezi 14. a 26. kolem 21 gólů v přesilovce a posunuli svou úspěšnost o 7,7 procentních bodů, což znamenalo posun z 10. na 3. místo v lize z hlediska tohoto kritéria. Nejslabší přesilovky co do kvantity přesilovkových gólů (14) i úspěšnosti využití (9,52 %) mají hokejisté Liberce.

Z hráčů dal nejvíce branek v početní výhodě královéhradecký útočník Tomáš Mertl, který se trefil už osmkrát. Dalších osm hráčů dalo 5 branek, mj. Vladimír Roth a Erik Hrňa, který však část sezóny strávil v Olomouci.

Z hlediska oslabení čelili Oceláři nejvyššímu počtu početních nevýhod ze všech ligových týmů. Hráči Třince putovali na trestnou 166krát (tedy průměrně 6,4krát za zápas), dostali ale po Hradci Králové, Plzni a Litvínovu nejnižší počet branek (18) a mají druhou nejvyšší úspěšnost ubráněných oslabení (89,16 %). Navíc Třinečtí vstřelili už devět branek v oslabení, což je hodnota, kterou většina týmů nedosáhne ani za celou sezónu.

Třinečtí se dále vyznačují zajímavým unikem. Spolu s Mladou Boleslaví (874) vyslali nejvíce puků na branku soupeře (872), což dává průměrně 33,5 střel na utkání. Zároveň však soupeřům povolují nejnižší počet střel na vlastní branku (24,8). Nejnižší počet střel na utkání mají na svém kontě hráči Slavie (26,5), naopak jednoznačně nejvyšší zátěž svým brankářům „dopřávají“ hráči karlovarské Energie (34,7), což je o 72 puků (tedy téměř 3 střely na utkání) více, než letí na brankáře Litvínova.

Nejvíce vhazování z celého extraligového zástupu vyhrál litvínovský lídr a střelecký tahoun Viktor Hübl. Úspěšně absolvoval 373 vhazování, o 38 více než druhý v pořadí Tomáš Mertl z Hradce Králové. Žádný další hráč zatím nevyhrál více než 300 buly. Šestý v pořadí, co do kvantity vyhraných vhazování, je Jiří Polanský. Co se týká úspěšnosti vhazování, je to veličina silně ovlivněna počtem absolvovaných buly. Proto v tomto ohledu zmíníme jen hráče, kteří se již sklonili minimálně ke 100 vhazováním (což jsou zhruba 4 buly na zápas při plném zápasovém vytížení). Z takovýchto hráčů je nejúspěšnější v soutěži třinecký centr Tomáš Plíhal, který průměrně vyhrává téměř 63 % buly. Další v pořadí je velezkušený Petr Čajánek (61,6 %), další Ocelář Kamil Kreps (59,6 %), dále Jelínek z Liberce (58,5 %), Polanský (58 %) a Divíšek, jež letos hrál v Plzni a pražské Slavii (57,5 %).

Nejvíce času v dosavadním průběhu strávil na ledě obránce Komety Jan Hanzlík, který odehrál již 641 minut a 9 sekund. Více než 600 minut již mají v nohách další stěžejní beci svých mužstev – Sičák z Karlových Varů (623:16) a Kadlec z Plzně (618:19). Tato statistika je však ovlivněna počtem odehraných utkání. Při přepočtu na zápas je na prvním místě Martin Škoula z Liberce (25:17), dále jsou do elitní pětice ještě umístění obránci – Hanzlík z Brna (24:40), Kempný také z Komety (24:09), Sičák (23:58) a pardubický kapitán Čáslava (23:51). Nejvýše umístěným Ocelářem je na 31. místě Vladimír Roth (20:26) a nejvýše umístěným útočníkem je čtrnáctý Jaroslav Bednář (22:05). Více než 20 minut za utkání, tedy jednu kompletní třetinu, hraje průměrně 44. ligových hokejistů.

Lukáš Galvas je neúnavný a hlavně neústupný dříč a prokázalo se to i v Radegast indexu – nové statistice, která druhým rokem odhaluje právě takové typy hráčů na černou práci. Lukáš vyhrál říjnové hodnocení v rámci celé extraligy, a tak se mohl následující měsíc chlubit na ledě zelenou helmou, která navíc měla zabudovanou kameru a přinášela divákům exkluzivní záběru přímo z ledu.

“Železní muži“ třinecké sestavy
Do zápasů Ocelářů v této sezóně nastoupilo celkem 30 hráčů – 2 brankáři, 10 obránců a 18 útočníků. Z této skupiny hráčů plný počet 26 utkání odehráli 3 obránci (Marek Trončinský, Milan Doudera a Tomáš Linhart) a 3 útočníci (Jiří Polanský, Jakub Orsava a Vladimír Dravecký).

Nájezdy a trestná střílení

Samostatné nájezdy rozhodovaly dvě utkání Ocelářů. V první čtvrtině to byl zápas v Litvínově a podobně jako v 18. kole doma s Libercem úspěšnější byl soupeř. V obou případech byl konečný stav zápasu 2:3. Nájezdům soupeře v obou zápasech čelil Šimon Hrubec. Celkem se jednalo o 7 nájezdů, z nichž Hrubec inkasoval 3krát (dosáhl tedy úspěšnosti 57 %). Oceláři jeli také 7 nájezdů a úspěšný nebyl nikdo – netrefil se Zbyněk Irgl (ze 3 pokusů), Tomáš Plíhal, Jiří Polanský, Jakub Orsava a Vladimír Dravecký (měli k dispozici 1 pokus).

Oceláři čelili již třem trestným střílením – všechna vychytal Šimon Hrubec, který v úvodní čtvrtině vychytal v Liberci Tomáše Filippiho a ve druhé extraligové části byl dvakrát úspěšný doma, proti Kometě, kdy David Ostřížek trefil tyč, a proti Zlínu vychytal Hrubec Romana Vlacha. Pro Oceláře bylo nařízeno zatím jediné trestné střílení – Vladimír Dravecký uspěl na Slavii a prostřelil Adama Svobodu.

Vladimír Dravecký byl po Martinu Adamském druhým Ocelářem, který dostal možnost provádět trestné střílení. V zápase 24. kola 25. listopadu na Slavii byl úspěšný a v 11. minutě zvyšoval už na 0:3. Na snímku se raduje z přesilovkové trefy doma proti Zlínu.

Individuální statistiky – brankáři

Třinecká brankářská dvojice i nadále funguje dobře a precizně. Šimon Hrubec je díky úspěšnosti 93,39 % nejvýše postaveným brankářem celé soutěže a je v této statistice i výš než jeho reprezentační kolega z listopadové akce ve Finsku Pavel Francouz. Průměr inkasovaných gólů (1,64) je také nejnižší z ligy a jako jediný brankář dostal průměrně na utkání méně než dvě branky. Peter Hamerlík vzhledem k nízkému počtu odchytaných zápasů není v hodnoceném pořadí – jeho úspěšnost zákroků je pod 90 procenty (89,87 %) a průměr inkasovaných branek na zápas činí 2,42. Společně třinečtí gólmani vychytali 6krát čisté konto (Hrubec pět čistých zápasů, Hamerlík jeden).

Čistá konta gólmanů:
5 – Šimon Hrubec (TRI)
3 – Pavel Francouz (LIT)
2 – Dominik Furch (SLA)
1 – Tomáš Štůrala (ZLN), Peter Hamerlík (TRI), Adam Svoboda (SLA), Rastislav Staňa (SPA), Pavel Kantor (MHK), Matěj Machovský (PLZ), Marek Čiliak (KOM)

Nebeská čísla Šimona Hrubce z úvodní čtvrtiny, kdy měl úspěšnost téměř 96 procent a průměr gólů na zápas nižší než 1, se sice mírně pokazila, avšak i tak Hrubec patří mezi nejlepší gólmany soutěže. To mu přineslo společně s hlavním konkurentem na extraligových kolbištích, Pavlem Francouzem, nominaci na turnaj do Finska, kde se poprvé představil v dresu ČR.